https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/do-antarktidy-masarykova-univerzita-v-zime-vypravi-dve-expedice
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Do Antarktidy Masarykova univerzita v zimě vypraví dvě expedice

20.12.2018 00:12 | BRNO (ČTK)
Brněnská Masarykova univerzita vypraví v tuto zimu do Antarktidy dvě expedice. / Ilustrační foto
Brněnská Masarykova univerzita vypraví v tuto zimu do Antarktidy dvě expedice. / Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Brněnská Masarykova univerzita vypraví v tuto zimu do Antarktidy dvě expedice. Vedle tradiční výpravy na základnu J. G. Mendela na ostrově Jamese Rosse vědci vyrazí i na Nelsonův ostrov, kde si univerzita pronajala stanici od Českého antarktického nadačního fondu. Vědci to včera uvedli na tiskové konferenci.
 

Expedice na základnu J. G. Mendela bude mít 13 členů, z toho budou tři ženy. Účastnit se jí budou dva technici, lékař a deset vědců z různých oborů, například mikrobiologové, paleontolog či rostlinná fyzioložka. Vědci nebudou pouze z Masarykovy univerzity, ale i z České geologické služby a Ostravské univerzity.

"Na výpravě se zaměříme například na svahové deformace související s odledněním ostrova nebo na odběr vzorků pro datování postupů a ústupů místních ledovců v nedávné geologické minulosti," uvedl vedoucí expedice Daniel Nývlt.

Výzkumníci vyrazí na cestu 4. ledna, kdy se letecky přesunou do chilského Punta Arenas. Odtud se pak letecky dostanou na ostrov krále Jiřího, kde přesednou na vojenskou loď Aquiles. Na ní se expedice co nejvíce přiblíží k základně, aby mohla poslední část přeletět vrtulníkem. Do Česka by se vědci měli vrátit v první polovině března.

Na Nelsonův ostrov v souostroví Jižních Shetland vyrazí šestičlenná výprava. Masarykova univerzita si na 99 let pronajala od Českého antarktického nadačního fondu tamní stanici, kterou založil cestovatel Jaroslav Pavlíček. "Naším úkolem bude připravit místo tak, aby v budoucnu bylo možné zahájit rekonstrukci stanice. Půjde především o úklid odpadu, který tam vyplavilo moře," uvedl Pavel Kapler, který výpravu povede. Část odpadu podle něj chtějí výzkumníci přivézt a vystavit v Praze formou uměleckého díla, aby jím upozornili na ohrožení planety odpadky. Odpadu je v místě odhadem šest metrů krychlových, co výzkumníci nepřevezou do Prahy, převezou k likvidaci do Chile. Stanice by v budoucnu měla sloužit pro výzkum přímořské části Antarktidy a jako technicko-logistické zázemí pro stanici J. G. Mendela.

Předchozí výprava trvala asi tři měsíce, rekordních 19 účastníků k jižnímu pólu zamířilo koncem loňského roku, zpět se vrátili na začátku dubna. Proti předchozímu roku účastníkům ale nepřálo počasí, práce komplikoval sníh a mráz, zamrzl zdroj pitné vody i čidla ve vodě.

Mendelova polární stanice loni oslavila desáté výročí založení, fungovat začala 22. února 2007. Její vybudování stálo asi 60 milionů korun. Mezi významné objevy patří důkaz existence fosilních živočišných hub v Antarktidě či objev pozůstatků vodního ještěra plesiosaura.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist