https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/do-becvy-unikla-neznama-latka-uhynulo-velke-mnozstvi-ryb
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Do Bečvy unikla neznámá látka, uhynulo velké množství ryb Aktualizováno

21.9.2020 16:12 | HUSTOPEČE NAD BEČVOU (ČTK)
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek.
Licence | Volné dílo (public domain)
Foto | Dzed / Pixabay
Kvůli neznámé látce, která se v neděli dostala do řeky Bečvy na rozhraní Zlínského a Olomouckého kraje, uhynuly tuny ryb. Hasiči dnes zasahovali u Ústí a u Lipníku nad Bečvou, podle mluvčí České inspekce životního prostředí (ČIŽP) Radky Nastoupilové se znečištěná voda nyní blíží k Přerovu. Přerovská radnice dnes vydala doporučení, aby lidé nevstupovali do Bečvy a před vstupem chránili i své psy. Příčina znečištění zatím není známa, řekla dnes ČTK Nastoupilová. Podle inspekce jde o ojedinělou havárii s tak masivním úhynem ryb.
 

"Úhyn ryb je v řádu tun. Na místě máme jednotku u Ústí a druhou u Lipníku nad Bečvou. Spolupracujeme s rybáři při odlovu uhynulých ryb. Odebíráme znovu vzorky, během dneška je odešleme do chemické laboratoře ve Frenštátě pod Radhoštěm. Další postup budeme koordinovat s dotčenými úřady a rybáři," řekla dnes ČTK mluvčí hasičů Lucie Balážová.

Podle mluvčí ČIŽP byla neznámá látka v neděli zaznamenána v Bečvě v úseku Hustopeče nad Bečvou, Ústín až po Hranice. Během dneška byl tok zasažen až po Lipník nad Bečvou a pokračuje dál na Přerov. "Jednalo se o neznámou látku, rozpustnou ve vodě, toxickou pro ryby, na toku nepozorovatelnou," řekla Nastoupilová. Vodohospodáři podle ní také několikrát zvýšili odtok vody z nedaleké nádrže Bystřička, aby měla řeka vyšší průtok a látka se ve vodě co nejvíce naředila. "I přesto byl úhyn ryb značný, prakticky celá rybí obsádka v zasaženém úseku, k úhynu dochází i dále po toku," doplnila Nastoupilová.

"Vodohospodáři několikrát zvýšili odtok vody z nedaleké nádrže Bystřička, aby měla řeka vyšší průtok a látka se ve vodě co nejvíce naředila. I přesto byl úhyn ryb značný, prakticky celá rybí obsádka v zasaženém úseku, k úhynu dochází i dále po toku," doplnila Nastoupilová.

V reakci na situaci dnes přerovská radnice apelovala na obyvatele, aby nevstupovali do řeky a neodebírali z ní vodu pro jakékoliv účely. Důvodem je to, že během dneška se kontaminovaná voda dostane na Přerovsko. "Úředníci jsou v kontaktu se všemi složkami, které budou zasahovat ve chvíli, kdy se neznámá látka dostane po proudu do Přerova," uvedla mluvčí radnice Lenka Chalupová.

O ekologické havárii informuje obyvatele i radnice v Hranicích. Neznámá látky podle ní unikla do řeky u Choryně na Vsetínsku ve Zlínském kraji. "Nejpostiženější byl úsek od soutoku Bečvy s Juhyní po Ústecký most. Ke zmírnění následků upouští přehrada Bystřička od nedělních 13:00 více vody, aby došlo ke snížení koncentrace látky, způsobující úhyn. Mimořádnou událostí se zabývají jak odpovědné orgány ve Zlínském kraji, tak Česká inspekce životního prostředí i Městský úřad Hranice," uvádí radnice na svých stránkách.

Desítky hasičů se v neděli zpočátku snažili zachytit neznámou látku do nainstalovaných norných stěn, poté je však stáhli, protože látka se mísí s vodou. Lidé na sociálních sítích mluví o množství uhynulých ryb od Choryně na Vsetínsku přes Teplice až do Hranic, rybáři podle nich vytahují z řeky mrtvé parmy, pstruhy i candáty. Havárii v Olomouckém kraji vyšetřují podle mluvčí ČIŽP vedle inspekce, hasičů a rybářů také Povodí Moravy, policie a vodoprávní úřady měst. První výsledky rozborů vod se očekávají během dneška, doplnila mluvčí ČIŽP.


reklama

 
Alena Horáková
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (10)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

JD

Jiří Daneš

21.9.2020 17:48
Ten odborný přístup hasičů, zachytit nornou stěnou s vodou mísitelnou látku, je opravdu hodný obdivu. Už zkusili třeba odsolení mořské vody tou nornou stěnou?
Odpovědět
LB

Lukas B.

22.9.2020 11:06 Reaguje na Jiří Daneš
postup hasičů je rozumný a logický a rozhodnutí o něm bylo nepochybně přijato v časové tísni - informace, že je ve vodě něco špatného, a tak se po proudu od místa, kde to hyne, natáhnou norné stěny, a až pak se podrobně zjišťuje, co je to za kontaminaci. jak byste to řešil Vy?
Odpovědět
Jan  Knap

Jan Knap

21.9.2020 18:32
Mě nejvíce vadí, že tam čtu, že kolem ty otravy lítají rybáři, hasiči ,policie, inspekce ale kde jsou odborníci z Duhy, členové českého svazu ochránců přírody, české ornitologické společnosti a td. a td. Pokud´ vím, tak v postiženém úseku řeky žijí vydry, černí čápy, ledńáčci, volavky a td. Ti budou žrát co?? Nebo se tradičně budou spoléhat na to, že jim to ti blbý rybáři zarybní,aby jejich miláčci měly co žrát??? Tradiční ochranářský přístup-do všeho kecat ale ručičky nebojte, vy dělat nebudete. Petrův Zdar
Odpovědět
PE

Petr Eliáš

21.9.2020 20:04 Reaguje na Jan Knap
Koukám, že si tu někdo potřeboval vylít žluč...
Odpovědět
Jan  Knap

Jan Knap

21.9.2020 20:29 Reaguje na Petr Eliáš
A nemám snad pravdu? Ty vydry a další se přesunou z vytráveného úseku do okolí, kde dojde krátkodobě ke zvýšení počtu těchto druhů nad počet, který jsou lokality schopny unést. Během jednoho roku v okolí kromě vytráveného úseku, který je značný, přibydou desítky a stovky km toků, které budou bez ryb, raků a obojživelníků. Petrův Zdar
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

21.9.2020 22:07 Reaguje na Jan Knap
Myslím, že škody páchané vydrami, černými čápy, ledňáčky a volavkami jsou nesrovnatelné s úniky jedovatých látek do řeky. Mnohem akutnější je teď kromě asanace vodního úseku zjistit zdroj uniklých jedů a zabránit jejich dalšímu opakovanému úniku.
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

22.9.2020 08:03 Reaguje na Jan Knap
Vy jste ale chudák...
Odpovědět
Jan  Knap

Jan Knap

22.9.2020 20:59 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Nemyslím si, akorát jsem zvyklý mluvit pravdu a nehraju si na ochránce hubou ale pro přírodu skutečně něco dělám. Petrův Zdar
Odpovědět
MG

Milan G

23.9.2020 00:21 Reaguje na Jan Knap
Souhlasím s vámi, napsal jste to přesně a jak vidno hned se ozvali.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

21.9.2020 18:59
Velice smutné a v dnešní době zarážející, když se všichni chlubí jak mají
ekologickou výrobu, bezodpadové hospodaření s vodami a nevím co ještě.
Jsem zvědav na příčinu, viníka, trest a nápravu. Bohužel škody jsou i tak
nevyčíslitelné, neboť vidíme zatím pouze ryby, ale ona ta voda je mrtvá
asi komplet a to nikdo ani neví, kolik zvířat v okolí se ji napilo a nebo
zkonzumovaly ty uhynulé ryby. Trest by měl být exlemplární i kdyby se
jednalo o nedbalost či náhodu. To se nesmí stávat, protože stačí tolerována kontaminace vod, když při velkých deštích tečou splašky přepadem či ochozem do vodních toků. Tento systém kanalizací stojí za velký prd a je to všem zainteresovaným úplně ukradené. Platíme naivně za odkanalizováni a myslíme
si jak je to správné a ono ta stará vyvážecí žumpa a nebo vyhnívací septik
byl nakonec lepší, protože se vyváželo řízeně do čističky pouze v době, kdy
to byla schopna zpracovat a a z přepadů septiků často vytékala voda vhodná k bezproblémovému zasakování trativodem do půdy. Odkanalizování tak někdy
neplní svůj účel a je pouze na škodu.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist