https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/do-genove-banky-na-spicberkach-prispela-i-cr-95-vzorky-semen
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Do genové banky na Špicberkách přispěla i ČR 95 vzorky semen

26.2.2020 00:18 (ČTK)
Mezi desetitisíci novými vzorky, které byly v úterý uloženy do největší světové banky rostlinných semen na arktických Špicberkách, bylo i 95 vzorků z České republiky. / Ilustrační foto
Mezi desetitisíci novými vzorky, které byly v úterý uloženy do největší světové banky rostlinných semen na arktických Špicberkách, bylo i 95 vzorků z České republiky. / Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Svalbard Globale frøhvelv
Mezi desetitisíci novými vzorky, které byly v úterý uloženy do největší světové banky rostlinných semen na arktických Špicberkách, bylo i 95 vzorků z České republiky. Informovalo o tom dnes české ministerstvo zemědělství.
 

Obří podzemní sklad na norském souostroví Špicberky může celkem pojmout zhruba 4,5 milionu vzorků a v současné době jich je tam už kolem milionu. V úložišti jsou semena udržována při stále teplotě minus 18 stupňů Celsia. Skladovací komory se nacházejí více než 100 metrů hluboko uvnitř hory, pod vrstvami skály o tloušťce 40 až 60 metrů. Jsou přitom 130 metrů nad úrovní moře.

Podle českého ministerstva zemědělství je nyní v tomto globálním úložišti 1263 jedinečných druhů a odrůd zemědělských plodin z českého Národního programu rostlin. Mezi vzorky, které tam přibyly v úterý, jsou podle mluvčího Vojtěcha Bílého "další původní české odrůdy (například jarní ječmeny Dragerův žlutý a bílý), krajové odrůdy (například hrách Orávka) a plané druhy blízce příbuzné kulturním plodinám (mnohoštět vejčitý)".

Banka, která byla otevřena v roce 2008, má uchovat semena pro budoucnost i v případě světové katastrofy, jako je jaderná válka či náraz meteoritu, jež by jinak zničila veškeré pozemské zdroje potravin. Špicberky leží přibližně 1000 kilometrů od severního pólu, proto také byly pro realizaci tohoto projektu vybrány - souostroví díky své odlehlosti skýtá potřebné dlouhodobé stabilní prostředí.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist