https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/do-kanalizace-v-plzni-pritekly-nebezpecne-latky
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Do kanalizace v Plzni přitekly nebezpečné látky

5.12.2020 21:48 | PLZEŇ (ČTK)
Do kanalizace v Plzni se ve čtvrtek odpoledne dostaly nebezpečné látky, zřejmě ropného původu. S likvidací pomáhali ve čtvrtek i pátek hasiči. Podařilo se je včas zlikvidovat, řeku Berounku neznečistily, řekla ČTK Dana Veselá, mluvčí městské firmy Vodárna Plzeň. Případem se zabývá policie, podobný únik se v Plzni stal 18. listopadu.
 

Mluvčí řekla, že látky začaly přitékat ve čtvrtek do kanalizačního systému. "Obsluha čistírny odpadních vod si všimla zápachu a barevného filmu na hladině přitékající odpadní vody," uvedla. Za poslední tři týdny tedy už podruhé pracovníci čistírny odpadních vod (ČOV) s hasiči likvidují nebezpečné látky v kanalizaci.

"Na změny na hladině reagovala obsluha čistírny ve čtvrtek před 14:00 a okamžitě zahájila prohlídku stokové sítě. Nebezpečné látky byly svedeny do retenčních nádrží, aby se nedostaly do biologické čistící linky a hlavně aby nemohly kontaminovat Berounku," uvedla mluvčí.

Dne 18. listopadu přiteklo do kanalizace větší množství látek ropného původu, které smrtelně ohrožují vodní živočichy. Tehdy bylo z odpadní vody odstraněno téměř 8000 litrů zředěných ropných látek a sorpčního materiálu. Oba případy řeší policie.

Každý, kdo do kanalizace vypouští odpady, které tam nepatří, se podle Veselé vystavuje hrozbě pokuty od provozovatele i České inspekce životního prostředí. Při ohrožení a poškození životního prostředí riskuje trestní stíhání. Kromě látek ropného původu do kanalizace nepatří staré barvy, ředidla, lepidla, kyseliny, hydroxidy a další chemikálie. Do výlevky a do záchodové mísy nesmějí ani jedlé tuky a oleje, zbytky jídel a odpady z kuchyňských drtičů. "Velký problém v kanalizační síti mohou způsobit také hygienické potřeby jako kosmetické a odličovací vlhčené ubrousky, tampony, tyčinky na čištění uší a další," dodala mluvčí.

Václav Prokš


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

va

vaber

7.12.2020 09:19
úniky nečistot které není možna využít k politickým útokům nikoho nezajímají, tak se chovají ti praví ochránci přírody,
bude o tom jednat sněmovna?
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

7.12.2020 10:02 Reaguje na vaber
Neumíte nebo nechcete umět číst? Do řeky se nic nedostalo... tak co to melete za nesmysly? To se mi jen zdá, nebo tuto událost srovnáváte s totální opakovanou otravou 40km Bečvy??? To jako nevidíte rozdíly??? Doporučuji navštívit psychiatra....

Odpovědět
va

vaber

7.12.2020 09:19
úniky nečistot které není možna využít k politickým útokům nikoho nezajímají, tak se chovají ti praví ochránci přírody,
bude o tom jednat sněmovna?
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist