https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/do-lesu-v-okoli-jablonce-uzavrenych-kvuli-lovu-prasat-se-vypravil-houbar
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Do lesů v okolí Jablonce uzavřených kvůli lovu prasat se vypravil houbař

11.11.2023 21:01 | JABLONEC NAD NISOU (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Uzavřené lesy v okolí Jablonce nad Nisou kvůli odlovu přemnožených divokých prasat dnes neodradily od návštěvy houbaře. Porušením zákazu vstupu si vysloužil od úřednice magistrátu pokutu ve výši 1000 korun, informovala mluvčí policie Ivana Baláková. V honitbě se přitom pohybovalo kolem 90 střelců a honců a s nimi 20 loveckých psů. Od 7:00 zhruba do 15:00 odlovili tři menší a pět větších prasat, řekla ČTK mluvčí jabloneckého magistrátu Jana Fričová.
 

Na dodržování zákazu vstupu, který platil pro oblasti Srnčího dolu, Rádla a Proseče nad Nisou, dohlíželi kromě policistů také strážníci a hasiči. "Šel tam člověk, který zákaz porušil, ačkoliv o něm věděl," uvedla Baláková s tím, že porušení zákazu vysvětlil potřebou jít na houby. Na místo přestupku se dostavila úřednice z jabloneckého magistrátu, která muži uložila pokutu. Hrozila mu sankce až do výše 10 000 korun.

Odlov se podle Fričové obešel bez dalších komplikací. Nikdo jiný zákaz neporušil. Ředitel jablonecké městské policie Michal Švarc před začátkem honitby ČTK sdělil, že porušením zákazu se lidé vystaví hrozbě vážného nebezpečí. "K odlovům černé zvěře je používáno velice výkonné střelivo a má dráhu letu nějakých pět kilometrů. Po celé dráze letu má smrtící účinek. To je zásadní věc, kterou by si lidi měli uvědomit, tam opravdu hrozí nebezpečí ztráty života," doplnil Švarc.

S přemnoženou černou zvěří se podle Petry Němečkové z oddělení životního prostředí města Jablonec potýká od roku 2021, kdy město o prázdninách kvůli odlovu divočáků zavřelo lesy v Srnčím dole. O rok později Jablonec zakázal vstup do lesů v nočních hodinách od prosince a uskutečnily se dvě víkendové naháňky s úplnou uzavírkou na celé dny.

Jablonecký magistrát také kvůli odchytu černé zvěře pořídil loni odchytovou klec a instaloval u ní fotopasti. Klec je v ulici Za Plynárnou, která je kvůli tomu v těchto místech uzavřena pro dopravu i pěší. I díky tomu se podařilo výrazně zvýšit množství odlovených divočáků. Letos od dubna do konce října se podle primátora Miloše Veleho (ODS) podařilo odchytit či odlovit 114 divokých prasat, v předešlé sezoně jich bylo 83.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (24)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Zbyněk Šeděnka

11.11.2023 23:43
Škoda že ho odchytili. Já jsem se těšil, že ho identifikovali až při výřadu.
Odpovědět
AI

Animoid II

12.11.2023 09:59
To opravdu nebyl dobrý nápad. Rozlišit funícího houbaře prodírajícího se podrostem od divočáka, to dokáže jen opravdový mistr a jen někdy. :-)
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

12.11.2023 16:06 Reaguje na Animoid II
Už jste někdy viděl divočáka s košíkem? :-)))
Odpovědět
JP

Jaroslav Pobeha

13.11.2023 11:10 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Otázka je , čo poľovník vidí. Hlavne pán v rokoch nabudený alkoholom.
https://www.noviny.sk/krimi/845265-polovnik-vystrelom-zasiahol-kombajn-ktory-sa-nachadzal-pri-kukuricnom-poli
Odpovědět
ML

Miroslav Linda

13.11.2023 07:44
Lidská blbost nemá mezí. U nás když hlavní cesty do lečí hlídá MP tak se s ní blbové ještě hádají. Zavoláte na chlapa v geykostýmku a poprosite jestli by mohl chvíli počkat, nebo uhnout na jinou cestu, bo probíhá hon. Nandá sluchátka, pošle Vás do p... a vběhne přímo do leče.
Doma pak sedne k "novinkám" a vydáví se jak ožralá zelaná verbež omezuje bežce a nic nedělá s přemnoženými prasaty🤦
Odpovědět
LB

Lukas B.

13.11.2023 08:56
jenom mi prosím vysvětlete, proč jsou podobné akce v prakticky příměstských lesích vždycky o víkendu, kdy je "poptávka" po rekreační funkci lesa největší.
Odpovědět
kk

karel krasensky

13.11.2023 11:34 Reaguje na Lukas B.
Lukašku proto,že myslivci chodí přes týden do práce.
Odpovědět
Ra

Radek

13.11.2023 18:33 Reaguje na Lukas B.
Až schválí ten paskvíl nevého MSZ tak nebudeš mít poptávku po rekreaci ani o víkendu , neboj Lukášku ,majitelé pozemků ti to potom vysvětlí . Budeš hodně vzpomínat na myslivce
Odpovědět
LB

Lukas B.

15.11.2023 08:23 Reaguje na Radek
takže miláčci, ani s jedním z Vás jsem, pokud vím, prasata nepásl, takže si laskavě odpusťte ty roztomilosti.

pokud vím, nějaký ten hromadný lov se odehrává tak jednou do roka, myslivci, chodí-li do práce, mají ze zákona nějaké množství dovolené, ale je-li to jejich koníček, potom jeden den snad obětují (stejně jako třeba lyžaři když jedou na lyže). pokud to má být víkendová společenská událost, že provádějí nad zabitámi zvířaty nějaké ty tanečky a pak se společně zmrskají starou mysliveckou, potom v tom nevidím žádnou věřejnou službu nebo celospolečenský zájem.

ostatně soudím, že je třeba od sebe (a nejen v diskusích) jasně oddělovat myslivost jako hospodaření a myslivost jako koníček.
Odpovědět
Ra

Radek

15.11.2023 09:59 Reaguje na Lukas B.
A to je právě ono , nevíš níc a soudíš .

U nás , každá sobota , od listopadu , sraz v 8 h , kontrola nových lovců (lovecký lístek , zbrojní průkaz a pojištění , organizace honců ( kdo kam a jak půjde ) rozdělení štontů ( pro tebe , míst kde bude který lovec stát a co bude lovit ) Obvykle děláme 3 leče , ukončení lovu cca 13h , pokud se nic nepostřelí ( pokud je zvěř postřelená , v tom případě se organizuje dosled , popřípadě se znovu staví celá leč ) Takže je konec někdy ve večrních hodinách , pokud se nepodaří , sraz druhý den v 8 h a znovu ,dokud se to nepodaří . Potom následuje výřad ( tebou popsané tančení u zabitých zvířátek ) Odebrání vzorků na trichinelu ( což znamená z každého kusu černé zvěře odebrat vzorek , žvýkacích svalů, svaloviny bránice, svalů předloktí, mezižeberních svalů a svaloviny jazyka, každé vzorky popsat z kterého kusu jsou , ten se musí označit plombou ) Potom následuje naložení ulovené zvěře ,odvoz do chladáku , tam musí čekat na dané vyšetření a potom se mužou prodat …..) ještě ty odebrané vzorky musí někdo odvést v pracovní den do laboratoře .
Málem bych zapomněl , vcelku běžně je někdo venku na procházce , u nás ho slušně požádáme aby chvíli počkal na stanovišti lovce a nebo šel na procházku kousek jinam ,ze 70 procent nás pošlou do prdele ,protože je přece svoboda pohybu a oni mužou jít kam chcou a kdy chcou ….. a až schválí novelu MSZ tak to chození skončí , prostě a jednoduše ti to zakážou .
To všechno děláme proto že zemědělci pěstují na polích lány dotované řepky do biopaliv a kukuřic do bioplýnek , je to množírna prasat a po myslivcích chcou platit škody , lovit se jim nechce ( aspoň u nás to tak je ) Před pár lety jsme byli vrazi zvířátek a ted jsme zmrdi kteří neloví a kvůli tomu není obnova lesa a jsou škody na polích a plodinách ,které pjestují lidé ne pro obživu ale pro ZISK .

Ber to o de mne jako omluvu a vysvětlení toho co jsem ti napsal , věřím že se na danou problematiku začneš dívat jinak a snad pochopíš ….
Odpovědět
Ra

Radek

15.11.2023 10:17 Reaguje na Radek
Zrovna včera za mnou byl jeden majitel ,zemědělec že má povrtané louky a ptal se co s tím uděláme , já mu řekl že děláme a letos že máme ulovených 79 prasat . Zeptal jsem se ho ,co z tím bude dělat on . Nabýdl jsem mu povolenku lovu z tím že co si uloví je jeho zatím a pak se uvidí , odmitl a nasraný odešel .

. Víš my děláme myslivost ve svém volném čase , platíme nájem a škody , je to náš koníček . Pravda je že už jsme párkrát mluvili o tom že se na to vysereme a necháme to těm dokonalým vlastníkům , škoda je že se nedá domluvit aby to udělali všichni .

Odpovědět
LB

Lukas B.

15.11.2023 11:31 Reaguje na Radek
vysvětlete mi prosím ten rozpor (preferoval bych vykání, opravdu jsme spolu prasata, pokud vím, nepásli), že chudák myslivec dělá ve svém volném čase službu veřejnosti, ještě při tom platí tohle támhleto a vyhrožuje, že se na to vykašle, a na druhou stranu existuje (osobně znám více takových) marné snažení těch, kteří by si také rádi hráli na myslivce najít kdekoli jakékoli myslivecké sdružení, které by je přijalo.
čili otázky:
1. ti noví lovci (co je ráno kontrolujete) jsou tam zadarmo a zadarmo vám pomáhají? budete rádi za každého dalšího, který přijde a zadarmo vám s tou dřinou pomůže?
2. bere Vaše myslivecké sdružení nové členy? jestliže ano, zanecháte prosím kontakt, abych jej předal známým, co mnoho let marně hledají?
Odpovědět
Ra

Radek

15.11.2023 11:55 Reaguje na Lukas B.
Ajo už chápu kdo jste .

Tak vysvětlím , ti noví jsou hosté které pozvali naši členi a my je neznáme , proto kontrola dokladů . Zveme jenom lidi o kterých víme že se chovají jako lidi . U nás je to bezplatné . Každá společná akce je halšena PLČR .

Nové členy jsme nabrali cca před 5 lety , šlo ve směs o mladé myslivce z okolních měst , bylo jich 7 . Po prvním roce odešli 4 z tím že na to nemají čas a že si to představovali jinak . Zůstali 3 a další dva jsme vzali , po roce se situace opakovala a zase odešli . Verdikt ti dva se zařadili do provozu , stali se členy a je na ně spoleh . Ted zájem o další nemáme , čekáme na nový zákon . Byli by jsme rádi kdyby se zapojili naši vlastníci a členové honebního společenstva a nechtěli po nás jenom platit škody , těm se bohužel nechce !

Nebojte , hned jak bude novela schválená a začne se aplikovat do MS , určitě sí vás vlastníci hned začnou zvát na společné akce . Nebojte bude to bezplatné a hlavně vám nikdo nebude mluvit do toho co máte lovit . Budou nekonečné žranice a všichni ti co o nich píšete najdou uplatnění .

Ostatně , tak jako se to stalo letos když LČR změnilo nájmy a vzalo si hodně honiteb do vlastní režije , tam doufám máte členství a užíváte si lovu v honitbách LČR , pokud né . Doporučuji se obrátit na pana ministra zemědělství a požadovat vysvětlení . Všude deklarovali že to dělají kvůli nevoli MS brát nové členy a že dají mladým z měst příležitost k uplatnění . Až vám odpoví , dejte ho prosím sem , děkuji !
Odpovědět
LB

Lukas B.

15.11.2023 12:18 Reaguje na Radek
ne, já o myslivosti nesním. do jisté míry je to hospodaření (což zcela respektuji) a do jisté míry koníček (taky mám pár koníčků) a pokud je to koníček, nevím proč by na to měly být jiná měřítka/práva než pro houbaření, motocyklové závody nebo zahrádkaření.
Odpovědět
Ra

Radek

15.11.2023 13:02 Reaguje na Lukas B.
Pokud chcete srovnávat myslivost z houbařením …..tak se nezlobte se ale to je k ničemu .

https://cs.wikipedia.org/wiki/Myslivost
Odpovědět
LB

Lukas B.

15.11.2023 13:15 Reaguje na Radek
proč je to nesmysl?
některé zájmové aktivity to v sobě mají jako koza lůj - a "to" je pocit výlučnosti a nadřazenosti nad ostatními, kteří s nimi sdílejí týž prostor. já jsem si to prožil u horolezectví, tam je to elitářství a pocit nadřazenosti vůči turistům velmi zakořeněné, a prozření, že žádná nadřazenost horolezce nad turistou se nekoná, mě trvalo docela dlouho.
Odpovědět
Ra

Radek

15.11.2023 14:25 Reaguje na Lukas B.
U myslivců jde o vzdělání , dodržování zákonů a etiku , vše je o lidech . Dále jde o peníze a ochotu věnovat svůj čas . Převážná vječina vlastníků ho myslivosti věnovat nechce, prý ho nemají . Jinak lov probíhá v ranních , nebo ve večerních hodinách a o víkendech . Z tím mají problém lidé jako jste vy , přijdou z práce a chtějí jít z pejskem nebo na kole a nebo běhat v dresu do lesa , tam je myslivec (on taky přišel z práce , jde plnit plán lovu , ten mu přikazuje odbor lesního a vodního hospodářství , on tam potřebuje klid ,to není houbaření a nebo lezení po skalách ) Střet zájmů máme na světě , člověk jako vy se diví a nevěří co to ten zlý myslivec po něm chce ,když mu říká že tam nemá být , at jde běhat po obědě ,večer tam má být klid …...těch příkladů je tolik . Prostě lidi jako jste vy se pořád diví že není les pro všechny a lítají všude , zvěř nemá klid , proto dělá škody . Ted jste chytří a děláte ramena ,až posvětí vláda zmenšení výměry honitby ,tak vás vlastníci vyženou z lesu ven , to bude první co udělají . Ta neochota se domluvit , to nebylo . V tak velké míře jako je to ted , to nikdy nebylo . Chce to změnu , možná je to řešení 😊 každopádně bude pokoj v lesích od divících se lidí jako jste vy . je to jako hučet do dubu , nemá to smysl vy zájmová skupino :-)))
Odpovědět
LB

Lukas B.

15.11.2023 15:09 Reaguje na Radek
opravdu netuším, proč by a na základě čeho někoho měl "vlastník vyhnat z lesu ven". připravovaná novela snad nějakým zásadním způsobem nabourává tereziánský volný průchod krajinou? (to je samozřejmě otázka řečnická)

volám po zdravém rozumu a po nečůrání proti větru, kdy lesy poblíž aglomerací s dominantní rekreační funkcí by neměly být obhospodařovány této skutečnosti navzdory.
Odpovědět
Ra

Radek

15.11.2023 15:31 Reaguje na Lukas B.
Přečte si vládní návrh novely MSZ a volejte třeba zdrávas mária , je mi to fuk .

Pokud si myslíte že bude někdo vynakládat nemalé finanční prostředky na myslivost a bude se pořád dokola dohadovat z různými zájmovými skupinami , tak si to myslete , je to váš boj . Já o svého koníčka nepřijdu . 😊
Odpovědět
RP

Radim Polášek

15.11.2023 19:31 Reaguje na Radek
Ona ta kontrola dokladů, třeba i vlastních členů může být i kvůli PČR. Je dost nepříjemné, když cajti udělají v polovině dne kontrolu myslivců a někdo tam má zbraň a střílel a nemá k tomu doklady.
Odpovědět
Ra

Radek

15.11.2023 12:07 Reaguje na Lukas B.
https://lesycr.cz/myslivci-si-mohou-v-rezijnich-honitbach-koupit-rocni-povolenky-k-lovu-zvere/

NAŠEL jsem vám odkaz , na něm najdou všicni vaši známí uplatnění v lovu , kdby jste měl problém dejte vědět , děkuji
Odpovědět
kk

karel krasensky

13.11.2023 08:58
Střelit,vybachořit,dát poslední hryz,zatroubit halali a střelce jmenovet králem honu.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

15.11.2023 19:34 Reaguje na karel krasensky
Nojo, ale kdo by to jedl?
Odpovědět
RP

Radim Polášek

15.11.2023 19:25
Adept na Darwinovu cenu. Nejen tím, že se vystavuje nebezpečí postřelení, ale taky tím, že nějaké starší silnější prase nebo kanec, pokud se jen postřelí a rozzuří, může být člověku smrtelně nebezpečné.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist