https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/do-peti-rybniku-u-treste-rybari-vypustili-stovky-malych-uhoru
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Do pěti rybníků u Třeště rybáři vypustili stovky malých úhořů

15.6.2021 01:54 | TŘEŠŤ (ČTK)
Podle oficiálních odhadů se evropská populace úhořů proti stavu před sto lety snížila na jedno procento. Výskyt úhořů v Česku je závislý na umělém vysazování.
Podle oficiálních odhadů se evropská populace úhořů proti stavu před sto lety snížila na jedno procento. Výskyt úhořů v Česku je závislý na umělém vysazování.
Foto | GerardM / Wikimedia Commons
Do pěti rybníků v Třešti na Jihlavsku a jejím okolí včera rybáři vypustili stovky malých úhořů říčních měřících okolo deseti až 15 centimetrů. Jde o jednu z letošních lokalit, kde se o vysazení tohoto druhu ryb postaral Moravský rybářský svaz. Cílem těchto dlouhodobých aktivit rybářských svazů je zlepšení stavu populace této dravé ryby v místech jejího přirozeného výskytu.
 

V Třebíči zástupci rybářského svazu dělili úhoře určené k vysazení nejen na Jihlavsku, ale i na Třebíčsku a na Žďársku.

Úhoře podle údajů kraje vysazují rybářské svazy do vybraných revírů na Vysočině každoročně, pro každé vysazení potřebují povolení krajského úřadu. Podle krajského webu by teď měl Moravský rybářský svaz vypustit do vybraných rybářských revírů 20 000 až 25 000 úhořů. Nejvíc kusů by se mělo dostat do největšího rybářského revíru v kraji, který je tvořený vodní nádrží Dalešice. Úhoře vysazuje také Český rybářský svaz, na Vysočině například do rybářského revíru Trnava.

Podle oficiálních odhadů se evropská populace úhořů proti stavu před sto lety snížila na jedno procento. Výskyt úhořů v Česku je závislý na umělém vysazování, protože na cestě do moře, již potřebují pro své rozmnožování, vzniklo mnoho překážek v podobě přehrad, jezů a vodních elektráren.

"Úlovky úhoře na udici u nás dlouhodobě mírně klesají. Především díky intenzivnímu vysazování je ale míra poklesu výrazně nižší, než je odhadovaný pokles počtu úhořů v Evropě, "uvedl náměstek hejtmana Lukáš Vlček v tiskové zprávě na webu kraje.

Dospělí úhoři táhnou do Sargasového moře v Atlantském oceánu, kde se vytírají a pak hynou. Z jiker se líhnou drobné průhledné larvy, které se asi po třech letech pomocí Golfského proudu dostanou k břehům Evropy a severní Afriky. V pobřežních vodách se larvy mění v malé úhoře, tzv. monté, které se loví a předává do jednotlivých států, kde se vysazuje nebo odchovává na rybích farmách. Jeden kilogram úhořího monté podle údajů kraje obsahuje přes tři tisíce jedinců.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

JD

Jindřich Duras

18.6.2021 14:02
Vysadit je fajn, ale nikdo z nich se nevrátí do moře, protože všechny úhoře semelou turbiny...
Odpovědět
V

V. Kolar

18.6.2021 21:56 Reaguje na Jindřich Duras
a část z přeživších si ještě vyloví rybáři - docela vyhozené prachy :-(
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist