https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/do-podyji-dorazili-divoci-kone-z-anglie-pomohou-se-spasanim
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Do Podyjí dorazili divocí koně z Anglie, pomohou se spásáním

11.5.2018 01:22 | ZNOJMO (ČTK)
Návrat divokých koní je součástí projektu Military LIFE for Nature. Hlavním účelem projektu je podpora a zachování vzácných druhů rostlin a živočichů, jež ke svému životu potřebují plochy s různorodou nelesní vegetací. Projekt zajišťuje péči o přírodu v pěti bývalých vojenských územích, chráněných v rámci evropské soustavy Natura 2000, a to v různých částech ČR. Dvě stáda divokých koní se už prohánějí na pastvinách v bývalém vojenském prostoru Milovice ve středních Čechách. Spásají tam zhruba 160 hektarů. / Ilustrační foto divokých koní v Milovicích
Návrat divokých koní je součástí projektu Military LIFE for Nature. Hlavním účelem projektu je podpora a zachování vzácných druhů rostlin a živočichů, jež ke svému životu potřebují plochy s různorodou nelesní vegetací. Projekt zajišťuje péči o přírodu v pěti bývalých vojenských územích, chráněných v rámci evropské soustavy Natura 2000, a to v různých částech ČR. Dvě stáda divokých koní se už prohánějí na pastvinách v bývalém vojenském prostoru Milovice ve středních Čechách. Spásají tam zhruba 160 hektarů. / Ilustrační foto divokých koní v Milovicích
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Miloslav Jirků / Česká krajina
Jedenáct divokých koní se včera začalo zabydlovat ve dvou lokalitách Národního parku Podyjí na Znojemsku, budou pomáhat s jejich údržbou a chránit je před zarůstáním. V tiskové zprávě to uvedla Markéta Dušková ze společnosti Beleco. Společnost získala grant na pětiletou péči o přírodu.
 

Koně přivezl speciální transport z anglického Exmooru, i přes několikahodinové neplánované zpoždění dorazili v pořádku. "Divocí koně mají za sebou cestu delší než 1700 kilometrů. Jsme rádi, že zvládli cestu bez potíží," uvedl ředitel ochranářské společnosti Česká krajina Dalibor Dostál. První stádo, jeden hřebec a čtyři klisny, ochranáři vypustili v lokalitě Havraníky, kde pastva pomůže s péčí o místní vzácná vřesoviště. Druhé stádo, jeden hřebec a pět klisen, našlo nový domov nedaleko obce Mašovice.

Udržovat budou téměř sedmdesátihektarovou plochu. "Na rozdíl od domácích zvířat nejsou vybíraví a spásají i ty nejhorší porosty, včetně agresivních druhů trav nebo náletových dřevin. Tím uvolňují prostor pro cenné druhy květin a řadu druhů motýlů, kteří jsou na nich závislí," popsal přínos pastvy odborný garant projektu Pavel Marhoul.

Návrat divokých koní je součástí projektu Military LIFE for Nature. Hlavním účelem projektu je podpora a zachování vzácných druhů rostlin a živočichů, jež ke svému životu potřebují plochy s různorodou nelesní vegetací. Projekt zajišťuje péči o přírodu v pěti bývalých vojenských územích, chráněných v rámci evropské soustavy Natura 2000, a to v různých částech České republiky. Projekt vede ochranářská organizace Beleco, která na něm spolupracuje se společnostmi Wetland a Česká krajina, která má zavedení pastvy koní v Podyjí na starosti.

Dvě stáda divokých koní se už prohánějí na pastvinách v bývalém vojenském prostoru Milovice ve středních Čechách. Spásají tam zhruba 160 hektarů.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

radim buffalo tobias

radim buffalo tobias

12.5.2018 06:37
proč autor článku taly neojasní na kolik ty koně a jejich doprava vyšla ? kdo jim ten grant udělil a v jaké výši ? takové polovičaté články pak vyvolávají mnoho ??? řekl bych...
Odpovědět
MD

Marketa Duskova

15.5.2018 13:41
Dobrý den, článek hovoří o tom, že projekt je součást evropského projektu LIFE, nesloužil k osvětě o financování programů LIFE, tyto VEŘEJNÉ informace naleznete na webových stránkách Ministerstva životního prostředí v sekci LIFE.
Nevíme jaké otázky tyto články vyvolávají. Rádi je zodpovíme. Cílem projektu je obnova a zachování vzácných druhů rostlin a živočichů, které ke svému životu potřebují neustálé narušování terénu. Projekt má zajistit po dobu následujících pěti let péči o přírodu v bývalých vojenských územích, které jsou svým významem srovnatelné s nejcennějšími českými chráněnými územími. Tato území vyžadují pro udržení své biologické rozmanitosti dynamickou mozaiku krajiny, kterou byla schopna zajistit aktivní činnost armády při jejím výcviku. V dnešních podmínkách, kdy armáda z těchto území odešla, je třeba nahradit tento způsob jinými přístupy.
V rámci projektu se uplatní několik netradičních způsobů péče o cenná území: pojezdy těžké techniky, pastva velkých býložravců a hospodářská pastva. Různé možnosti budou ukázány na několika lokalitách chráněných v rámci evropské soustavy Natura 2000: Pánov u Hodonína, Načeratický kopec u Znojma, Blšanský Chlum u Loun, Mašovická střelnice a Havranické vřesoviště v Národním parku Podyjí.

Aby byly jednorázově nastolené změny dlouhodobě udržitelné, bude potřeba zajistit následnou péči za pomoci vlastníků pozemků, komunit a zájmových spolků jako jsou kluby vojenské historie nebo motocyklisté a místních podnikatelů. Taková spolupráce navíc nevyžaduje zvláštní dotace z veřejných financí určených na ochranu přírody.

více zde: http://www.beleco.cz/militarylife/o-projektu.html i např zde: https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/tezka-technika-ve-sluzbach-ochrany-prirody.

Markéta Dušková, Beleco
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist