https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/do-repliky-zvonicky-v-parku-u-centra-olomouce-instalovali-zvon
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Do repliky zvoničky v parku u centra Olomouce instalovali zvon

15.1.2022 01:41 | OLOMOUC (ČTK)
Dřívější podoba zvoničky.
Dřívější podoba zvoničky.
Foto | MariasCZ / Wikimedia Commons
Nový zvon instalovali do staronové zvoničky v parku pod historickými hradbami v Bezručových sadech v Olomouci. Završila se tak stavba repliky původní dřevěné zvoničky, která dlouhé desítky let stávala opodál a kvůli špatnému technickému stavu bylo nutné ji rozebrat. Spodní průměr nového zvonu, který stál necelých 30 000 korun, je 31 centimetrů. Na výšku zvon měří 25 centimetrů, řekla ČTK předsedkyně představenstva Výstaviště Flora Eva Fuglíčková.
 

Původní dřevěná zvonička byla v parku umístěna v závěru 60. let minulého století. V posledních letech chátrala a začal ji obrůstat mech. V roce 2019 byla kvůli špatnému technickému stavu rozebrána. Výstaviště Flora poté nechalo vytvořit repliku, která je na novém místě v centrální části Bezručových sadů u Katových schodů. "Těší mě, že jsme umístěním zvonu obnovu zvoničky podle plánu dokončili, bez něj přeci jen nebyla kompletní. Bezručovy sady tak získaly další estetický prvek," uvedla Fuglíčková.

Nové místo pro zvoničku bylo zvoleno po dohodě s památkáři a projektantem. "Původní zvonička historicky pocházela z dnešní olomoucké městské části Pavlovičky, odkud byla v minulosti přemístěna právě do městského parku," podotkl místopředseda představenstva Výstaviště Flora Olomouc Jiří Svačinka.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Zbyněk Šeděnka

15.1.2022 13:21
Tak schválně, jak dlouho tam vydrží než se ho ujmou "sběrači kovů"?
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist