https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/do-rezervace-v-novohradskych-horach-pribyly-dve-klisny-divokych-koni
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Do rezervace v Novohradských horách přibyly dvě klisny divokých koní

23.6.2024 01:36 (ČTK)
Foto | Jan Kurz / Česká krajina
Do rezervace v Novohradských horách na Českokrumlovsku přibyly poslední dvě klisny divokých koní. Momentálně tak v oblasti žijí čtyři divocí koně a dva šlechtění pratuři. ČTK to řekl ředitel ochranářské společnosti Česká krajina Dalibor Dostál. Poslední dva koně přivezla organizace z prostor bývalého vojenského areálu v Milovicích na Nymbursku, kde má pro stáda divokých koní, praturů a zubrů více než 200 hektarů pastvin, ve čtvrtek.
 
"Převoz probíhal za přítomnosti veterináře. Pro zvířata je velmi nebezpečné přehřátí, proto jsme začínali už po 5:00," uvedl Dostál a doplnil, že stádo divokých koní v rezervaci v Novohradských horách je nyní kompletní, rozrůstat se bude až po zvětšení rozlohy rezervace.

Podle Dostála společnost jedná o převozu dalších praturů, jasno by mělo být v nejbližších dnech. Rezervace je na soukromých pozemcích v Novohradských horách na ploše deseti hektarů, v průběhu příštího týdne by se měla rozšířit na dvojnásobek. Společnost počítá s postupným zvyšováním rozlohy až na 50 hektarů a spolu s tím i se zvyšováním počtu kopytníků.

Foto | Jan Kurz / Česká krajina

Česká krajina je nezisková organizace, která usiluje o ochranu biologické rozmanitosti a zmírňování dopadů klimatických změn na přírodu i člověka a adaptaci krajiny na změny klimatu. Jednou z jejích hlavních činností je vytváření sítě nestátních přírodních rezervací, které umožní přežití ohrožených druhů rostlin a zvířat, případně jejich návrat do oblastí, kde byly v minulých staletích vyhubeny.

V České republice je v současné době největší populace divokých koní na evropském kontinentu. "Založení nové skupiny divokých koní na jihu Čech je velmi důležité, aby se početná česká populace mohla v budoucnu geneticky dál diverzifikovat," řekl Dostál. Na jihu Čech jsou podobné rezervace také u Třeboně na Jindřichohradecku a u Lipna nad Vltavou na Českokrumlovsku. Podle ochránců pomáhá pastva koní motýlům a dalším druhům otevřené krajiny i celkové květnatosti přírody.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

EB

Emil Bernardy

23.6.2024 06:48
Co tak inf.anemie koní......
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist