https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/dobrovolni-hasici-pomohli-recyklovat-35.000-tun-starych-spotrebicu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Dobrovolní hasiči pomohli recyklovat 35 000 tun starých spotřebičů

26.3.2023 00:46 | PRAHA (ČTK)
Vysloužilé elektrospotřebiče, především pračky, čekající na recyklaci.
Vysloužilé elektrospotřebiče, především pračky, čekající na recyklaci.
Zdroj | Elektrowin
Dobrovolní hasiči pomohli za 13 let vysbírat od lidí v menších obcích 35 000 tun starých elektrospotřebičů. Je to více než 915 000 kusů vysloužilé elektroniky, informovala společnost Elektrowin, která od dubna vyhlašuje 13. ročník soutěže Recyklujte s hasiči. Za vybrané elektro získávají sbory dobrovolných hasičů finanční odměnu.
 

Akce ulehčuje odevzdávání elektroodpadu zejména lidem v obcích, kde není sběrný dvůr. Spotřebiče vozí nebo přináší na určené místo a hasiči pak zajistí organizaci a objednávku svozu. Někde si hasiči odpad sami vyzvednou, a není tak potřeba ho nikam nosit. Nejčastěji lidé odevzdávají pračky, myčky, ledničky, sporáky, ale také menší spotřebiče, například mixéry nebo varné konvice.

Loni se uskutečnila také akce zaměřená na sběr nepoužívaných mobilních telefonů. Podařilo se vybrat 2277 kusů. "Výtěžek půjde na podporu činnosti úseku mládeže sdružení," uvedla starostka Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska Monika Němečková.

Hasičské sbory se do projektu mohou přihlásit přes web recyklujteshasici.cz. Po registraci dostanou takzvané bagy, do kterých sbírají malé spotřebiče. Ostatní spotřebiče jako ledničky, pračky sporáky či televize shromažďují volně ložené. Přes info linku si pak objednají svoz a firma následně vybrané elektro odveze.

Společnost Elektrowin vybrala v loňském roce 54 850 tun vysloužilých elektrospotřebičů, což bylo zatím nejvíc za její sedmnáctiletou existenci. Oproti roku 2021 byl objem vybraného elektroodpadu o tři procenta vyšší. Od svého vzniku Elektrowin shromáždil a předal k recyklaci 571 000 tun starého elektra, což představuje zhruba 32 milionů kusů elektrozařízení.

Elektrowin zajišťuje kolektivní sběr, zpracování, využití a odstranění elektrozařízení a elektroodpadu. Společnost je nezisková, jejími akcionáři jsou přední výrobci velkých a malých domácích spotřebičů. Její síť tvoří víc než 14 000 sběrných míst zhruba na 1600 sběrných dvorech, které doplňují kontejnery na malé spotřebiče v provozovnách. Vedle spolupráce s dobrovolnými hasiči v menších obcích vznikají další sběrná místa pro projekty zaměřené na zpětný odběr elektrozařízení například ve školách či firmách.

Kolektivním sběrem elektroodpadu se v Česku zabývají také společnosti REMA a Asekol.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

DA

DAG

27.3.2023 08:28
Aby taky ne, když dobrovolným hasičům se za to zaplatí, ale kdyby to sbírala sama obec do 1000 obyvatel, tak Elektrowinu musí náklady s odvozem zaplatit.
Takže to probíhá tak, že to mnohde sbírá obec a pak se odvoz objedná na hasiče.
Odpovědět
va

vaber

27.3.2023 11:18
pomohli recyklovat?
pomohli to jen sebrat nebo odvézt
recyklace je něco jiného,
když se něco nashromáždí nebo vytřídí, žádná recyklace se ještě neprovedla
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist