https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/dobrovolnici-pomohli-pres-silnice-u-privratu-tisicum-zab-a-colku
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Dobrovolníci pomohli přes silnice u Přívratu tisícům žab a čolků

15.4.2016 04:47 | Č. TŘEBOVÁ (ČTK)
Minulý rok se tímto způsobem postarali o víc než 10.000 obojživelníků.
Minulý rok se tímto způsobem postarali o víc než 10.000 obojživelníků.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Ochránci přírody u Přívratu u České Třebové odchytávají a přenášejí žáby a čolky migrující přes silnice do rybníků, kde se rozmnožují. Nechali postavit dočasné zábrany z plastové folie a k nim umístit do země záchytné nádoby. Minulý rok se tímto způsobem postarali o víc než 10.000 obojživelníků, řekl Vít Bednář z organizace ČSOP Podorlicko, která transfer zajišťuje.
 

"Jedná se patrně o největší transfer obojživelníků v republice, alespoň podle Agentury ochrany přírody a krajiny," uvedl Bednář. Letos už ochránci přemístili asi 7200 zvířat. Nejvíce je ropuch obecných, ale jsou mezi nimi například i skokan hnědý a skokan zelený, blatnice skvrnitá nebo čolek obecný.

Dobrovolníci instalovali k silnicím téměř kilometr a půl dlouhé oplocení, které migraci obojživelníků brání, a také sběrné kbelíky. V nich se zvířata přes noc shromáždí a ochránci přírody je pak přenášejí do bezpečí. Nádoby musejí vybírat několik týdnů každý den brzo ráno.

Pardubický kraj nechal zpracovat studii na instalaci trvalých zábran, které by v lokalitách Přívrat a Hradec nad Svitavou migrující obojživelníky ochránily. V budoucnu pro ně vzniknou propustky pod vozovkou. Než bude projekt hotový, pomáhají žábám a čolkům dočasné bariéry a péče dobrovolníků.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist