https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/dobrovolnicka-akce-den-za-obnovu-lesa-bude-v-zari-v-osmi-regionech-cr
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Dobrovolnická akce Den za obnovu lesa bude v září v osmi regionech ČR

9.8.2023 01:17 | HRADEC KRÁLOVÉ (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Státní podnik Lesy České republiky (LČR) vyhlásil čtvrtý ročník Dne za obnovu lesa. Akce, při které lidé pomáhají uklízet lesy, obnovovat oplocení či sázet stromky, se bude konat v sobotu 23. září od 10:00 do 16:00, informovala mluvčí LČR Eva Jouklová. Největší lesnická akce pro veřejnost v ČR bude v osmi regionech, a to v jižních, západních, východních, středních i severních Čechách, na Vysočině a na jižní i severní Moravě.
 

"Věřím, že se opět setkáme s nadšenci, kteří chtějí obnovit naši krajinu a ocení tuto příležitost," uvedl generální ředitel Lesů ČR Dalibor Šafařík.

Loni dobrovolníci při akci Den za obnovu lesa vysadili 34 000 dubů, buků, lip, jedlí a dalších dřevin. "Chceme, aby se lidé dozvěděli co nejvíc o aktuálním postupu Lesů ČR v obnově lesa, o výsadbě smíšených porostů, jejich pěstování, ale i o mnohém dalším, co je spojené s lesy a péčí o ně. A pokud budou mít zájem, aby se mohli na obnově i sami podílet," řekla ČTK Jouklová.

Součástí akce bude program pro děti i dospělé. Účastníci uslyší například vábení jelenů, uvidí profesionální práci dřevorubců s motorovou pilou i s historickými nástroji, dozvědí se o větrolamech, jejich významu pro krajinu i obnově nebo o mobilní aplikaci Klíšťapka. "Od Klubu českých turistů dostanou tipy na výlety, od záchranářů poučení o bodech záchrany. Někteří si třeba zkusí změřit kmeny, jak to dělají lesníci, další ochutnají zvěřinu. Program se na každém místě mírně liší," uvedla Jouklová.

Více informací je na webu. "Akce se koná za každého počasí a bude opět trochu pracovní, trochu poznávací," dodala Jouklová.

Státní podnik LČR nedávno uvedl, že se vrací k běžnému hospodaření, tedy jako před vypuknutím kůrovcové kalamity v roce 2018. Likvidací a zpracováním dřeva napadeného kůrovcem loni významně přispěl k ústupu kůrovcové kalamity v porostech. Prioritou LČR je tak nadále obnova lesů po kalamitě. Nové lesy po kalamitě by měly být podle Lesů ČR odolnější a druhově pestřejší s vyšším zastoupením listnatých dřevin.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ss

smějící se bestie

9.8.2023 08:25
Jakého lesa ?
Lesopark, hospodářský les, prales, no !
Odpovědět
MU

Michal Uhrovič

9.8.2023 09:42
Každý vysazený strom, který přežije prvním 5 let svého života má smysl.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

9.8.2023 11:53 Reaguje na Michal Uhrovič
1*
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist