https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/dobytkari-v-amazonii-pouzili-pro-odlesneni-pralesa-agent-orange
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Dobytkáři v Amazonii použili pro odlesnění pralesa Agent Orange

6.10.2011 02:54 | PRAHA/BRASÍLIA (Ecomonitor)
Použití nechvalně proslulého herbicidu v oblasti Amazonie je relativní novinkou, ale podle ochránců přírody představuje znepokojující vývoj.
Použití nechvalně proslulého herbicidu v oblasti Amazonie je relativní novinkou, ale podle ochránců přírody představuje znepokojující vývoj.
Zhruba 180 hektarů tropického pralesa v brazilské Amazonii bylo zbaveno porostu po leteckém postřiku účinnou směsí herbicidů, zjistila Brazilská agentura pro životní prostředí a obnovitelné přírodní zdroje (IBAMA). Použití účinné chemie pro získání volné plochy pro chov dobytka je v kraji nebezpečná novinka, píše španělský server Mongabay.
 

Postižená oblast, která se nachází na jih od města Canutama poblíž indiánské rezervace Rondônia, byla první, jíž zachytil brazilský systém pro sledování deforestace. Později agentura IBAMA potvrdila, že tisíce stromů byly z větší části zbaveny listů. Úřady pak odhalily podél transamazonské dálnice č. 174 přítomnost téměř čtyř tun chemických sloučenin: 2,4–D, U46BR, Garlon 480 a minerálních olejů. Množství herbicidů by stačilo na zničení zhruba 3 000 hektarů pralesa. Získaná plocha měla být později využita pro zemědělství či dobytkářství. Spojené státy americké používaly proslulý defoliant Agent Orange, směs jedna ku jedné sloučenin 2,4-D a 2,4,5-T, během války ve Vietnamu k likvidaci rozlehlých lesních ploch ve Vietnamu, Laosu a Kambodži. Herbicid má na svědomí statisíce mrtvých a postižených.

IBAMA tvrdí, že použití chemických defoliantů je v oblasti relativní novinkou, ale podle Ciceróna Furtada, koordinátora výzkumu, představuje znepokojující vývoj. „Herbicidy se skladují na nevhodných místech, často jsou schovávány v lese. A pak jsou na les rozprašovány z letadel,“ říká Furtado.

„Jsou-li chemikálie používány nevhodně, mohou vážným způsobem poškodit životní prostředí. Zamořit podzemní vodu, způsobit ztrátu půdní biodiverzity či smrt zvířat a hmyzu,“ dodává zpráva IBAMA.

Úřady tvrdí, že daný zločin vyšetří a potrestají ho pokutou ve výši od půl do 2 milionů reálů, tedy zhruba od tří set tisíc do 1,3 milionu dolarů.

Zpráva o použití defoliantu se objevila v době, kdy brazilská vláda oznámila velký nárůst odlesněných ploch oproti předchozímu roku. Analytici říkají, že spolu se zvýšením cen primárních surovin se na zvýšeném ničení pralesa podílí i spekulace operující se zmírněním brazilských zákonů o životním prostředí.

Podle zprávy „Los ganaderos están utilizando el Agente Naranja para la deforestación del Amazonas“ zveřejněné na serveru Es.mongabay.com dne 27. září 2011.


reklama

 
Petr Vadas Mazanec

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist