https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/domazlicky-historik-zmapoval-zapomenuta-mista-prihranicni-rezervace-cesky-les
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Domažlický historik zmapoval zapomenutá místa příhraniční rezervace Český les

13.1.2024 01:15 | DOMAŽLICE (ČTK)
Lučina (Grafenried), zaniklá obec v Českém lese, bývalý kostel svatého Jiří.
Lučina (Grafenried), zaniklá obec v Českém lese, bývalý kostel svatého Jiří.
Foto | Lubor Ferenc / Wikimedia Commons
Domažlický historik Zdeněk Procházka zmapoval zhruba stovku zapomenutých obcí a osad v příhraniční rezervaci. Jeho česko-německo-anglická kniha Český les - včera a dnes je putováním od Všerub až nahoru k Broumovu mezi okresy Domažlice a Tachov po těch nejzapadlejších místech dnešní Chraněné krajinné oblasti (CHKO) Český les.
 

"Všechna místa už jsou značená zelenými tabulemi a lidé tam zjistí, kde vesnice byla, jak se jmenovala česky a německy a mohou si po tom prostoru chodit a objevovat," řekl ČTK historik, který už před lety podrobně zpracoval historii těchto obcí a osad. "Tahle kniha je spíš pro lidi, kteří chtějí vzít batoh na záda, najít si to a užít," uvedl. Nepopisuje známá městečka jako Poběžovice, ale jen úzký pruh zaniklých míst.

"Srovnáváme tam třeba odkrytou obec Grafenried neboli Lučinu s Pleší, kde to vypadá jinak, protože se tam staví. Pak jsou tam místa, kde se nebude nikdy nic dělat, které se nechají pomalu pustnout," uvedl. Zaniklých obcí je zhruba po 50 na Domažlicku i na Tachovsku, kde ale zanikly i vesnice hlouběji ve vnitrozemí. Zakázané pásmo za komunismu bylo až osm kilometrů od hranic a v tomto prostoru zmizely desítky obcí.

Stopy po armádě a pohraniční stráži v obou okresech stále jsou. "Některé roty stojí, jsou opravené a některé jsou už téměř spadlé. Někde jsou uprostřed lesů, zdevastované, ale vlastní je už léta developeři, kteří čekají, až tam budou moci něco stavět, což by nebylo dobré," uvedl historik. Zatím nemohou nikde nic budovat, protože v celém CHKO platí stavební uzávěra.

Průvodce obsahuje kromě několika starých fotografií hlavně současné snímky přírody a krajiny. Vždy je tam stránka textu a dvě stránky barevných fotek. "Chceme na ta místa přitáhnout lidi, které to opravdu baví, a ne nějakou masovou turistiku. Český les nechce být podle všech rozumných lidí z oblasti masově turistickou destinací," uvedl historik.

Procházka turistům doporučil právě Grafenried/Lučinu na Domažlicku, kde je odkrytý kostel, pivovar, zámek s podzemím, čtyři domy a původní cesty. "Jinde v česko-bavorsko-rakouském pohraničí nic takového komplexně odkrytého není - že by to bylo volně otevřené a kdykoliv přístupné," uvedl. A dále lze vidět Arnoštovu leštírnu na ploché sklo uprostřed lesa, jedinou svého druhu na světě. Tam je odkrytý kovový leštírenský stroj z roku 1921, který byl objevený teprve před deseti lety. Je také volně přístupný a odtud se lze napojit na šestikilometrovou sklářskou stezku.


reklama

 
Václav Prokš
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

JB

Jakub Brenn

18.1.2024 11:55
Grafenried je magický podmanivý místo! Stálo to jistě nemalé úsilí.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist