https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/dominikanske-namesti-v-brne-dostane-pristi-rok-novy-vodni-prvek
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Dominikánské náměstí v Brně dostane příští rok nový vodní prvek

11.9.2021 01:08 | BRNO (ČTK)
Tvůrcem návrhu je dvojice Tomáš Pavlacký a Michael Gabriel. Symbolizuje potrubí vycházející z nekonečné perspektivy.
Tvůrcem návrhu je dvojice Tomáš Pavlacký a Michael Gabriel. Symbolizuje potrubí vycházející z nekonečné perspektivy.
Zdroj | Brno.cz
Na Dominikánském náměstí v Brně se má příští rok objevit nový vodní prvek, který vzešel z letošní architektonicko-výtvarné soutěže. Přihlásilo se do ní přes 50 návrhů. Na náměstí budou tři nestejně velké ležící zploštělé kužely, z nichž bude v různé intenzitě přes léto tryskat voda, a to od rozprašování mlhy až po větší proud vody. Primátorka Markéta Vaňková (ODS) na tiskové konferenci uvedla, že při finálním výběru varianty se jí návrh nejprve příliš nelíbil, ale nakonec se do něj zamilovala.
 

Náměstí čeká na nový vodní prvek od dokončení rekonstrukce v roce 2018. Jednu soutěž už radní vypsali, ale jelikož se jim vítězný návrh nelíbil, tak ji zrušili, protože nemohli vybrat jiný. Vodní prvek má zpříjemnit pobyt na náměstí především v parných letních dnech, protože vysazené stromy jsou zatím malé. Jinak náměstí pokrývá souvislá dlažba. "Výběr nebyl jednoduchý. Věřím, že brněnská veřejnost přijme návrh kladně," řekla Vaňková.

Tvůrcem návrhu je dvojice Tomáš Pavlacký a Michael Gabriel. Symbolizuje potrubí vycházející z nekonečné perspektivy. "Navíc je pro mne zdařilým odkazem na tzv. kouřící trubky, které byly na mnoha místech po městě jako součást teplárenského parovodního potrubí," uvedl náměstek primátorky Tomáš Koláčný (Piráti). V posledních deseti letech tyto trubky mizí při přestavbě parovodního potrubí na horkovodní.

Nový vodní prvek bude stát zhruba 7,5 milionu korun, radní musí vyhlásit soutěž na jeho stavbu. Zatímco před rekonstrukcí sloužilo Dominikánské náměstí před Novou radnicí jako parkoviště, po ní už auta musela pryč a kromě čtyř stromů jsou zde přes léto rozmístěna lehátka pro relaxaci a před Vánoci se zde konají adventní trhy. V minulých letech se také stalo dějištěm různých demonstrací.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ss

smějící se bestie

11.9.2021 08:57
Najděte si brněnský deník, tam najdete k tomuto v diskusi, co si o tom myslí místní občané.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

11.9.2021 11:07 Reaguje na smějící se bestie
umění, které nepobaví ale rovnou naštve... postavit to mezi Dominikánský kostel a pasáž Jalta chce hodně tvrdý matroš...nevím, co hulí ale docela by to zajímalo
Odpovědět
ig

12.9.2021 21:41
Tam už se taky nesmí parkovat?
Ok, Brno si škrtám.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist