https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/doosan-skoda-power-vyrobi-parni-turbinu-pro-prvni-spalovnu-odpadu-v-australii
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Doosan Škoda Power vyrobí parní turbínu pro první spalovnu odpadů v Austrálii

5.8.2021 14:47 | PRAHA (ČTK)
Avertas Energy je první z řady plánovaných spaloven odpadů pro energetické využití v Austrálii. Ročně zpracuje až 400 000 tun odpadů, do sítě bude dodávat přibližně 45 MW obnovitelné elektrické energie. Ilustrační foto
Avertas Energy je první z řady plánovaných spaloven odpadů pro energetické využití v Austrálii. Ročně zpracuje až 400 000 tun odpadů, do sítě bude dodávat přibližně 45 MW obnovitelné elektrické energie. Ilustrační foto
Doosan Škoda Power dodala společnosti Acciona parní turbínu do spalovny odpadů Avertas Energy, která je prvním zařízením svého druhu v Austrálii. Pro plzeňského výrobce parních turbín je to první zakázka na australském trhu a zároveň odrazový můstek k dalším plánovaným projektům spaloven v Austrálii, které integrují odpadové hospodářství s výrobou obnovitelné energie. Po spuštění vyrobí turbína elektrickou energii pro 55 000 domácností v Západní Austrálii, sdělil mediální zástupce plzeňského Doosanu Ondřej Činčura. Hodnotu zakázky neuvedl.
 

"Tento projekt je naše první instalace v Austrálii a potvrzuje vysokou technologickou úroveň parních turbín Doosan Škoda Power. Energetické využití odpadu je praktický způsob řešení nadměrného množství odpadů a zároveň způsob redukce vypouštění CO2 (oxid uhličitý) do ovzduší," uvedl obchodní manažer Doosan Škoda Power Zdeněk Bartoníček. Austrálie podle něj následuje Evropu, kde má v energetickém využití odpadu již dlouhou tradici.

Avertas Energy je první z řady plánovaných spaloven odpadů pro energetické využití v Austrálii. Ročně zpracuje až 400 000 tun odpadů, do sítě bude dodávat přibližně 45 MW obnovitelné elektrické energie. Provoz spalovny ročně ušetří až 400 000 tun emisí CO2, podobné množství jako za jeden rok vyprodukuje zhruba 85 000 aut. Na projektu Avertas Energy se spolupodílejí společnosti Macquarie Capital a DIF. Komplexní EPC kontrakt vyhrála španělská firma Acciona Industrial, která zahájila stavební práce v říjnu 2018.

Doosan Škoda Power navrhla, vyrobila a dodala jednotělesový model turbíny DST-G20 s výkonem 45 MW. Součástí dodávky je také převodovka a generátor. Plzeňská firma bude rovněž zajišťovat technickou asistenci při montáži a následném uvádění do provozu.

Plzeňské energetické strojírny ze skupiny Doosan Group mají více než stoletou tradici výroby parních turbín. Produkují a dodávají zařízení s výkonem tři až 1200 megawattů. Využívají je paroplynové, uhelné, jaderné, kogenerační a solární elektrárny i spalovny biomasy. Podnik s téměř desetinovým podílem na světovém trhu parních turbín má roční tržby mezi šesti až osmi miliardami korun.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist