https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/dopravci-s-vozy-na-elektrinu-mozna-nebudou-platit-za-obnovitelne-zdroje
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Dopravci s vozy na elektřinu možná nebudou platit za obnovitelné zdroje

5.8.2021 00:58 | Václav Prokš (ČTK)
Projde-li legislativním procesem návrh novely zákona o podporovaných zdrojích energie, nebudou muset provozovatelé vozidel veřejné dopravy na elektřinu, tedy městské dopravní podniky i železniční přepravci platit za silovou elektřinu poplatky na podporu obnovitelných zdrojů energie. ČTK to řekl Tomáš Pelikán, předseda Sdružení dopravních podniků ČR (SDP). Přijetí pozměňovacího návrhu, který to má umožnit, uvítal. SDP zastupuje 22 dopravních podniků hlavně z krajských městech a zahrnuje všechny provozovatele elektrické drážní, tedy tramvajové, trolejbusové a speciální dopravy. Návrh novely 14. července schválila Sněmovna, nyní jej projedná Senát.
 

"Novela odstraňuje rozpor v aktuálním přístupu státu k provozování elektrických trakcí a jeho závazkem na snižování emisí oxidu uhličitého," uvedl výkonný ředitel SDP Martin Chval. Ministr průmyslu Karel Havlíček (za ANO) už dříve uvedl, že návrh není úplně fér, protože jeden segment ekonomiky dostane podporu, kterou jiný nemá.

Podle SDP je to ale podpora další modernizace a ekologizace vozových parků. "V našich očích je to poprvé, kdy Poslanecká sněmovna podpořila veřejnou dopravu a tím i veřejný zájem. Samozřejmě chápeme, že půjde o výdaj ze státního rozpočtu, který ale bude podporovat ekologické chování dopravních podniků v ČR," řekl Pelikán.

Elektrická trakce všech dopravních podniků v ČR tvoří více než polovinu ujetých kilometrů MHD v ČR. "Některá města jsou na tom ještě lépe a jejich dopravní systémy patří mezi nejekologičtější v Evropě. Například v Plzni zajišťují tramvaje a trolejbusy dvě třetiny dopravních výkonů, a nezatěžují tak životní prostředí města škodlivinami," uvedl Chval. Elektrická trakce MHD přitom podle něj přepraví téměř 70 procent cestujících. Dopravci mají koncepce dalšího rozvoje elektrické dopravy s významným zapojením elektrobusů.

"Motivovat dopravce, aby nebyli pokutováni za ekologické chování, vnímám jako zásadní veřejný zájem," řekl místopředseda hospodářského výboru Sněmovny Martin Kolovratník (ANO), předkladatel pozměňovacího návrhu. Dopravcům by to podle něj mohlo ušetřit asi 900 milionů korun.

Členské podniky SDP ujedou ročně v ČR více než 320 milionů kilometrů a přepraví více než 2,6 miliardy cestujících. Provozují téměř 2900 autobusů, 1700 tramvají, 670 trolejbusů a 143 souprav metra.

Návrh novely mimo jiné také snižuje podporu solárních elektráren nebo zavádí přechodovou podporu pro teplárny. Schválit jej musí Senát a podepsat prezident.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

PB

Petr Blažek

5.8.2021 18:44
Co to je zase za politické kecy. Samozřejmě, že i vozidla jezdící na elektřinu znečišťují životní prostředí, jenže ne v Plzni, ale někde v Tušimicích. Jestliže jsou lidé smířeni s tím, že budou chránit planetu, tak se musí smířit i s tím, že si připlatí za zelenou energii. Jinak je to zase jen pouhý alibismus a možná zase nějaký tunel na zelené dotace.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist