https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/dosavadni-chladnejsi-jaro-omezuje-kurovce-letos-by-mel-mit-obvykle-dve-generace
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Dosavadní chladnější jaro omezuje kůrovce, letos by měl mít obvyklé dvě generace

4.5.2022 01:17 | HRADEC KRÁLOVÉ (ČTK)
Dosavadní chladnější jaro brzdí rozvoj kůrovce. Lesníci očekávají, že se lýkožrout letos vyrojí v obvyklých dvou dceřiných generacích a na horách v jedné. "Chladnější jaro není pro kůrovce příznivé, ještě se nevyrojil," řekla ČTK mluvčí státního podniku Lesy České republiky Eva Jouklová. Kůrovcová kalamita v českých lesích naplno vypukla v roce 2018. Na vrcholu byla v roce 2020, loni již ustupovala.
 

"Přes ústup kalamity nadále vyžaduje ochrana lesa před kůrovci velkou pozornost. V lesích máme instalované lapače a lapáky na odchyt kůrovce a pokračujeme ve vyhledávání a těžbě napadených stromů," řekla mluvčí Lesů ČR, které spravují téměř polovinu lesů v zemi.

Situace s kůrovcem se podle státního podniku postupně zlepšuje ve všech regionech. "Letos počítáme s dalším snížením objemu napadeného dříví a návratem k normálnímu hospodaření asi na 78 procentech spravovaného území," řekl mluvčí.

Těžba dřeva ve státních lesích loni s ústupem kůrovcové kalamity klesla o 20 procent na 11,4 milionu metrů krychlových. Letos by měl následovat další pokles na asi deset milionů metrů krychlových dřeva, z nichž by asi 30 procent mělo připadnout na kůrovcové dřevo.

Kůrovcová kalamity podle Lesů ČR ještě pokračuje na Ústeckém a Libereckém kraji, nejvíce je zasaženo Rumbursko, Českolipsko, Děčínsko a Liberecko. Přes pokles kůrovcových těžeb ještě kalamitním regionem zůstává Vysočina. "Problematická nadále zůstává situace v národních přírodních rezervacích, kde je zpracování napadeného dříví omezené kvůli ochraně přírody, což je třeba respektovat," uvedla Jouklová.

Prioritou Lesů ČR zůstává obnova kůrovcem zničených lesů. "Letos plánujeme vysadit 95 milionů sazenic na 22.000 hektarech. Z toho 5000 hektarů plánujeme obnovit přirozeně. Jde znovu o rekordní plochu i počet sazenic," uvedla mluvčí.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (4)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jaroslav Řezáč

4.5.2022 07:35
ono jde spíš o to, jestli se ještě používají ty lapače, co byli rozmístěny po lesích, jinak populace broučků rostou pomaleji ale exponenciálně
Odpovědět
ss

smějící se bestie

4.5.2022 08:08 Reaguje na Jaroslav Řezáč
1*
Odpovědět
va

vaber

4.5.2022 08:50
pro mě je šokující ,když poražené dřevo se všude válí a přesto z celkové těžby je 70% zdravých stromů a třicet procent kůrovcových,
prostě musí se dolovat prachy za každou cenu
Odpovědět
ss

smějící se bestie

4.5.2022 09:27 Reaguje na vaber
mnohde ano
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist