https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/dotace-na-domovni-cistirny-vod-jsou-vycerpane-vznikne-jich-548
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Dotace na domovní čistírny vod jsou vyčerpané, vznikne jich 548

14.8.2017 12:30 | PRAHA (ČTK)
Dotace jsou určené na čištění odpadních vod z domácností v obcích, kde napojení na společnou kanalizaci a čističku není možné, nebo by bylo příliš drahé. Ilustrační snímek.
Dotace jsou určené na čištění odpadních vod z domácností v obcích, kde napojení na společnou kanalizaci a čističku není možné, nebo by bylo příliš drahé. Ilustrační snímek.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Dotace na domovní čistírny odpadních vod jsou vyčerpané. Za velkého zájmu obcí byl dotační program se sto miliony korun vyčerpán čtyři měsíce před listopadovým koncem výzvy. Na Státní fond životního prostředí (SFŽP) přišlo 21 žádostí na 548 čistíren. Ministerstvo životního prostředí to uvedlo v dnešní tiskové zprávě. Úřad plánuje, že ještě letos vypíše další výzvu. Podle ministra Richarda Brabce (ANO) by mohla být vyhlášena v září. Zatím není rozhodnuto, kolik do ní půjde peněz.
 

Dotace jsou určené na čištění odpadních vod z domácností v obcích, kde napojení na společnou kanalizaci a čističku není možné, nebo by bylo příliš drahé.

Z 21 přijatých žádostí je nyní schváleno 14 s celkovou částkou přesahující 62 milionů korun. Dalších sedm projektů se posuzuje. "Díky 548 čistírnám bude nově zajištěno čištění odpadních vod pro 2785 lidí. Navíc za náklady, které jsou často podstatně nižší oproti budování centrálních čistíren odpadních vod a souvisejících stokových systémů," uvedl Brabec.

Dotaci využila například obec Dolní Lomná na Frýdecko-Místecku. "Naše obec je rozlohou roztříštěná, celkový počet obyvatel malý. Centrální část je sice napojena na veřejnou kanalizaci, ale náklady na odkanalizování okrajových částí jsme spočítali na 70 milionů korun. Utáhnout to je pro naši obec s desetimilionovým rozpočtem naprosto nereálné, a ani bychom nepokryli všechny domy," popsala situaci starostka Renata Pavlinová. V Dolní Lomné postaví ze 17milionové dotace domovní čistírny pro 158 bytů.

Podle odhadu ministerstva je v Česku zhruba 1,5 milionu lidí, kteří doma nemají připojení na kanalizaci. Podle Brabce je to jeden z důvodů špatné kvality povrchových vod.

V dotačním programu bylo možné získat 100.000 až 240.000 korun na jednu čistírnu, v závislosti na tom, kolik lidí ji využije. Dotace pokryje 80 procent nákladů, zbytek musí obce uhradit ze svého.

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk

Všechny komentáře (2)

Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Katka Linke

Katka Linke

14.8.2017 14:14
Hurá, super. Jedna čistička za 182 tisíc, když obvyklé náklady jsou max. 100 tis, a to už musí být super čistička pro celý bytový dům. Zdá se to předražené. Podle počtu odkanalizovaných lidí 5 na 1 čističku jsou to obyčejné domovní, které stojí 40 tis. S prací možná 60. Na druhou stranu u nás by velká čistička s kanalizací přišla cca na 70 milionů pro 500 obyvatel. Rekordmanem je ale Praha, ta v jakémsi projektu spočítala náklady na odkanalizovaní jednoho občana kdesi z kraje prahy na milion sto tisíc.
Odpovědět
MM

Milan Milan

14.8.2017 21:14
Myslím že toho Brabce by už někdo měl umravnit, vždyť svádět kvalitu povrchových vod jako nedostatek připojení části domácností na kanalizaci je snad informace z Marsu. Stejná shovadilost jako svádět údajně nedobrou kvalitu ovzduší na domácí topeniště, nebo vodní blahobyt..... Jenom vymýšlí dotační kšefty zřejmě pro nějaké zpřízněné firmy,a hledá důvody jak vyplácat peníze na dotace. A teď ty šílené částky na domovní!!!! čistírny to je nad normální chápání, anebo velký dotační kšeft.
Odpovědět
reklamaSetkání s přírodou

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist