https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/drakonicky-vladni-navrh-proti-toulavym-psum-vyvolal-v-turecku-kritiku
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Drakonický vládní návrh proti toulavým psům vyvolal v Turecku kritiku

3.6.2024 00:35 (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Drakonický návrh zákona proti toulavým psům vyvolal v Turecku kritiku, píše agentura Reuters. Poslanci z vládní Strany spravedlnosti a rozvoje (AKP) prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana představili normu, která počítá s utracením odchycených psů, pokud o ně nikdo v útulku neprojeví zájem. Lepším řešením by podle kritiků byla kampaň za sterilizaci psů.
 
Podle dohadu, který cituje agentura Reuters, v Turecku žijí na čtyři miliony toulavých psů. Ti podle vládních představitelů způsobují především ve větších městech problémy.

"Čelíme situacím, které vedou k úmrtím, útokům na starší lidi i na děti," uvedl ministr spravedlnosti Yilmaz Tunç, který poukázal na některé případy pokousání v posledních měsících. Toulaví psi podle vlády také zhoršují bezpečnost silničního provozu a za posledních pěti let přispěli k 3500 dopravním nehodám.

Vláda proto tento týden předložila parlamentu návrh zákona, který podle ní má situaci vyřešit. Zákon nařizuje odchyt psů a jejich umístění do útulků. Pokud se pro ně nepodaří do 30 dnů nalézt nové majitele, zákon umožní zvíře utratit.

Právě možnost utratit psa po 30 dnech v útulku zastánci práv zvířat kritizují. Jde podle nich o příliš drastický postup. Naopak by uvítali celostátní kampaň za kastraci psů, která by zamezila živelnému množení zvířat v ulicích. Podle nich nejsou kapacity útulků nedostatečné pro splnění požadavků zákona.

Prezident Erdogan odmítl, že by jeho vláda chystala masové utracení toulavých psů. "Chceme, aby všechna zvířata, která se dostanou do útulku, byla adoptovaná," řekl turecký prezident. Ministr Tunç tvrdí, že je nutné najít rovnováhu mezi zájmy lidí a právy zvířat.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (4)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Karel Zvářal

Karel Zvářal

3.6.2024 04:46
Správný postup. Kibicovat je snadné, zapojit se už tolik "neletí".
Odpovědět
MU

Michal Uhrovič

3.6.2024 10:41 Reaguje na Karel Zvářal
Souhlas a s kočkami by se to mělo udělat stejně a i u nás
Odpovědět
LB

Lukas B.

3.6.2024 18:27
turci v mnohém představují odstrašující případ jak rozhodně ne a v mnohém bychom se od nich mohli učit. namátkou mytí zadnice po velké potřebě a vztah k toulavým psům.
Odpovědět
JO

Jan Omasta

9.6.2024 19:10
Kritici pořád mají nějaké námitky a hlavně ať to platí někdo jiný.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist