https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/drasticka-sucha-v-usa-zvykejte-si-rikaji-vedci-bude-hur
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Drastická sucha v USA. Zvykejte si, říkají vědci, bude hůř

1.8.2012 02:00 | PRAHA (Ekolist.cz)
Uschlý piniový les. Snímek vlevo pořízen v roce 2002, pravý snímek v roce 2004. Piniový les nedaleko Los Alamos usychá.
Uschlý piniový les. Snímek vlevo pořízen v roce 2002, pravý snímek v roce 2004. Piniový les nedaleko Los Alamos usychá.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Craig Allen, U.S. Geological Survey / Flickr
Západ Spojených států amerických se mezi lety 2000 a 2004 potýkal se silným obdobím sucha. Odborníci jej označují jako nejsilnější za posledních 800 let. Nyní se se suchem potýká skoro celé území USA. „Zvykejte si,“ vzkazují vědci. Období sucha podle nich budou budoucnu novým normálem.
 

Sucho v letech 2000 a 2004 za sebou nechalo umírající lesy a vyschlá řečiště. Tyto klimatické extrémy se prý stávají častějšími i díky změnám klimatu. A v budoucnu může být situace ještě mnohem horší, varuje skupina deseti vědců v nedělním vydání Nature Geoscience.

Klimatické modely a srážkové předpovědi dávají podle nich tušit, že se blížíme konci „vlhkého“ období a že v druhé polovině 21. století čeká Ameriku daleko sušší klima.

Vážné dopady to bude mít nejen na lesy a řeky, ale i na velikost úrody a sklizně zemědělských plodin, nemluvě o zásobách pitné vody. Podle vědců budou mít četnější suchá období i zásadní vliv na klimatické změny. Uschlá vegetace totiž přestane z ovzduší vyvazovat oxid uhličitý. Ten se naopak do prostředí může víc uvolňovat při požárech. Na území USA, Kanady a Mexika vědci odhadují, že se schopnost vázat uhlík sníží až o 51 procent.

„Extrémní klima jako jsou tato sucha tak vlastně povedou k dalších dlouhým obdobím sucha. Lesy budou usychat a tím se sníží množství uhlíku, který jsou rostliny schopné ukládat,“ říká Beverly Lawová, spoluautorka studie a profesorka na Oregonské státní univerzitě.

„Výpadek lesů bude velká změna. A pokud se globální emise oxidu uhličitého nepodaří snížit, bude budoucnost jen horší,“ líčí temnou budoucnost Law.

Law tvrdí, že rostlinstvo Severní Ameriky je schopné vyvázat ekvivalent 30 procent uhlíku, vypuštěného do ovzduší při spalování fosilních paliv. Podle vědců se ale tato vlastnost s koncem století ztratí.

„Oblasti na západě USA, které už teď jsou suché, budou ještě sušší,“ říká Law. „A předpokládáme víc extrémní počasí. Tyto extrémy způsobí velké škody ekosystému, dojde k vymírání lesů a některé lesnaté oblasti se změní v buš nebo stepi.“

Výzkum byl podpořen National Science Foundation, NASA, U.S. Department of Energy a dalšími institucemi. Vedoucím výzkumníkem byl Christopher Schwalm z Northern Arizona University, na výzkumu spolupracovali lidé z University of Colorado, University of California at Berkeley, University of British Columbia, San Diego State University a dalších.


reklama

 

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist