https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/drony-v-ceskem-svycarsku-nalezaji-po-uhaseni-pozaru-mista-se-zvysenou-teplotou
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Drony v Českém Švýcarsku nalézají po uhašení požáru místa se zvýšenou teplotou

16.8.2022 23:04 | HAVÍŘOV (ČTK)
Zdroj | HZS ČR
Drony stále objevují v Českém Švýcarsku místa se zvýšenou teplotou terénu. Dnes se ložiska objevila u Pastýřských kamenů. Hasiči místa likvidují a prolévají vodou z vaků na zádech. Půdu také rozhrabují lopatami a motykami. Do nepřístupných míst jezdí čtyřkolkami. Na twitteru to odpoledne uvedl mluvčí hasičů Milan Rudolf.
 
Nejrozsáhlejší požár v České republice se rozhořel 24. července, vystřídalo se u něj 6000 hasičů. V pátek hasiči zásah ukončili a poslední hašené místo předali správě národního parku. Správa si zajistila dobrovolné jednotky hasičů, které hlídají jednotlivé úseky. Pomáhají jim v tom pracovníci národního parku a pomoct přijeli také revírníci z dalších národních parků v zemi. Celkově činnost koordinuje hasičský záchranný sbor. Ráno a večer řídí společný briefing, poskytuje technologickou podporu. Na místě je i lezecká skupina.

Od sobotního rána se mohou do evakuované obce Hřensko a jejích částí Mezná a Mezní Louky vracet místní, nutná je ale povolenka. V oblasti Mezná a Mezní Louka je asi 80 domů, dvě třetiny z nich obývají chalupáři. Silnice mezi Hřenskem a Mezní Loukou, kterou by za běžných podmínek lidé k návratu využili, ale zůstává zavřená. Stromy tam nejsou v dobrém stavu a vozovka je poškozená těžkou technikou hasičů.

Poškozené zůstaly po požáru záchytné ploty proti kamenům ve Hřensku. Geologové zjišťují, v jakém rozsahu je spadané kamení poničilo. ČTK to řekl mluvčí správy parku Tomáš Salov. Ploty se instalovaly před několika lety, tehdy stály 400 milionů korun. Už nyní je jisté, že oprava bude stát nejméně několik desítek milionů korun. "Vysokozátěžové části nad Labem jsou relativně v pořádku. Poškozené jsou tři z těch bariér. V části nad Klepáčem od Malinového dolu až za hotel Praha jsou poničené prakticky všechny bariéry," uvedl Salov s tím, že tam dnes geologové práci přerušili a budou pokračovat ve středu. Pracovníci musí ještě zkontrolovat ploty směrem k soutoku Kamenice a Labe.

Hraniční přechod do Německa Hřensko/Schmilka zůstane ještě minimálně dnes zavřený. Na saské straně silnici používají hasiči s technikou, řekla dnes ČTK mluvčí policie Eliška Kubíčková. Dodala, že ve středu bude na německé straně porada, která rozhodne o případném otevření silnice pro veřejnost. Silnice do Hřenska na české straně je průjezdná od soboty.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

MV

Milan Vítkovič

17.8.2022 13:44
joo, ještě 14 dní, potom se může říct, že možná je hotovo. U lesních požárů normální stav.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist