https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/dve-tretiny-americanu-nesdili-trumpuv-nazor-na-klimaticke-zmeny
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Dvě třetiny Američanů nesdílí Trumpův názor na klimatické změny

13.9.2019 00:30 (ČTK)
Názory prezidenta Donalda Trumpa na klimatické změny, které vyústily v odstoupení od pařížské klimatické dohody z roku 2015, nesdílejí dvě třetiny Američanů. / Ilustrační foto
Názory prezidenta Donalda Trumpa na klimatické změny, které vyústily v odstoupení od pařížské klimatické dohody z roku 2015, nesdílejí dvě třetiny Američanů. / Ilustrační foto
Licence | Volné dílo (public domain)
Foto | The White House / Wikimedia Commons
Odmítavý vztah prezidenta USA Donalda Trumpa k ekologii a klimatickým změnám nemá příliš pochopení mezi americkými voliči, potvrdil průzkum společnosti NORC a agentury AP. Prezidentovy názory na klimatické změny, které vyústily v odstoupení od pařížské klimatické dohody z roku 2015, nesdílejí dvě třetiny Američanů.
 

Dva ze tří amerických voličů jsou podle průzkumu přesvědčeni, že odpovědnost za klimatickou rovnováhu mají americké energetické a strojírenské firmy, stejné procento Američanů je přesvědčeno, že svůj díl odpovědnosti má i Trumpova vláda.

Prezident v minulosti využil svých exekutivních práv k omezení regulace škodlivých emisí a vytvořil legislativní podmínky pro rozvoj těžby, hlavně černého uhlí. Opatření odůvodnil snahou rozšířit pracovní příležitosti a snížit nezaměstnanost.

Vztah ke klimatickým změnám je vystaven největší kritice z šesti hlavních okruhů prezidentova programu, vyplynulo z průzkumu. Zatímco ekologickou politiku vlády schvaluje 32 procent lidí, zdravotní péči například 37 a migrační politiku 38 procent. Celkově teď prezidentovu politiku schvaluje 43 procent občanů, 53 procent s Trumpem nesouhlasí.

Polovina dotazovaných soudí, že vláda by měla snížit dotace odvětvím spalujícím fosilní paliva a naopak vydávat víc peněz na rozvoj obnovitelné energie.

Klimatické změny nicméně podle mínění sociologů nebudou významnější prioritou, podle níž se budou Američané příští rok rozhodovat v prezidentských volbách, uvedla AP. Důvodem je skutečnost, že o stav ovzduší se zajímají především mladí Američané, kteří k volbám příliš nechodí.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat  twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

LL

Lemra Líná

14.9.2019 19:04
Průzkum dělán v Kalifornii? :-D
Odpovědět
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist