https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/eaza-zkontroluje-usteckou-zoo-misto-na-podzim-na-prelomu-jara-a-leta
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

EAZA zkontroluje ústeckou zoo místo na podzim na přelomu jara a léta

1.10.2021 00:48 | ÚSTÍ NAD LABEM (ČTK)
Evropská asociace zoologických zahrad a akvárií (EAZA) provede takzvaný kontrolní screening ústecké zoo na přelomu jara a léta příštího roku. Původně měla kontrola být letos na podzim, rozhodnout měla o obnovení plného členství nebo naopak vyloučení zahrady z asociace. Termín ale zhatila pandemie koronaviru, uvedl mluvčí zoo Matěj Kynšt. Ústecká zoo přišla o plné členství v EAZA téměř před dvěma roky. EAZA tehdy v zoo kontrolovala pravidla a standardy asociace. Úplné vyloučení by znamenalo konec účasti na některých chovných programech a ztrátu atraktivních zvířat. Na nápravu nedostatků má teď zoo několik měsíců navíc.
 

Od července příspěvkovou organizaci Ústí nad Labem řídí Ilona Pšenková. Nahradila Dušana Usvalda pověřeného vedením instituce po odvolání předchozího ředitele Romana Končela. O Končelově konci rozhodla kontrola hospodaření, která odhalila 128 pochybení. Předchozí kontrola zjistila 111 pochybení, ředitel osm procent z nich napravil, další ale podle následné kontroly přibyly. Pochybení kontroloři našli u vystavování faktur, podepisování smluv, vykazování pracovních cest i v nakládání s penězi.

V prosinci roku 2019, tedy několik měsíců od pozastavení členství, schválilo městské zastupitelstvo nový generel zoo. Schválený plán rozvoje popisuje například druhovou skladbu zvířat a koncepci designu expozic. O půl roku později vznikla pracovní skupina, která měla generel upravit. Na posledním zasedání zastupitelstva navrhoval koaliční zastupitel Lukáš Blažej (PRO! Ústí) generel aktualizovat. Souhlasila s tím i nová ředitelka, zastupitelé ale Blažejův návrh neschválili. Někteří zastupitelé uvedli, že se tím měla zabývat právě pracovní skupina. Podle vyjádření mluvčího zoo s některými zástupci města instituce o aktualizaci jedná.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist