https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ecoplastic-bude-eko-komu-odvadet-nizsi-poplatky-za-sve-rozlozitelne-obaly
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ecoplastic bude Eko-Komu odvádět nižší poplatky za své rozložitelné obaly

18.12.2004 12:25 | PRAHA (EkoList)
Firma Ecoplastic oznámila, že se jí podařilo vyjednat nižší poplatky společnosti Eko-Kom, která je ministerstvem životního prostředí autorizována k plnění povinnosti zpětného odběru odpadů z obalů. Hlavním argumentem byl fakt, že obaly z rozložitelných plastů nejsou na skládkách zátěží - za čas se zcela rozloží na vodu a malé množství oxidu uhličitého.
 

Ecoplastic ve vyjednávání podpořilo i ministerstvo životního prostředí. Podle náměstka ministra životního prostředí Petra Petržílka přispívají biodegradabilní plasty k trvale udržitelnému rozvoji. "Řešili jsme mnoho variant, jak by bylo možné takové výrobky podpořit, ale většina z nich by si vyžádala změnu legislativy," říká Petržílek. "Podařilo se naštěstí najít nelegislatviní a tedy mnohem rychlejší řešení formou dohody s Eko-Komem."

Podrobnosti zvýhodnění vysvětluje Ondřej Bačík, externí konzultant firmy Ecoplastic: "Ecoplastic bude Eko-Komu platit poplatek na likvidaci svých obalů, které se dostanou do separovaného odpadu a jsou následně recyklovány. Za obaly, které skončí na skládkách Ecoplastic platit nebude, protože tyto obaly se samy od sebe časem zcela rozloží." Tento rok byl poplatek za tzv. měkké plasty jako jsou igelitky a podobně cca 2710 Kč/tunu. Příští rok by měl Ecoplastic platit jen zhruba polovinu této částky.

Firma Ecoplastik se podle svého majitele Karla Blocha bude snažit svůj ekologický přínos ještě rozšířit. "Chceme naše obaly vyrábět z recyklovaných plastů. Některé obaly by bylo možné vyrábět i ze 100 % z recyklovaného polyetylenu." Rozložitelný plast je podle informací Ecoplastiku možné běžným způsobem recyklovat, neboť vyšší teploty při zpracování plastového odpadu zruší účinky aditiva, které startuje rozkladný proces. Rozložitelný plast, který projde recyklací, má stejné vlastnosti jako neupravený polymer.

Firma Ecoplastic se snaží se svými výrobky prorazit na našem trhu, jejím hlavním sortimentem jsou rozložitelné igelitové nákupní tašky. Podle Karla Blocha je potíž v tom, že velké obchodní řetězce nakupují z ekonomických důvodů své nákupní tašky ve velkém množství v Asii. Firma Ecoplastic se snaží svými cenami konkurovat, nabízí však i něco navíc. "Obchodní domy a řetězce by si tím, že budou používat ekologické obaly, mohly zlepšit své často ne zcela dobré image," říká Bloch. Kromě igelitových tašek dodává Ecoplastic také umělohmotné příbory, bádobí nebo speciální pytle pro zdravotnická zařízení.

Igelitová taška z polyetylenu s aditivem d2w, které vyvinula britská společnost Symphony Environmental a které na náš trh dodává firma Ecoplastic, se podle množství aditiva dříve nebo později rozloží. Doba trvanlivosti takto upraveného plastu může být podle potřeb odběratele od dvou měsíců až do šesti let. Rozklad je započat chemickou oxidací, která rozpojí vazbu uhlík-uhlík. Pak již nic nebrání tomu, aby bakterie a mikroorganismy plast zcela rozložily. Rozklad, jehož výsledkem je voda a oxid uhličitý, se urychluje teplem, UV zářením či mechanickým zatížením. Kvůli tomu, že rozklad začíná oxidací, se tyto plasty označují jako oxo-rozložitelné plasty, respektive oxo-biodegradabilní či oxo-biorozložitelné. Tím se liší od již zmiňovaných plastů na bázi rostlinných škrobů, které se rozkládají jen za přispění mikroorganismů a bakterií a mohou tedy být označovány jako biodegradabilní.

Informace o vlastnostech degradabilních plastů s aditivem d2w a fotogalerii z červencové tiskové konference naleznete v článku Igelitové tašky už nemusí být to, co bývaly.


reklama

 
Martin Mach

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist