https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/egypt-chce-do-peti-let-zectyrnasobit-kapacity-pro-odsolovani-morske-vody
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Egypt chce do pěti let zečtyřnásobit kapacity pro odsolování mořské vody

28.12.2021 01:08 | KÁHIRA (ČTK)
V Egyptě se jednak zvyšuje počet obyvatel, jednak zemi bude brát vodu z řeky Nil velká přehrada, která se staví v Etiopii.
V Egyptě se jednak zvyšuje počet obyvatel, jednak zemi bude brát vodu z řeky Nil velká přehrada, která se staví v Etiopii.
Egypt chce do pěti let více než zečtyřnásobit kapacity pro odsolování mořské vody. V tendru přidělí licence na zprovoznění 17 nových odsolovacích zařízení a do projektu zapojí soukromé firmy. Vláda využije peníze státního investičního fondu a upravenou fondu pak bude prodávat levněji s pomocí dotačního programu.
 

K takzvané desalinizaci chce vláda zároveň podpořit větší využívání solární energie, která patří k obnovitelným zdrojům šetrnějším k životnímu prostředí. Plán je součástí snah vlády diverzifikovat zdroje pitné vody. V Egyptě se jednak zvyšuje počet obyvatel, jednak zemi bude brát vodu z řeky Nil velká přehrada, která se staví v Etiopii.

Nové koncese jsou navrženy tak, aby podpořily soukromé investice a technologický rozvoj. V obou těchto oblastech přitom Egypt coby nejlidnatější země arabského světa zaostává. Investicím do nových provozů na odsolování dá vláda zelenou i tak, že bude garantovat nákup vyčištěné vody a tu prodávat spotřebitelům a firmám na domácím trhu s výraznou slevou, řekl šéf státního investičního fondu Ajmán Sulajmán. Rozsah těchto subvencí ale nechtěl upřesnit.

Nová zařízení budou denně produkovat celkem 2,8 milionu metrů krychlových vody, což je objem, který se později zdvojnásobí. V současné době má Egypt instalovanou kapacitu na odsolování kolem 800 000 metrů krychlových denně a vláda má v úmyslu ji do roku 2050 zvýšit na 6,4 milionu metrů krychlových.

Rozvojem infrastruktury byla za nynějšího prezidenta Abdal Fattáha Sísího pověřena armáda. Ta už nechala postavit 27 odsolovacích provozů, soukromé firmy některé instalovaly i v resortech podél vyprahlého egyptského pobřeží.

Koncese jsou na 25 let a předpokládají, že firmy si zajistí dodavatele a využijí obnovitelné zdroje. Zájem investorů je zatím velmi vysoký. "Dostali jsme nabídky k výstavbě veškerých kapacit, které potřebujeme. Investoři mají zájem postavit jich až třikrát tolik," řekl Sulajmán.

Soukromé resorty podél pobřeží Rudého i Středozemního moře nyní používají pro účely odsolování drahou energii z fosilních paliv. "Jestliže pobýváte v takovém uzavřeném areálu, pak se bavíme o částce 13 až 18 (egyptských) liber (18 až 25 Kč) za metr krychlový, zatímco vládní ceny jsou desetinové. Počítá se tedy s obrovskými subvencemi," upozornil Sulajmán. Subvence bude rozdíl mezi tím, co bude vláda platit držitelům koncesí za úpravu vody, a tím, co bude za vodu platit konečný spotřebitel.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (6)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Katka Pazderů

Katka Pazderů

28.12.2021 06:52
Ne, že chce. Musí. A vodu chce využívat i k závlaze plodin pěstovaných v poušti, třeba raných brambor, dovážených v březnu a v dubnu i do ČR.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

28.12.2021 10:33 Reaguje na Katka Pazderů
Kšeft je kšeft a ne ekologie. To si dost často přímo odporuje.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

28.12.2021 10:32
To je dobrý postup, na odsolování je právě fve velmi vhodná. Čerpadla můžou jet jen za dne a zásobit nádrže, noční provoz zajistí baterie. Může to jet celý rok bez přestávky.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

28.12.2021 11:05
"Investicím do nových provozů na odsolování dá vláda zelenou i tak, že bude garantovat nákup vyčištěné vody a tu prodávat spotřebitelům a firmám na domácím trhu s výraznou slevou, řekl šéf státního investičního fondu Ajmán Sulajmán. Rozsah těchto subvencí ale nechtěl upřesnit."

&

"... zatímco vládní ceny jsou desetinové. Počítá se tedy s obrovskými subvencemi," upozornil Sulajmán."
"

To jsem zvědav, kde na to zrovna Egypt vezme ...
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

28.12.2021 15:36 Reaguje na Svatá Prostoto
Prodej bude hlavně do resortů vlastněných vládní a armádní garniturou. Jako u nás. Nárok na dotace má třeba Anofert, ale nikoliv nějaký kmán.
Odpovědět
PP

Petr Pekařík

29.12.2021 16:46 Reaguje na Svatá Prostoto
Kupuje od Francie hejno stíhaček , peněz mají dost. Jen ti odborníci chybí. Já bych za nás delegoval profesora Hanzla, ten má z Občasnými zdroji energie bohaté zkušenosti. I baterky na noc jim sežene. To budou mít turisté z rezortů radost - na pláži panely , do noci tiše šumí větrníky ( ideální na vršky pyramid, beztak to tak faraon původně zamýšlel) , sem tam drobný plamínek hořící baterky.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist