https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ek-navrhuje-zastropovat-ruske-premiove-i-levnejsi-ropne-produkty
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Evropská komise navrhuje zastropovat ruské prémiové i levnější ropné produkty

27.1.2023 10:34 | BRUSEL (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Evropská komise (EK) navrhuje, aby Evropská unie stanovila cenový strop 100 dolarů (přibližně 2200 Kč) za barel na ruské prémiové produkty, jako je nafta, a 45 dolarů za barel na levnější produkty, jako je topný olej. S odvoláním na nejmenované unijní představitele o tom informovala agentura Reuters. EU a skupina ekonomicky vyspělých zemí G7 se snaží kvůli invazi Moskvy na Ukrajinu omezit příjmy Ruska z vývozu ropy.
 

Návrh včera unijní exekutiva poslala členským státům, jejichž zástupci o něm budou jednat na schůzce v pátek odpoledne. Cílem bude dosáhnout dohody před nedělí 5. února, kdy vstoupí v platnost cenový strop na dovážené ruské ropné produkty v souladu s dohodou zemí G7.

Cenový strop na ruské ropné produkty navazuje na limit 60 dolarů za barel, který byl na ruskou ropu uvalen 5. prosince. Cenové stropy zavedené zeměmi G7 a EU mají omezit schopnost Moskvy financovat její agresi vůči Ukrajině.

Fungují tak, že zakazují západním pojišťovacím a přepravním společnostem pojišťovat nebo přepravovat náklady ruské ropy a ropných produktů, pokud nebyly nakoupeny za stanovený cenový strop nebo za nižší cenu.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (40)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

PH

Pavel Hanzl

27.1.2023 10:59
To je nějaký nesmysl, ne? Od 5.února má platit totální embargo na ruské produkty, ne? Tak jaké stropy, na co?
Odpovědět
RV

Richard Vacek

27.1.2023 12:50
Vypadá to, že z EU se stane zlatá klec, ve které se neuživí ani firmy a ani Evropané. Zůstane tu jen Evropská komise, jejíž členové dostávají plat přiměřený pobytu ve zlaté kleci.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

27.1.2023 14:21 Reaguje na Richard Vacek
Fakt? Že stanovíte strop na ceny energií, které prostě nebudete kupovat za víc peněc, tak brutálně zchudnete?
Odpovědět
RV

Richard Vacek

27.1.2023 16:35 Reaguje na Pavel Hanzl
Je to tak. Já si obdobně stanovil strop na cenu benzínu a od té doby chodím pěšky.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

27.1.2023 17:18 Reaguje na Richard Vacek
A tím jste zbohatl. Jednak zdravím a jednak vám zbyde víc na kořalku.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

27.1.2023 15:19
Rusky " Еврокомиссия предложила лимит цен на российские нефтепродукты "

A co na to Ivan ?

Rusko v reakci na to zakázalo od 1. února dodávat ropu třetí zemi pokud přímo či nepřímo uplatní tento mechanismus pro zastropování ceny.

MOSKVA 27. ledna Náměstkyně americké ministryně zahraničí Victoria Nulandová uvedla, že Washington je spokojen se zničením plynovodů Nord Stream, které zásobují Evropu ruským plynem. Záznam jejího projevu byl zveřejněn na kanálu YouTube The Independent.
zde: https://www.youtube.com/watch?v=fLzyE_R9vuY&t=6223s
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

27.1.2023 15:37 Reaguje na Miroslav Vinkler
Mužici jsou skutečně kouzelní, zoufale se podbízí s cenou, do Indie a Číny ji dodávají za 35 - 40 baků a neskutečný komik vyhrožuje, že to nedá nikomu za strop 60!!!
Tohle mu za to nedají ani v Taralingapatam!!
Ale je dobré mít blbého nepřítele, který byl před válkou fak silný a dobře nasazené embargo na plyn - okamžité a totální zavření všech plynovodů - by nás poškodilo brutálně.
S tím šachováním a vydíráním, (které se stejně nepovedlo), nám dal čas plyn sehnat jinde a naše vláda mákla velmi ukázově a proto jsme v laláču a ceny jdou dolů.
Odpovědět
RV

Richard Vacek

27.1.2023 16:46 Reaguje na Pavel Hanzl
Asi žertujete. Sankce na sebe vyhlašujeme sami a ne Rusko. Samozřejmě je to neobvyklé abychom sami sebe trestali, ale EU politici jsou už takoví. Možná to jsou cizí agenti, kteří jednají v cizím zájmu a snaží se nás co nejvíc poškodit.
Však se tato jejich rozhodnutí už projevují i v ekonomice. U nás inflace 15%, v Rusku 12%
https://tradingeconomics.com/country-list/inflation-rate?continent=europe
A pokud se podíváme na reálné příjmy, tak v Rusku se meziročně nezměnily, zatímco u nás poklesly o 9.8%. Co myslíte, je to světový rekord v ožebračování, nebo není?
https://tradingeconomics.com/czech-republic/wage-growth
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

27.1.2023 17:31 Reaguje na Richard Vacek
Putin zablokoval pln pro Evropu na podzim 21 dávnou před válkou (a sankcemi) tím vyletěly ceny energií a tím i inflace.
Všechny sankce byly na vývoz do Ruska, nás se to nedotklo prakticky vůbec. První sankce naopak byly na dovoz uhlí, to obručeli jen Pšonci a koncem roku ropa, ale cena se vůbec nehnula, takže taky nic. Na plyn doposud žádná sankce není a ani nebude (Rusi nedodávají skoro nic).
Inflaced v Evropě jede, bo jsme museli nahradit asi 80 MILIARD kubíků plynu!!! Které Gazprom nedodal a jak jsme toho dosáhli? Přeplatili jsme producenty LNG. A kdo to zaplatil? Všichni, proto ta inflace.
A Rusko? VŠECHNY informace jsou z jejich cha cha "statistického ouřadu", který lže jak Lavrov.
Reálně tam byla inflace asi 300% a rubl nemá hodnotu žádnou, dnes ta země začíná regulérně kolabovat, už přešla na válečnou výrobu.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

27.1.2023 17:37 Reaguje na Pavel Hanzl
Kombinace lysohlávky a levné kořalky vede skutečně k halucinacím , obzvláště v Brně.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

27.1.2023 17:42 Reaguje na Miroslav Vinkler
Co tam není pravda?

https://www.tydenikhrot.cz/clanek/putin-znicil-ruskou-ekonomiku-jeho-rezim-konci-tvrdi-norsky-expert?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu#dop_ab_variant=789101&dop_source_zone_name=hpfeed.sznhp.box
Odpovědět
RV

Richard Vacek

27.1.2023 17:53 Reaguje na Pavel Hanzl
Nedívejte se co říká norský expert na seznamu, ale na aktuální ceny. Namátkou pohonných hmot, elektřiny, zemního plynu. Kde je Rusko a kde jsme my - a pak povídejte o inflaci:
elektřina 1.5 (Rusko) x 8.1 (Česko) Kč/kWh
CNG 0.17 x 3.8 Kč/kWh
LPG 6.3 x 18.8 (Slovensko) Kč/l
nafta 18.5 x 37.3 Kč/l
benzín 16.4 x 38.6 Kč/l
To koukáte, co?
Odpovědět
RV

Richard Vacek

27.1.2023 17:54 Reaguje na Richard Vacek
Snad odkaz, abyste si to mohl zkontrolovat:
https://www.globalpetrolprices.com/gasoline_prices/
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

27.1.2023 18:37 Reaguje na Richard Vacek
Člověče nešťastná, všechny ty údaje jsou přebrány z vylhaných ruských statistik, navíc rubl nemá vůbec stanovený kurs. Takže celé je to o houně.
Odpovědět
RV

Richard Vacek

28.1.2023 07:28 Reaguje na Pavel Hanzl
Ale na těch stránkách máte vysvětleno, jak data získávají, tak co tady povídáte o nějakých vylhaných ruských statistikách. Stačí jen chtít a hned budete vědět víc. Občas je dobré vykouknout ze své bubliny a podívat se, jak to vypadá venku:
https://www.globalpetrolprices.com/about/
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

28.1.2023 18:01 Reaguje na Richard Vacek
Co je to platné, když tam není recene odkud vytáhli ten kurz rublu. Ale viděl jsem video, kterým okolo sebe mlátil obdobný myslitel jako vy, a poukazoval na to, že v Rusku je České zboží. Jo, půllitrova flašku Budcaru za 159 rublů. KOLIK stojí v CR???? 26.90, když není akce, že??? Kolik je tedy ten reálný kurz???
Odpovědět
RV

Richard Vacek

28.1.2023 18:37 Reaguje na Daniel Višňovský
Člověče nešťastná, snad tady máme informace z celého světa. V Rusku je mzda 62470 Rublů, u nás 39858 Kč. Za tuto mzdu si v rusku koupí stejně nafty nebi benzínu jako u nás, ale 2.5x více elektřiny a 10x více plynu. Překontrolujte to:
https://tradingeconomics.com/czech-republic/indicators
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

28.1.2023 20:23 Reaguje na Richard Vacek
98 procent ruského venkova nemá plyn zavedenej. TUDIZ jaksi ten čas údaj je k ....víte čemu. A druhák, v Rusku jsou ty mzdy rozložené ještě nerovnoměrně, než v CR. A druhák, zkoumal jste, jak ta ruská produkce elektřiny prospívá ovzduší???? A těch 62470 tisíc rublů....já mám info o 56 000. Ono totiž hafo dobře placenejch míst u zahraničních korporací zaniklo.
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

28.1.2023 20:24 Reaguje na Richard Vacek
A pro ten plyn si chodí se stovkami, že????
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

28.1.2023 20:31 Reaguje na Richard Vacek
98 procent ruského venkova nemá plyn zavedenej. TUDIZ jaksi ten čas údaj je k ....víte čemu. A druhák, v Rusku jsou ty mzdy rozložené ještě nerovnoměrně, než v CR. A druhák, zkoumal jste, jak ta ruská produkce elektřiny prospívá ovzduší???? A těch 62470 tisíc rublů....já mám info o 56 000. Ono totiž hafo dobře placenejch míst u zahraničních korporací zaniklo.
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

28.1.2023 20:35 Reaguje na Richard Vacek
No, a jak ta data získávají???? Schválně......v CR se také statistiky CSU liší od buzinec průzkumu.... Ti zlínští uvádějí o cca 10 procent vyšší.....mimochodem.....víte, jak to dělá CSU???? A víte, že z podnikatelské sféry se bere akorát to, co má nad 30 zaměstnanců????
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

28.1.2023 20:36 Reaguje na Richard Vacek
Na tom vašem odkaze je napsáno, že cituji....Richard Vacek žere malé děti.....konec citace. O kurzu tam není ani slovo.
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

28.1.2023 17:57 Reaguje na Richard Vacek
Soudruhu Vacku, vaše údaje jsou komplet vytazene z klobouku, a záměrně vylhane. Protože kdyby nebyly vylhane, napsal byste fy ruské ceny v rublech. Nějaký "oficiální kurz" který CAM dá za koruny sberbank si vetknete mezi parohy, protože to He asi tak totéž, jako když byla v 1989 DM oficiálně za 3 Kčs, ale na devizový příslib CAM ji dali za 18. A benzín nestojí 38.60, nelzete tady. A já to otočím....Hyundai I-30 Kombi Family Smart 1.0 Gdi 85 kW -6 manuál stal 6.1.2023 NULA, od té doby 1800 km benzín do něj NULA. KAPIS truhlíků????
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

28.1.2023 18:06 Reaguje na Richard Vacek
Kolik je ruský median mezd - schválně. Kolik tam stojí Škoda Rapid, který se tu už ani neprodává, sice 1 4 v automatu, ale na plechacich???? SCHVALNE.
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

28.1.2023 18:06 Reaguje na Richard Vacek
Kolik je ruský median mezd - schválně. Kolik tam stojí Škoda Rapid, který se tu už ani neprodává, sice 1 4 v automatu, ale na plechacich???? SCHVALNE.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

29.1.2023 07:51 Reaguje na Richard Vacek
nenapadlo vás náhodou, že lidi v Rusku mají podstatně nižší kupní sílu?
Odpovědět
RV

Richard Vacek

27.1.2023 17:45 Reaguje na Pavel Hanzl
Asi jste zapomněl, že sankce jsme si vyhlásili na to, aby se mohly opravit turbíny. Obdobně jsme si vyhodili do vzduchu nějaké trubky, které Putin natáhl až k Německu. Dále jsme odmítali za plyn platit v Rublech, tedy v měně, která se dostane do Ruska, když jsme si před tím zakázali platební operace v EUR a $ vůči Rusku.
Brusel prosazoval u plynu abychom nepřistoupili na dlouhodobé smlovy a nakupovali si to "výhodně" na burze, tak nemumlejte něco o ruských nedodávkách. Vždyť už jsem vám nabízel rozbor České Národní Banky trhu se zemním plynem. I když možná, že ČNB je agentem Ruska:
https://www.cnb.cz/cs/o_cnb/cnblog/Vyvoj-na-evropskem-trhu-se-zemnim-plynem/
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

27.1.2023 18:09 Reaguje na Richard Vacek
Turbíny byly jen záminka a ruská lež, byly vyjmuty ze sankcí a rychle opraveny, snad doteď si je Gazprom nevyzvedl. Navíc byly jen rezervní.
Platzba v rublech nebyla ve smlouvách, tak se tak platit ani nemoho, na Gazprombanku, přes kterou se plyn platí, žádná sankce nebyla. Brusel nic prosazovat ani nemůže, to je kaše kšeftařů. Jenom ČEZ žaluje Gazprom za nedodání plynu na dlouhodobou smlouvu o miliardu kaček, Uniper to samé dává v eurech.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

27.1.2023 18:33 Reaguje na Richard Vacek
Ten článek je z dubna a neřeší příčiny, jan tam uvácí cha cha "...příštích letech nelze očekávat rychlý pokles cen zemního plynu." Jenže jaksi jsou na čtvrtině už dnes.
Smozřejmě Putin využil situace, kdy nastaly i "jiné faktory", jenže ten jeho byl absolutně nejsilnější.
Podívejte se na výkon plynovodů z Ruska:
https://zpravy.aktualne.cz/ekonomika/plyn/r~7f5b0834c60211ec8d900cc47ab5f122/
Odpovědět
JH

JH

27.1.2023 18:36 Reaguje na Richard Vacek
Sankce byly vyhlášeny v reakci na ruskou agresi. Určitě je nikdo nevyhlašoval abychom si mohli zdražit energii, to si pletete příčinu a následek.
Odpovědět
JH

JH

27.1.2023 17:48 Reaguje na Richard Vacek
Za tuhle ekonomickou analýzu by vám dnes i v Moskvě nejspíš dali ránu. Přišli o odbyt na významnou část plynu a jsou v pohodě? To bych se divil.
Odpovědět
RV

Richard Vacek

27.1.2023 18:06 Reaguje na JH
Podstatní je, že my si libujeme, jak jsme si zdražili suroviny a ožebračili jsme se.
Odpovědět
JH

JH

27.1.2023 18:14 Reaguje na Richard Vacek
Tak úplně sami jsme si je nezdražili, třeba plyn zdražil hlavně proto, že přestali dodávat Rusové. A že by si v tom někdo liboval jsem si nějak nevšiml.
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

28.1.2023 18:03 Reaguje na Richard Vacek
Ha bych uvítal zdražení ještě mnohem vyšší. Pak by dekorativní vašeho řazení začali prodávat nemovitosti.
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

28.1.2023 18:09 Reaguje na Richard Vacek
Hm prý inflace 12 procent... no on problém je, že 80 procent zboží v Rusku zmizelo z trhu, tudíž je na výběr, jestli parciální inflace tohoto je nula, nebo nekonečno, že.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

29.1.2023 07:48 Reaguje na Miroslav Vinkler
spokojenost se zničením Ruské plynové chobotnice sdílím, neb jak se ukázalo sloužilo to k propagandě Kremelských zájmů a nátlaku.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

27.1.2023 17:39
"Hlavní ale je, že se potvrdily podzimní informace, že podstatným důvodem extrémního růstu cen za ruský plyn byla snaha Kremlu dostat Evropu na kolena snížením dodávek a zvyšováním cen. Navíc v podmínkách, kdy si Gazprom zakoupil velké kapacity v zásobnících v Evropě a nechal je záměrně prázdné, a tudíž Evropu bez rezerv. Americká dodávka tuto brutální vyděračskou hru utnula". Leden 2022.

A PROČ? Putinovi muselo být jasné, že přide o celý evropský kšeft s plynem a přebere ho Američan. Tak proč vytvořil takovou šílenost?

Mrkněte se na ta videa, je to myšleno úplně vážně:
https://www.facebook.com/1765841958/videos/293588402841446
https://www.youtube.com/watch?v=wmOIyU97WiI

Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

27.1.2023 20:55 Reaguje na Pavel Hanzl
Kdysi vycházela bolševická hlásná trouba, Tribuna - časopis pro ideologii a politiku, vydávaný ÚV KSČ.

Uplatnil byste se tam jako redaktor evidentních blábolů.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

29.1.2023 15:49 Reaguje na Miroslav Vinkler
Proč nám Putin zablokoval plyn, když věděl, že celý kšeft předá Američanům? Fakt je jejich agent?
Odpovědět
ZK

Zan K.

9.2.2023 17:13
Ruské? Snad všechny. Rusko není jediným producentem a znečištovatelem...
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist