Evropská komise nechystá velké změny v zelené klasifikaci jádra a plynu, řekla komisařka
Komise představila několikrát odložený návrh nových pravidel pro ekologické investice označovaný jako taxonomie na konci loňského roku. Jádro a plyn jsou v něm označeny za přechodové zdroje energie, které mají dočasně nahradit výpadky způsobené zejména odstavováním uhelných elektráren. Brusel tím vyslyšel volání zemí, které chtějí k podpoře těchto zdrojů přesvědčit soukromé investory.
Návrh však vyvolal kritiku zejména v zemích odmítajících z bezpečnostních důvodů jadernou energetiku. Rakousko kvůli němu komisi dokonce pohrozilo žalobou, odmítají jej i Španělsko či Dánsko.
"Možná budeme schopni upravit náš návrh v určitých bodech, abychom reagovali na některé námitky. Ale náš manévrovací prostor je opravdu omezený," řekla komisařka německému listu.
Právě němečtí politici jsou v pohledu na taxonomii rozděleni. Vlivný ministr hospodářství a ochrany klimatu Robert Habeck zastupující ve vládě Zelené v úterý doporučil jeho odmítnutí kvůli obavám z provozu jaderných elektráren či ukládání vyhořelého paliva. Naproti tomu sociálnědemokratický kancléř Olaf Scholz se k němu vyjadřuje pozitivněji, neboť Německo stojí o podporu plynu.
Mezi zastánce pravidel patří vedle Francie či Polska i Česko, které však do Bruselu před týdnem zaslalo své námitky. Chce mimo jiné, aby jádro bylo za čistý zdroj označeno déle než do roku 2045 či aby EU odložila povinnost budovat hlubinná úložiště jaderného odpadu za plánovaný rok 2050.
Komise chce konečnou podobu taxonomie představit v příštích týdnech. Státy a Evropský parlament do nich nemohou zasahovat, mohou je ale odmítnout jako celek. Muselo by se však pro to nejdéle do půl roku vyslovit alespoň 20 ze 27 členských zemí reprezentujících nejméně 65 procent obyvatel EU či absolutní většina všech europoslanců. To je podle dosavadních vyjádření politiků nepravděpodobné.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (12)
Jiří Svoboda
26.1.2022 15:05Pavel Hanzl
26.1.2022 19:37 Reaguje na Jiří SvobodaZeptejte se soudruhů nepolitiků, co v tom za dvě volební období udělali.
Miroslav Vinkler
26.1.2022 15:52v Lipsku.
smějící se bestie
26.1.2022 16:09 Reaguje na Miroslav VinklerPavel Hanzl
26.1.2022 19:42 Reaguje na smějící se bestieOno by stačilo, aby si lidi v roce 13 zvolili do vedení země normální politiky a ne tu šílenost.
Jiří Svoboda
26.1.2022 20:00 Reaguje na Pavel HanzlJe z čeho vybírat?
Pavel Hanzl
26.1.2022 20:29 Reaguje na Jiří SvobodaIdeální by byly SMR, nevím, kde to pořád vázne. Ta technologie je 60 let stará a vyzkoušená, jen doladit bezpečnost a hlavně sériovou výrobu.
Svatá Prostoto
27.1.2022 11:46 Reaguje na Pavel HanzlTedy napsat u tohoto JEN mi přijde fakt úsměvné. Bo mně to zrovna jako nějaký triviální problém nepřijde. Další věc je, že teprve až to vaše JEN doladíte, tak zjistíte kolik ta sranda bude reálně stát, jak investičně, tak provozně, a pak se uvidí, zda to je/bude z hlediska efektivity fakt takové terno.
Jako Bůh chraň, že bych měl něco proti SMR, ale zatím je fakt ve hvězdách zda to jednou bude fakt takové terno, jako doufáte.
Pavel Hanzl
26.1.2022 19:34 Reaguje na Miroslav VinklerTam vám schází velmi důležitý mezičlánek.
Michal
26.1.2022 22:34 Reaguje na Miroslav VinklerPavel Hanzl
27.1.2022 08:17 Reaguje na MichalOtázkou je cena, která nemusí být ani nějak závratně vysoká, protože nové kapacity se v Evropě budují dost svižným tempem.
Horší jsou naše ekonomické možnosti, babišistán nastartoval spirálu státních dluhů a nejsem si jist, že tahle vláda je schopná to rychle zařezat. A k tomu hybridní válka a konflikt na Ukrajině, který nás poškodí každopádně, jen se neví, jak moc.