https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ek-stale-marne-presvedcuje-madarsko-aby-podporilo-embargo-na-ruskou-ropu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Evropská komise stále marně přesvědčuje Maďarsko, aby podpořilo embargo na ruskou ropu

11.5.2022 14:30 | BRUSEL (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Evropská komise hledá další cesty, jak pomocí investic do maďarské ropné infrastruktury přesvědčit Budapešť, aby přestala blokovat zamýšlené embargo EU na dovoz ruské ropy. Předsedkyně komise Ursula von der Leyenová se po pondělní návštěvě Budapešti hodlá v nejbližší době spojit se zástupci zemí z okolí Maďarska, aby probrali možnosti spolupráce při zásobování ropou, řekl mluvčí unijní exekutivy. Šéf unijní diplomacie Josep Borrell prohlásil, že nové sankce by mohli v pondělí odsouhlasit ministři zahraničí členských zemí bloku.
 

Komise minulou středu v rámci šestého balíku sankcí za ruskou invazi na Ukrajinu navrhla do konce roku tohoto zcela ukončit dovoz ruské ropy. Opatření, které má režim prezidenta Vladimira Putina připravit o významnou část zdrojů k financování vojenské agrese, však odmítá s podpořit Maďarsko. Rozhodlo se tak přesto, že Brusel navrhl pro země nejvíce závislé na ruské ropě výjimky, které mají vedle Maďarska získat i Slovensko a Česko.

Budapešť se však odmítla spokojit s odkladem embarga do konce roku 2024, které jí komise stejně jako Bratislavě se souhlasem ostatních zemí zaručila - Praha má odklad do poloviny téhož roku.

Mluvčí komise Eric Mamer prohlásil, že pondělní pracovní večeře von der Leyenové s maďarským premiérem Viktorem Orbánem o možné podpoře nové maďarské ropné infrastruktury přinesla posun, ale bude potřeba další jednání. Brusel si průlom slibuje od videokonference von der Leyenové s lídry zemí regionu, jejíž přesný termín zatím nespecifikoval.

Upravený návrh podoby sankcí mají ve středu probírat velvyslanci členských zemí, nečeká se však, že by bez dalšího příslibu podpory pro Budapešť dospělo jednání k úspěšnému závěru. Příliš optimismu nedal najevo ani Borrell, který považuje za reálnou možnost, že o embargu budou v pondělí v Bruselu diskutovat ministři zahraničí. Ještě minulý týden přitom hovořil o tom, že pokud nebudou sankce schváleny po víkendu, svolá na tento týden jejich mimořádnou schůzku.

Budapešť, v minulosti v rámci EU k Rusku obvykle vstřícná, se nyní odvolává na svou vlastní energetickou bezpečnost, kterou podle ní bez ruské ropy nepůjde zajistit. Ministr zahraničí Péter Szijjártó zopakoval, že bez klíčové suroviny z Ruska nebude fungovat maďarská ekonomika.

Někteří znalci bruselského dění vidí v maďarském postoji taktiku, jak si vybojovat více peněz v době, kdy komise zemi kvůli obavám z porušování evropských hodnot blokuje dotace z mimořádného fondu obnovy a hrozí i zastavením výplat z dalších fondů.

Několik týdnů před návrhem ropných sankcí totiž komise s Budapeští zahájila řízení podle nového pravidla kondicionality, které umožňuje zabavit dotace zemím, jež nezaručí řádné čerpání z unijního rozpočtu.

"Vláda Viktora Orbána zcela zjevně usiluje o další peníze, o pomalý postup mechanismu kondicionality, nebo o obojí," soudí analytici z think-tanku Eurointelligence. Pokud Maďarsku Brusel neposkytne dostatečné ústupky, je podle nich Orbán připraven blokovat embargo ještě dlouho.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (9)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

RV

Richard Vacek

11.5.2022 16:24
Snad nikdo nebrání tomu, aby se každá země svobodně rozhodla, že ruskou ropu nechce a přestala ji odebírat. Amerika se takto rozhodla, protože má náhradní zdroje. U uranu se rozhodla sankce nevyhlásit, protože ho potřebuje pro své elektrárny. Jasné, logické.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

12.5.2022 17:51 Reaguje na Richard Vacek
Na to Putin spolíhá: "Evropa mi prodá provaz, ne kterém ji oběsím".
Je teda dobré mu prodávat provaz?
Nebo si myslíte, že bude věšet jen ty státy, které mu platily za plyn a ropu?
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

11.5.2022 17:25
Současná cena elektřiny a plynu v Budapešti je 0.70 Kč/ kWh = 2.79 eurocentu

Ve srovnání s průměrem EU o 60% méně, Praha ve srovnání vycházela výrazně dráž: v ceně plynu předčila i Paříž nebo Lucemburk, v ceně elektřiny za sebou zanechala například Madrid a Dublin.
V Maďarsku je cena elektřiny a zemního plynu, kterou platí spotřebitelé, pevná a stanovená legislativou. Obyvatelé Maďarska jsou tedy ochráněni před růstem cen na trzích.

zdroj:
https://www.newstream.cz/money/nejlevnejsi-elektrinu-maji-madari-a-srbove-cesi-ji-maji-skoro-nejdrazsi-v-eu?
Odpovědět
DV

Daniela V.

11.5.2022 18:11 Reaguje na Miroslav Vinkler
A že by tedy premiér a vláda konala ?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

11.5.2022 23:09 Reaguje na Miroslav Vinkler
Orbán prodal Maďarsko za mísu šošovice.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

12.5.2022 06:48 Reaguje na Pavel Hanzl
Omyl. Neprodá M. za cenu šošovice, jakou svět neviděl...
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

12.5.2022 07:00 Reaguje na Karel Zvářal
Jadernou elektrárnu Paks svět taky neviděl a hned tak neuvidí.
Ale on prodává Maďarsko za krvavý plyn a ropu.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

12.5.2022 07:09 Reaguje na Pavel Hanzl
Donedávna tyto suroviny kupovala celá Evropa a financovala tím diktátora a jeho zbrojní průmysl. Paks je jiná kapitola, ale z plynu a ropy není možno za jízdy vyskočit... Prostě to přechodné období je nutné.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

12.5.2022 09:09 Reaguje na Karel Zvářal
Celá Evropa je příliš silné slovo, ale 40% je taky dost.
Jenže se chytla za nos a hlavně Němčouři makají jak diví na odstřižení, už dnes mají z ostudy kabát.
My se díky expozituře Kgb na Hradě dostali do fest závislosti, ale je silná snaha se taky odstřihnout a vláda vyjednala na to časový odklad.
Jenže Maďaróni se vůbec odstřihovat nechtějí, to považuji za podstatný rozdíl.
Jako důvod odhaduji Paks.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist