https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ek-vyhovela-zemedelcum-nebudou-muset-plnit-nektere-ekologicke-pozadavky
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Evropská komise vyhověla zemědělcům, nebudou muset plnit některé ekologické požadavky

15.3.2024 19:42 | VARŠAVA (ČTK)
"Zemědělci z EU budou muset na své půdě udržovat stávající krajinné prvky, ale již nebudou povinni věnovat minimální část své orné půdy neproduktivním oblastem, tedy například nechat půdu ladem," říká prohlášení Evropské komise.
"Zemědělci z EU budou muset na své půdě udržovat stávající krajinné prvky, ale již nebudou povinni věnovat minimální část své orné půdy neproduktivním oblastem, tedy například nechat půdu ladem," říká prohlášení Evropské komise.
Evropská komise vyhověla zemědělcům a navrhla zrušit některé ekologické požadavky, které na ně dosud měla v rámci společné zemědělské politiky. Jedním z nich je například vyčlenit část půdy pro podporu biologické rozmanitosti. Plnění těchto požadavků bude nyní dobrovolné. Unijní exekutiva rovněž uvedla, že posuzuje, zda by bylo možné omezit dovoz ruských zemědělských produktů do EU. Komise reaguje na protesty zemědělců, kteří si stěžují na nedostatečné výdělky, byrokracii, rostoucí náklady i podmínky při hospodaření na půdě.
 

"Tyto návrhy mají za cíl snížit zátěž související s kontrolami pro zemědělce v EU a poskytnout jim větší flexibilitu při plnění určitých environmentálních podmínek," uvedla Evropská komise ve svém prohlášení. O návrhu bude EK jednat s ministry zemědělství členských zemí koncem měsíce. Podpora zemědělců je ale i jedním z hlavních témat nadcházejícího summitu EU, který se uskuteční v Bruselu příští týden ve čtvrtek a v pátek.

Společná zemědělská politika zahrnuje soubor „dobrých zemědělských a ekologických podmínek“ neboli takzvaných GAEC, které musí zemědělci splnit, aby získali dotace. Nyní komise navrhla některé z nich upravit. Například GAEC 8 požaduje, aby zemědělci vyčlenili alespoň čtyři procenta své zemědělské půdy stranou pro biologickou rozmanitost. "Zemědělci z EU budou muset na své půdě udržovat stávající krajinné prvky, ale již nebudou povinni věnovat minimální část své orné půdy neproduktivním oblastem, tedy například nechat půdu ladem," říká prohlášení Evropské komise.

"Mohou se ale, na dobrovolné bázi, rozhodnout ponechat část své orné půdy neproduktivní – nebo založit nové krajinné prvky (jako jsou živé ploty nebo stromy) – a získat tak další finanční podporu prostřednictvím ekologického režimu, který budou nabízet všechny členské státy ve strategických plánech společné zemědělské politiky," dodává text. Plnění podmínek tedy bude dobrovolné. Farmáři, kteří budou postupy dodržovat, získají finanční odměnu.

Komise rovněž navrhuje osvobození zemědělců s méně než deseti hektary půdy, tedy dvou třetin všech příjemců podpory v rámci společné zemědělské politiky – od kontrol a sankcí.

Obhájci boje proti klimatickým změnám Evropskou komisi za její kroky již dříve kritizovali s tím, že upřednostňuje krátkodobé volební zisky před dlouhodobými přípravami na klimatickou krizi. Kritika je slyšet i z některých ekologických farmářských uskupení, která říkají, že ekologická pravidla nemohou za ekonomické potíže farmářů.

Nové návrhy EK narážejí podle některých expertů i na doporučení vědců, kteří naopak říkají, že se zemědělství musí stát udržitelnějším, aby odolalo změnám klimatu. Podle odborníků je potřeba naléhavě jednat, aby se kontinent vyhnul katastrofám, jako jsou povodně, sucha či vlny veder.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Karel Zvářal

Karel Zvářal

16.3.2024 11:04
..."Farmáři, kteří budou postupy dodržovat, získají finanční odměnu".

Bylo by zřejmě žádoucí odměnit farmáře, kteří tato opatření splnili v minulosti a slouží tím jako mustr ostatním už dnes. Finanční motivace vázaná na ekologické (protierozní, krajinotvorné) prvky by měla být dobře ohodnocenou PRIORITOU, byť by to mělo být většinou v zájmu samotných zemědělců. Chtít změnu "teď hned naráz" je nereálné, nedůvěřivci se budou přidávat postupně, až podle toho, co soused/i... Klasická vyčkávaná.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist