https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ekolog-plaval-500-kilometru-po-rece-hudson-aby-upozornil-na-vyznam-pece-o-vodu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ekolog plaval 500 kilometrů po řece Hudson, aby upozornil na význam péče o vodu

17.9.2023 00:51 (ČTK)
Řeka Hudson v New Yorku.
Řeka Hudson v New Yorku.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | KotykOlenaBO / Depositphotos
Třiapadesátiletý britský otužilec a ekolog Lewis Pugh přeplaval celou řeku Hudson ve Spojených státech od pramene až k ústí, což je 507 kilometrů. Do Battery Parku na newyorském Manhattanu doplaval ve středu, měsíc po zahájení své cesty v jezeře Lake Tear, které je jedním z pramenů Hudsonu. Akcí chtěl Pugh upozornit na význam péče o čistotu říční vody i konkrétně této americké řeky, napsal server BBC News.
 

"Řeky jsou tepnami naší planety, a pokud chceme mít zdravou planetu, musíme mít zdravé řeky," řekl Pugh, na něhož na Manhattanu čekali příznivci i tisk. "Když jsem plaval k Soše Svobody, myslel jsem jen na to, že každá věc, která je nám drahá, závisí pouze na tom, zda budeme schopni pít čistou vodu, dýchat čistý vzduch a starat se o naši planetu, aby byla obyvatelná," dodal muž oděný jen do plavek.

Pugh si svou plavbu pečlivě načasoval, aby do New Yorku dorazil těsně před začátkem zasedání Valného shromáždění OSN. Na něm se bude hlasovat o mezinárodní smlouvě o ochraně oceánů, která má chránit biologickou rozmanitost v mezinárodních vodách. Pugh vyzval světové lídry, aby dodržovali loni přijatou konvenci o ochraně biodiverzity. Ta slibuje do roku 2030 ochránit téměř třetinu světové pevniny, vnitrozemských vod a oceánů.

"Byla to neskutečná výzva a teď jsem zcela vyčerpaný, ale také se cítím velmi motivovaný," řekl Pugh poté, co doplaval na břeh. Připomněl, že řeka Hudson patřila v minulosti k těm nejznečištěnějším na světě. V jejím okolí stály továrny a na březích se válely staré pneumatiky, ale situace se zlepšuje. Ekolog dodal, že plavání v Hudsonu by ještě před 50 lety nebylo možné, protože by z toho byl vážně nemocný.

Pugh se několik týdnů potýkal s únavou a bolestmi ramen. Vyhýbal se vlečným člunům a plastovým odpadkům houpajícím se na hladině, napsala agentura AP. Plavec trval na tom, že veškeré nepohodlí stojí za to, aby upozornil na Hudson a důležitost čistých řek.

Rodák z jihoanglického přístavního města Plymouth již dříve plaval v extrémních podmínkách, aby upozornil na nutnost ochrany řek a klimatu. V červenci 2007 plaval na otevřeném moři u severního pólu, aby upozornil na tání ledovce. V roce 2018 přeplaval Lamanšský průliv podél, od mysu Land's End na západním výběžku poloostrova Cornwall až do Doveru. Na podporu čištění oceánů tehdy za 49 dní uplaval 560 kilometrů.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist