https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ekologicke-hnuti-fridays-for-future-porada-globalni-stavku-za-klima
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ekologické hnutí Fridays for Future pořádá globální stávku za klima

24.9.2021 10:42 | BERLÍN (ČTK)
Licence | Volné dílo (public domain)
Foto | GoranH / Pixabay
Ekologické hnutí Fridays for Future (Pátky pro budoucnost) po pauze zaviněné pandemií nemoci covid-19 svolalo další globální klimatickou stávku. Jedna z největších demonstrací se uskuteční v Berlíně, kde se očekává až 20 000 účastníků včetně švédské klimatické aktivistky Grety Thunbergové. Další protesty jsou v plánu po celém světě včetně Prahy.
 

V Berlíně protesty začnou již dopoledne, kdy z řady škol a náměstí vyjedou směrem do vládní čtvrti aktivisté na kolech. Hlavní část klimatické stávky začne v poledne před Reichstagem, který je sídlem Spolkového sněmu. Odtud se demonstranti vydají pochodem přes vládní čtvrť k Braniborské bráně.

V Německu je nahlášeno přes 450 akcí, ty největší budou vedle Berlína také v Hamburku, Mnichově, Freiburgu či Kolíně nad Rýnem. Další stovky protestů se uskuteční ve více než osmi desítkách zemí.


reklama

 
Aleš Zápotocký
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (21)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Zbyněk Šeděnka

24.9.2021 10:54
Mám pár dotazů
Čím se ti aktivisté svolali?
Sám si odpovím - mobily a počítači.
Jak se znečišťuje životní prostředí při výrobě spotřební elektroniky?
Sám si odpovím - hodně.
Jak se ti aktivisté dopraví na místo srazu?
Sám si odpovím - letadly, vlaky, auty.
Jak tyto dopravní prostředky znečišťují životní prostředí?
Sám si odpovím - celkem dost
Na akci budou připravovat i nějaké propagační materiály. Podepíše se jejich výroba negativně na životním prostředí?
Sáma si odpovím - celkem dost.
..................................
A tak bych mohl pokračovat.
Takže tím, že se partička blbečků půjde někam vyřvat, dá pěkně zabrat životnímu prostředí, ale to se nepočítá, protože oni se musí zviditelnit.
Odpovědět
J

Jiří Svoboda

24.9.2021 15:22 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Kdo demnostruje, v té době nečiní jinou spotřebu. Řekl bych, že z hlediska ekologie to vyjde šul nul.

Jiná věc je, zda taková demnostrace, kde se hlavně křičí na ty, co nevědí, co s tím udělat, je vůbec schopna něco pozitivně ovlivnit.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

24.9.2021 16:54 Reaguje na Jiří Svoboda
Ne nevyjde to šul nul. Pokud Gréta jede ze Švédska do Německa aby si zademonstrovala, tak udělala uhlíkovou stopu jako prase. Kdyby se radši místo vyřvávání na nějaké demonstraci sebrali a šli uklidit nějaký les nebo palouk. To by pro ekologii udělali mnohem více, akorát by nebyli tak vidět a o to jde.
Odpovědět
Pe

Petr

24.9.2021 17:39 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Demonstruje se proto, aby se něco změnilo k lepšímu, a to celkově, a nebylo už nutné kvůli tomu dál demonstrovat a plýtvat.
Úklidem palouku (přestože vůbec nevíte jestli to ve svém volném čase skutečně nedělají) se celkově nezmění vůbec nic.
Pokud vy celkově nic měnit nechcete, nevadí, stále můžete jít uklidit ten palouk. Tak udělají něco pro lepší svět oni i vy.
A pokud vy nechcete pro lepší svět udělat vůbec nic, nevyčítejte ostatním, že oni ano.

Odpovědět

Viktor Šedivý

24.9.2021 18:14 Reaguje na Petr
A co by se změnilo k lepšímu, pokud by se všichni zbláznili a zavřeli jsme dejme tomu během příštích deseti let v Česku všechny uhelné elektrárny?
Odpovědět
Pe

Petr

24.9.2021 18:42 Reaguje na Viktor Šedivý
Vzduch, voda, lesy, prostředí pro život...
Odpovědět

Viktor Šedivý

24.9.2021 19:40 Reaguje na Petr
Fráze. Současné emise už opravdu nejsou to, co lítalo z komínů v osmdesátých letech. Takže "zlepšení vzduchu" by asi bylo měřitelné, lidskými smysly ale málokde postižitelné. S vodou a lesy nemají elektrárny nic společného.

A co se týče prostředí pro život, tam by došlo k dost brutálnímu zhoršení - ono zásadní zdražení energií bude znamenat zhoršení kvality života pro řadu lidí. Pokud dojde na blackouty, bude to nejspíš znamenat občas i nějaké mrtvé.
Nakonec zapláče i zmiňovaný vzduch, protože chudí budou topit tím, co jim přijde pod ruku.
Odpovědět
Pe

Petr

24.9.2021 20:26 Reaguje na Viktor Šedivý
Emise už nejsou takové, ale jsou a velké, se všemi svými projevy - jak ve vzduchu, tak deštěm spláchnuté do vody, do lesů... Síra, dusík, CO2,...
Čistší vzuch, čistší voda a zdravější lesy zase vytvoří příznivěší klima a celkově lepší prostředí pro život všeho živého, včetně zdravějšího člověka, a tak dále, ve spirále. Vše souvisí se vším.
Samozřejmě chápu, že pokud něčí představivost prostředí pro život dokáže obsáhnout jen supermarket, ledničku a iphone, tak ten zaznamená jen zhoršení a viníka najde a pojmenuje snadno - ekoteroristi.

Zajímám se o budoucnost, protože v ní hodlám strávit zbytek života. (Charlie Chaplin)
Odpovědět
JO

Jarka O.

24.9.2021 20:37 Reaguje na Petr
Chaplin byl komik tělem i duší, ale dobrá. Jak zajistíte, aby po zdražení energií a zavření "neekologickych" provozů neutekli lidé za obživou pryč ze země ? Je pravda, že lokální přírodě by to na nějakou dobu do další kolonizace prospělo, ale je to to, o co stojíte, o zlepšení ŽP takovým způsobem, emigrací?
Odpovědět
Pe

Petr

24.9.2021 21:07 Reaguje na Jarka O.
Jeden popisuje backouty a mrtvé, druhý emigraci za exhalacemi.
Podivné nápady.
A teď doopravdy. Na zdravém a funkčím životním prostředí závisí naše životy. Sice se stále tváříme že ne, a že nějak bylo a nějak bude, ale to je jen pštrosí taktika. Peníze jsou nám přednější.
Odpovědět
KT

Karel Tejkal

24.9.2021 21:58 Reaguje na Petr
Do produktivního věku jsem se dostal v 80. letech. Tehdy Krušné hory hynuly pod kyselými dešti a bílý sníh byl po několika dnech černý. Dnešní životní prostředí mi připadá mnohem zdravější.
Odpovědět
Pe

Petr

24.9.2021 22:29 Reaguje na Karel Tejkal
Zdravější neznamená zdravé.
Tehdy hynuly lesy na hřebenech hor, dnes všude.
Odpovědět

Viktor Šedivý

24.9.2021 22:37 Reaguje na Petr
A když zavřete uhelné elektrárny, tak lesy v Česku spokojeně porostou?

Jak jste na to, proboha, přišel?
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

24.9.2021 22:06 Reaguje na Petr
A napadlo Vás někdy, že ty emise se kontrolují jen u něčeho? Proč se emise neřeší u letecké dopravy? Proč se neřeší u lodní dopravy? Jedna obří kontejnerová loď za jediný den vyprodukuje tolik emisí jako polovina aut se spalovacími motory v Německu za celý rok. Těch lodí jezdí po světových lodích asi 70.000. Proč to nikdo neřeší? V souvislostí s touto informací se mi jeví aféra dieselgate jako buzerace cíleně zaměřená na jednu automobilku.
Odpovědět
Pe

Petr

24.9.2021 22:27 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Proč myslíte že to nikdo neřeší?
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

24.9.2021 22:33 Reaguje na Petr
Tak mi napište, kdo řeší ty lodě?
Odpovědět
Pe

Petr

24.9.2021 23:27 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
To si najděte sám. Ale řeší se pomalu, to souhlasím.
Odpovědět

Viktor Šedivý

24.9.2021 22:35 Reaguje na Petr
Emigrace za prací - to je v chudých zaostalých zemích normální. A přesně to nás čeká, pokud Zelené Khmery nikdo nezastaví.
Čistého vzduchu se totiž nenajíte.
Odpovědět
Pe

Petr

24.9.2021 23:14 Reaguje na Viktor Šedivý
Vy se úplně bojíte čistého vzduchu a zdravé přírody. Máte hrůzu z toho, že byste se musel něčeho vzdát. Odmítáte jakoukoliv změnu, protože by se ukázalo, že většina z toho, za čím jste se celý život tak pachtil, většina vašeho života, byly a jsou jen zbytečnosti, bezcenné haraburdí s falešnou vymyšlenou hodnotou.
Odpovědět

Viktor Šedivý

25.9.2021 01:09 Reaguje na Petr
Až vás přestanou bavit nesmyslné osobní útoky, zkuste vysvětlit, čím by se mohli živit lidé v zemi, ze které utečou ekonomické aktivity jinam, do zemí s podstatně levnější energií.

Odpovědět
M

Marcela Jezberová

30.9.2021 09:35
Globální stávka za klima - to už byla nebo teprve bude? A když stávkují lidé, kteří nepracují, jak se pozná, že je stávka? A už ti stávkující, co stejně nepracují, vymysleli řešení, které umožní udržet současnou životní úroveň bez dostatečných zdrojů energie? Došlo jim, že když 30% obyvatel EU pravděpodobně spadne do "energetické chudoby", bude to také 30% z těch stávkujících? Tak to už by mohli začít vymýšlet řešení.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist