https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ekologicke-organizace-a-mistni-podali-stiznost-k-evropske-komisi-na-dohodu-o-dolu-turow
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ekologické organizace a místní podali stížnost k Evropské komisi na dohodu o dolu Turów Aktualizováno

25.10.2022 12:54 (ČTK)
Ekologické organizace Greenpeace a Bund Sachsen a Sousedský spolek Uhelná podaly stížnost k Evropské komisi kvůli česko-polské dohodě o dolu Turów. Dohoda nevyřešila negativní dopady pokračující těžby uhlí, uvedly Greenpeace a expertní organizace Frank Bold. Podle stěžovatelů vlivem provozu dolu nadále vznikají škody na životním prostředí a dohoda brání podat žalobu k Soudnímu dvoru EU. Evropská komise ihned neposkytla k česko-německé stížnosti podrobnější vyjádření a ČTK sdělila, že se nejdříve musí s vývojem seznámit. Vyjádření ministerstva životního prostředí (MŽP) ČTK shání. Hejtman Libereckého kraje Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj) ČTK řekl, že kraj bude nadále dohlížet na dodržování parametrů mezivládní dohody
 

Důl Turów u česko-polské hranice zásobuje uhlím hlavně sousední elektrárnu. Skupina PGE, které důl i elektrárna patří, tam plánuje těžit až do roku 2044. Důl se chystá postupně rozšířit na 30 kilometrů čtverečních podél silnice ze Žitavy do Bogatyně. Obyvatelé na české straně hranice se obávají nejen hluku a zvýšené prašnosti, ale především ztráty podzemní vody a poklesu půdy.

Dohodu o řešení vlivu těžební činnosti v polském dole Turów u českých hranic podepsali premiéři Česka a Polska 3. února. Polsko pak vyplatilo Česku jako náhradu za škody způsobené těžbou 45 milionů eur (zhruba 1,1 miliardy Kč) a ČR stáhla žalobu na Polsko, kterou kvůli dolu podala u Soudního dvora EU.

Nikol Krejčová z Greenpeace dnes opakovaně zkritizovala česko-polskou smlouvu jako slabou a nedostatečnou. Uvedla, že negativní dopady těžby v dole Turow se kompenzovat nedají a z Česka jejím vlivem stále mizí voda. "Smlouva kryje porušování evropského práva ze strany polské těžební společnosti PGE," tvrdí Krejčová.

Právnička Petra Kalenská z expertní organizace Frank Bold uvedla, že podpisem dohody Česká republika souhlasila s nelegální těžbou. "Firma PGE od února do září 2022 těžila, aniž by měla zhodnocení dopadů těžby na životní prostředí, což je v naprostém rozporu s evropským právem. K porušení práva nicméně došlo i v několika dalších případech. Česká vláda se ale už nemohla těmto ústrkům bránit, jinak by porušila dohodu. Je to absurdní," míní Kalenská. "Český Ústavní soud se dohodou odmítl zabývat, protože podle něj nespadá do jeho jurisdikce. Místní lidé a ekologické organizace se tedy obrací na Evropskou komisi, která jako jediná může ještě něco změnit," konstatovala právnička, která stížnost zpracovala.

Jako hlavní problém stěžovatelé uvedli, že dohoda nechrání zásoby vody v okolí dolu a nebrání jejich odtoku především z území Česka. Podle nich poslední dostupné údaje naznačují, že za posledních 14 měsíců voda na některých místech klesla až o osm metrů a kritizují to, že PGE musí podle dohody omezit těžbu až ve chvíli, kdy voda klesne o více než osm metrů za šest měsíců.

"Je to určitě jejich právo využít všechny kroky, my se budeme jako kraj věnovat tomu, co je v té smlouvě obsaženo, tedy financovat náhradní vodovody a dohlížet na kontrolování parametrů té mezivládní dohody," řekl v reakci na stížnost ČTK liberecký hejtman Martin Půta.

Liberecký krajský radní pro životní prostředí Václav Židek (Piráti) je přesvědčen o tom, že smlouva mezi Českem a Polskem je právně v pořádku, zároveň upozornil, že ani okamžité ukončení těžby v dole Turów by odtoku vody z území zabránit nedokázalo. Dohodnutá těsnící stěna je podle něj největší šancí, jak pokles hladiny podzemní vody zmírnit.

Lukáš Hrábek z Greenpeace také podotkl, že skupina europoslanců, včetně českého europoslance Mikuláše Peksy (Piráti), poslala dopis, v němž stížnost podpořila, evropskému komisaři pro životní prostředí Virginijusovi Sinkevičiusovi.

Podle informací z předminulého týdne důl získal kladné stanovisko a polské úřady tak mohou povolit těžbu až do roku 2044. MŽP nyní čeká na překlad dokumentů, jeho zástupci minulý týden uvedli, že až se s nimi seznámí, sdělí, jaké učiní kroky.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (6)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

SP

Svatá Prostoto

25.10.2022 13:38
Já jsem asi pomalejší, což teda určo, ale já furt nevím, co by podle nich mělo být výsledkem té stížnosti. Jde o dohodu, přesněji řečeno smlouvu, mezi vládami dvou suverénních států ... to jako po EK chcou, aby ji zrušila? Nebo co?
Odpovědět
Pe

Pepa

25.10.2022 13:58 Reaguje na Svatá Prostoto
suverénní státy se rozhodly vstoupit do společenství a dodržovat jeho zákony, které jsou v lecčems nadřazené a tyto zákony jsou nyní pravděpodobně porušovány.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

25.10.2022 14:51 Reaguje na Pepa
No, jak z článku vyplývá, tak s ohledem na to, že se jedná od dohodu ... tedy obě strany s obsahem souhlasí ... tak nelze podat žalobu k Soudnímu dvoru. Tak nějak logicky.
Takže byste mi mohl osvětlit, co s tím má co dělat EK a jaké jsou její kompetence v takové situaci.
Odpovědět
Pe

Pepa

25.10.2022 15:23 Reaguje na Svatá Prostoto
nevidím důvod proč nemůže být podána žaloba třetí stranou, když se jí to týká...
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

26.10.2022 15:21 Reaguje na Pepa
Hmmm ... to není ale zrovna moc odpověď na to, nač jsem se ptal, že?
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

26.10.2022 10:50
"Dohoda nevyřešila negativní dopady pokračující těžby uhlí, uvedly Greenpeace a expertní organizace Frank Bold. Podle stěžovatelů vlivem provozu dolu nadále vznikají škody na životním prostředí a dohoda brání podat žalobu k Soudnímu dvoru EU."

Myslím, že jakákoliv těžba má negativní vliv na životní prostředí. Proč tedy není podána žaloba obecně na těžbu? Čím si Turów zasloužil tuto pozornost?
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist