https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ekologicke-organizace-cez-chce-z-pocerad-vypoustet-4x-vice-rtuti-nad-limit
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ekologické organizace: ČEZ chce z Počerad vypouštět 4x více rtuti nad limit

31.3.2020 00:32 (ČTK)
Energetická společnost ČEZ chce ze své hnědouhelné elektrárny Počerady vypouštět ročně čtyřikrát více rtuti, než bude limit povolený od poloviny příštího roku. / Ilustrační foto
Energetická společnost ČEZ chce ze své hnědouhelné elektrárny Počerady vypouštět ročně čtyřikrát více rtuti, než bude limit povolený od poloviny příštího roku. / Ilustrační foto
Licence | Volné dílo (public domain)
Energetická společnost ČEZ chce ze své hnědouhelné elektrárny Počerady vypouštět ročně čtyřikrát více rtuti, než bude limit povolený od poloviny příštího roku. S odkazem na žádost o výjimku, kterou firma podala, to dnes uvedly ekologické organizace Hnutí Duha a Greenpeace. ČEZ už dříve uvedl, že kvůli zpřísnění evropských pravidel požádá pro některé své elektrárny a teplárny o dočasné výjimky z emisních limitů. U Počerad firma argumentuje, že je logické, aby opatření provedl už nový majitel, kterým se od roku 2024 stane skupina Sev.en Energy finančníka Pavla Tykače.
 

"Elektrárna Počerady bude samozřejmě splňovat i nadále veškeré nynější přísné ekologické limity. Jde ale o elektrárnu, kterou jsme prodali, a proto u ní žádáme o výjimku. Je logické, aby eventuálně nová opatření realizoval již příští vlastník, který elektrárnu převezme na počátku roku 2024," řekl dnes mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.

Člen představenstva ČEZ Ladislav Štěpánek na začátku března uvedl, že firma výjimky využívá jen v ojedinělých případech, a to jen na co nejkratší a nezbytně nutnou dobu. "Budoucí celoevropský limit pro rtuť je sedm tisícin miligramu, tedy sedm miliontin gramu v jednom metru krychlovém. To je něco desetkrát menší než je zrnko jemně mleté soli," uvedl tehdy.

Podle ekologických organizací chce ČEZ z Počerad vypouštět ročně 511 na místo 128 kilogramů rtuti. Upozorňují, že firma žádá o výjimku do poloviny roku 2025, i když elektrárna bude mít nového majitele nejpozději od začátku roku 2024. ČEZ nevyužil do konce roku 2019 opci, aby prodej elektrárny společnosti Sev.en Energy odvolal. Změnu majitele dlouhodobě kritizují právě ekologické organizace, vadí jim zejména fakt, že Tykačova firma plánuje provozovat elektrárnu do budoucna déle než ČEZ, ve kterém má 70procentní podíl stát.

Zástupci Sev.en Energy v polovině března uvedli, že plánují zmodernizovat elektrárnu Počerady tak, aby mohla být v provozu i po roce 2028, kdy by měly začít platit další zpřísňující limity Evropské komise. Do elektrárny chce firma investovat řádově miliardy korun. Elektrárny a teplárny po celé Evropě v současnosti řeší jak splní nová evropská pravidla nejlepší dostupné technologie (BAT), která začnou platit v polovině příštího roku. Pravidla se týkají emisí dusíku, tuhých znečišťujících látek, síry, oxidu uhelnatého nebo právě rtuti. Jejich další aktualizace by se pak měla uskutečnit v roce 2028.

Mluvčí Greenpeace Lukáš Hrábek dnes uvedl, že prodlužování životnosti Počerad nad rámec jejich životnosti je nesmysl. Míní, že pokud není ČEZ schopen v ní plnit emisní limity, měl by provoz podstatně omezit či rovnou ukončit. "Proč žádá ČEZ o výjimku na tak dlouhou dobu, že z ní bude profitovat jeho přímý konkurent na energetickém trhu, který má elektrárnu v roce 2024 převzít, je velkou záhadou. Jestli to má být ze strany polostátní firmy nějaký geniální podnikatelský záměr, tak ho moc nechápu," dodal. Greenpeace, Hnutí Duha a ekologický spolek právník Frank Bold se podle něj proto přihlásily do správního řízení o výjimce, kterou musí udělit ministerstvo životního prostředí.

Hnutí Arnika loni v říjnu uvedlo, že Počerady jsou spolu s elektrárnou Prunéřov nejhorším českým zdrojem vypouštěné rtuti do ovzduší, vody a půdy. Počerady s Prunéřovem a Tušimicemi jsou i největším českým zdrojem skleníkových plynů. Elektrárna Počerady leží mezi městy Louny a Most. Svým instalovaným výkonem pět krát 200 MW patří k největším uhelným elektrárnám v zemi.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (7)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Katka Pazderů

Katka Pazderů

31.3.2020 15:17
tak je to 0,7 mikrogramu v metru krychlovém zplodin nebo 511 kg za rok. Když se to nasčítá, tak se to zdá dost. Jako hmotnost středně velkého auta.
Škoda, že to nezavřou.
Odpovědět
ig

31.3.2020 15:25 Reaguje na Katka Pazderů
Ale vždyť až to klidně zavřou. Jen by mě zajímalo, co očekáváte, že v takovém případě nastane. Bude do atmosféry Země uvolněno o 511 kg rtuti méně?
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

31.3.2020 20:49 Reaguje na Katka Pazderů
Hmotnost středně velkého auta? Mohla byste mi uvést nějaký konkrétní model, který váží 511 kg?

Odpovědět
Katka Pazderů

Katka Pazderů

31.3.2020 15:18
V té lokalitě je připraveno připojení pro plynovou elektrárnu. Jako špičkový zdroj by to mohlo fungovat. A ještě by ČEZ v Počeradech mohl plnit funkci zásobníku plynu pro časy nouze, jen si opatřit správnou smlouvu se státem.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

3.4.2020 07:47 Reaguje na Katka Pazderů
Stát by měl ten uhlák především zavřít.
Andrej babiš s úsměvem podepíše green deal a vůbec ho ani v koutě duše nenapadne, že by ho měl taky plnit. Neskutečný, další ostuda na obzoru.
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

8.4.2020 07:15 Reaguje na Pavel Hanzl
Je to přesně jak píšete.... teď si to hovado hraje na zachránce ČR před koronavirem, ale ve skutečnosti má on sám na svědomí mnoho mrtvých ročně a většině populace ničí zdraví jak svým totálně nezodpovědným podnikáním, které ničí krajinu a kontaminuje jí i nás všechny na všechny myslitelné způsoby, tak právě teď, když může ovlivňovat takové kauzy jako tuto..... a co na to voliči? Preference stoupají.... tak co potom chcete v zemi, kde jsou lidi tak vypatlaní? Tady dokud nevymřou dvě nejstarší generace, tak se nic nezmění.... jen nevím jestli je tato země víc k smíchu nebo pláči.......

Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

8.4.2020 07:24 Reaguje na Lukáš Kašpárek
V ČR se sice obyvatelstvo pomalu probouzí z totalitního spánku (po 30 letech fakt "úspěch"), ale obávám se, že než se probudí, tak aby aktivně bránilo svoje zdraví, zdravé ŽP i své zájmy celkově, tak už nebude co bránit a zachraňovat..... ČR je již dnes právě díky takovým jako je Babiš v tak kritické situaci, že již dnes je skoro pozdě na změnu přístupu.... určité věci jsou již dnes nenávratně zničené.... stačí se podívat na lesy, pole, nebo vodu.... nebo si vážně ještě dnes někdo myslí, že poručíme větru, dešti nebo kůrovci???
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist