https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ekologicke-organizace-chteji-zazalovat-nemecke-automobilky-kvuli-jejich-dopadum-na-klima
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ekologické organizace chtějí zažalovat německé automobilky kvůli jejich dopadům na klima

3.9.2021 17:55 | BERLÍN (ČTK)
Ochránci životního prostředí chtějí dosáhnout toho, aby firmy změnily svůj obchodní model a zavázaly se k omezení emisí skleníkových plynů. Ve své výzvě požadují, aby zmíněné automobilky do roku 2030 přestaly vyrábět vozidla se spalovacími motory.
Ochránci životního prostředí chtějí dosáhnout toho, aby firmy změnily svůj obchodní model a zavázaly se k omezení emisí skleníkových plynů. Ve své výzvě požadují, aby zmíněné automobilky do roku 2030 přestaly vyrábět vozidla se spalovacími motory.
Foto | BP63Vincent / Wikimedia Commons
Ekologické organizace Greenpeace a Deutsche Umwelthilfe (DUH) hodlají podat žalobu na velké německé koncerny kvůli dopadu jejich činnosti na změnu klimatu. Podle agentury DPA adresovali předžalobní výzvu firmám Volkswagen, BMW, Mercedes-Benz a ropné a plynařské společnosti Wintershall.
 

Ochránci životního prostředí chtějí dosáhnout toho, aby firmy změnily svůj obchodní model a zavázaly se k omezení emisí skleníkových plynů. Ve své výzvě požadují, aby zmíněné automobilky do roku 2030 přestaly vyrábět vozidla se spalovacími motory. Těžařský koncern Wintershall by podle nich po roce 2026 už neměl otevírat žádná další těžební ložiska.

"Pokud svět bude váhat dalších deset let, nebude už možné dosáhnout cíle a omezit oteplení planety nanejvýše o 1,5 stupně a pravděpodobně ani o dva stupně," uvedla právní zástupkyně ekologických organizací Roda Verheyenová s tím, že zmíněné korporace jsou za oteplování do značné míry spoluzodpovědné. Německý automobilový průmysl podle ní zanechává "obrovskou globální stopu".

Koncernům podle neoficiálních informací DPA zbývá již pouze několik týdnů, aby na výzvu ekologických organizací zareagovaly a možnou žalobu odvrátily.

Daimler, který je majitelem automobilky Mercedes-Benz, dnes podle agentury AP sdělil, že požadavky aktivistů jsou neodůvodněné. "Využijeme veškerých právních prostředků na svou obranu," uvedla společnost v prohlášení. Dosáhnout klimatické neutrality svých aut chce do roku 2039. BMW hrozbu žalobou podle svého vyjádření analyzuje. Obě automobilky také uvedly, že se cítí být vázány cíli vyplývajícími z Pařížské klimatické dohody z roku 2015.

V dubnu německý ústavní soud v průlomovém rozsudku nařídil, aby zákonodárci jasněji stanovili cíle pro omezení emisí skleníkových plynů po roce 2030. Dosavadní zákon o ochraně klimatu označil za nedostatečný a znevýhodňující příští generace. Německá vláda v reakci na verdikt v květnu předložila nový zákon, v němž si stanovila přísnější cíle pro snížení emisí po roce 2030 a zavázala se dosáhnout klimatické neutrality do roku 2045.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (11)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ss

smějící se bestie

3.9.2021 18:40
S tou obranou měly začít už když v Bruseli/EU, začaly nařizovat nesmyslné normy.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

3.9.2021 20:30 Reaguje na smějící se bestie
tohle je už teror...můžou si Němci za to sami, blbý je, že tenhle teror v Německu se dotkne i nás.
Odpovědět

Jirka Černý

4.9.2021 07:11
Němci byli vždy pro každý extrém a njaká střední rozumná cesta nebyla nic pro ně.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

4.9.2021 08:55
"Mně se líbí, když lidi takhle blbnou na kvadrát."
To je citát tuším ze Švejka.
Odpovědět
JC

Jakub Chromý

4.9.2021 09:03
Na první pohled to může vypadat jako radikální řešení, ale faktem je, že konat se musí ihned.

Politici, průmyslový magnáti, korporace...Ti všichni rádi mluví o udržitelné politice svého jednání, ovšem do chvíle, než se to začne dotýkat jejich majetku.

Je paradoxní, že lidstvo obecně, je stále více vzdělanější, přesto nejsou světoví lídři učinit rázná opatření.

K čemu nám pak jsou, ty tisíce vědců, jejichž závěry se opírají o poznatky z čistě exaktní vědy?

Odpovědět
ig

4.9.2021 09:35 Reaguje na Jakub Chromý
Vědci, jejichž závěry se opírají o poznatky z čistě exaktní vědy, jsou samozřejmě velmi užiteční a jejich závěry respektované :D :D :D
Odpovědět
JK

Jaroslav Kořínek

5.9.2021 12:03
Mrtvé dřevo uvolní uhlík ve výši celosvětových emisí z fosilních paliv.
seznam. cz 1. 9 2021
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

5.9.2021 18:52 Reaguje na Jaroslav Kořínek
Uhlík fosilní a oběhový. Nic vám to neříká, že?
Odpovědět
JK

Jaroslav Kořínek

5.9.2021 19:43 Reaguje na Pavel Hanzl
A tak to změníme.
Odpovědět

Jakub Ševčík

5.9.2021 13:42
Puvodne jsem chtel napsat, ze je to blbost na n-tou. Neb na co jezdi elektroauta? Podival jsem se ale na energeticky mix Nemecka a jsem velmi prekvapen. Aktualne Nemecko vyrabi uz 50,5% veskere elektriny u OZE. Opominu smysluplnost takove zaloby. To by museli zalovat i spotrebitele a cely narod! Nicmene je videt, jak jsme pozadu..
Odpovědět
MJ

Marcela Jezberová

6.9.2021 14:14 Reaguje na Jakub Ševčík
A když jim kvůli počasí ta OZE začne chybět, opravdu rychle a rádi sáhnou po naší špinavé energii z jádra. Tak moc pozadu zase nejsme, jen jdeme (aspoň zatím) jinou cestou.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist