https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ekologicke-organizace-i-np-sumava-jsou-proti-planum-stavet-v-zhuri-na-sumave
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ekologické organizace i NP Šumava jsou proti plánům stavět v Zhůří na Šumavě

16.6.2019 00:35 | REJŠTEJN (ČTK)
Ekologické organizace i správa Národního parku (NP) Šumava jsou proti plánům podnikatele, bývalého cyklokrosaře Romana Kreuzigera stavět v bývalé šumavské obci Zhůří. Podle ekologických organizací jsou ale opuštěné náhorní lučiny u Zhůří velmi cenné.
Ekologické organizace i správa Národního parku (NP) Šumava jsou proti plánům podnikatele, bývalého cyklokrosaře Romana Kreuzigera stavět v bývalé šumavské obci Zhůří. Podle ekologických organizací jsou ale opuštěné náhorní lučiny u Zhůří velmi cenné.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | npsumava.cz
Ekologické organizace i správa Národního parku (NP) Šumava jsou proti plánům podnikatele, bývalého cyklokrosaře Romana Kreuzigera stavět v bývalé šumavské obci Zhůří. Třiapadesátiletý Kreuziger tam chce postavit ekofarmu se zázemím. Vliv projektu na životní prostředí nyní posuzuje proces EIA, do něhož podali připomínky jednotlivci i ekologické organizace. K záměru se staví negativně i park. Řekli to mluvčí Hnutí Duha Jan Piňos a mluvčí parku Jan Dvořák. Kreuziger je přesvědčený o tom, že EIA vyzní v jeho prospěch a projekt částečné obnovy Zhůří bude moci realizovat, řekl v pátek.
 

Kreuziger chce postavit několik roztroušených dřevěných domů a obec zaniklou po roce 1952 částečně obnovit. Přepracovaný projekt navrhuje čtyři hlavní objekty - ekofarmu, šumavský dům, ovčín se stodolou a pasteveckou stanici, dále kapli sv. Václava a několik menších staveb, jako je studna, vodojem, požární nádrž či kiosek. "Ten největší objekt bude na místě zbořeniště domu, kde jsou ještě dnes dvoumetrové zdi a má pořád popisné číslo," řekl Kreuziger. Pozemky koupil za miliony korun v roce 2015 od jejich majitelů. Park ho ale žaloval kvůli tomu, že předkupní právo na ně měla mít podle zákona o ochraně přírody správa parku. Okresní a později krajský soud ale rozhodly ve prospěch Kreuzigera. "Podali jsme však kasační stížnost k Nejvyššímu soudu, o které stále nebylo rozhodnuto," řekl Dvořák.

Park podle něj stále hledá řešení, které by uchovalo louky bez jakýchkoli nových staveb. "Ke všem variantám staveb, které plánoval či plánuje vlastník pozemků, se odbor státní správy NP Šumava, jako orgán ochrany přírody, staví negativně z mnoha důvodů. Mimo jiné se jedná o zásadní dopad na krajinný ráz, nedořešené odpadové hospodářství či zásadní ovlivnění vodního režimu širšího okolí lokality," shrnul výhrady parku Dvořák.

Šest ekologických organizací a spolků, které podaly námitky do EIA, tvrdí, že nová výstavba je v rozporu s posláním národního parku, povede k poškození vzácných stanovišť chráněných soustavou Natura 2000 i k narušení krajinného rázu. Žádají o negativní stanovisko EIA, aby se záměr neuskutečnil, uvedl Piňos. Podnikatel ale namítá, že původní projekt zredukoval. Jeho přepracovaná verze je postavena tak, aby stavby měly co nejmenší možný vliv na prostředí a jsou plně v souladu s územním plánem Rejštejna. "Předpokládám, že EIA bude pro nás kladně vyhodnocena. Nově navržená takzvaná zonace národního parku tyto pozemky zařazuje do kulturní krajiny, kde se může stavět," řekl Kreuziger. Ihned po kladném dokončení EIA hodlá žádat o územní rozhodnutí a stavební povolení.

Podle ekologických organizací jsou ale opuštěné náhorní lučiny u Zhůří velmi cenné. Stavby by zasáhly a poškodily stanoviště chráněné soustavou Natura 2000 a zvláště chráněné druhy rostlin a živočichů. Ochránci přírody také zpochybňují činnost ekofarmy. V dokumentaci EIA podle nich chybí popis její činnosti a není zřejmé, s čím bude hospodařit. "V objektu se má v první fázi chovat pouhých patnáct ovcí, což je na farmu dost málo. Zdá se proto, že označení 'ekofarma' má spíše maskovat ubytovací zařízení pro turisty se všemi negativními vlivy, které z jeho provozování vyplývají," uvedl Jiří Řehounek z organizace Calla.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
Lada Pešková
tisknout poslat  twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

V

Vladimír Mašek

17.6.2019 00:18
Bránit výstavbě, která je na místě bývalé obce, je naprosto neetické. Stejně tak, jako celý NP Šumava, jenž vznikl jen díky Železné oponě.
Odpovědět
RJ

Robert Jirman

17.6.2019 08:57
přesně tak, NP Šumava je zbytečný a neetický, pojďme ho celý zastavět a to dřevo se taky hodí k budování republiky
Odpovědět
LB

Lukas B.

19.6.2019 14:47 Reaguje na Robert Jirman
svým způsobem je šunap opravdu světově unikátní - chrání dříve hustě lesnicky a zemědělsky využívanou a následně vysídlenou a zdivočenou (zpustlou) kulturní krajinu. tomu se snad může blížit jen okolí černobylu (když tedy nepočítáme pyramidy neznámých civilizací v džunglích banánistánů).
Odpovědět
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist