https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ekologicke-organizace-kritizuji-vladu-kvuli-odpadovemu-zakonu-i-recyklaci
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ekologické organizace kritizují vládu kvůli odpadovému zákonu i recyklaci

25.6.2019 00:15 (ČTK)
Vláda nepředložila nový zákon o odpadech do konce roku 2018, jak slíbila ve svém programovém prohlášení, ale až letos v dubnu. / Ilustrační foto
Vláda nepředložila nový zákon o odpadech do konce roku 2018, jak slíbila ve svém programovém prohlášení, ale až letos v dubnu. / Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Vláda nepředložila nový zákon o odpadech do konce roku 2018, jak slíbila ve svém programovém prohlášení, ale až letos v dubnu. Návrh navíc nedostatečně podporuje recyklaci a prodlužuje dobu skládkování z roku 2024 na 2030. Shodli se na tom zástupci ekologických organizací a Výboru pro životní prostředí. Podle ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO) je ale nový zákon naopak klíčem ke zvýšení recyklace a občany k třídění motivuje. Tento týden uplyne první rok od jmenování vlády premiéra Andreje Babiše (ANO).
 

"Prodloužení doby skládkování o šest let zvýší množství skládkovaných odpadů o asi šest milionů tun oproti nynějším plánům," uvedli zástupci Hnutí Duha. Podle poslankyně Dany Balcarové (Piráti) návrh také podporuje spalování odpadu. "Skrývá se pod pojmem energetické využití odpadů. Smysluplné by bylo nastavení cirkulární ekonomiky, což se z návrhu zákona vytrácí," řekla.

Podle kritiků zákon podporuje vyšší třídění, jak vláda slíbila, ale ne skutečnou recyklaci. Chybí v něm, jak tvrdí ekologické organizace, zvýšení využití výrobků z recyklátů, zdražení primárních surovin a neřeší minimalizaci odpadu.

"Česko potřebuje nový zákon, ale pouze takový, který dokáže zajistit splnění nových evropských cílů. Mimo jiné tedy takový, který zajistí, že za 15 let dokážeme přesunout zhruba 1,43 milionu tun komunálních odpadů ze skládek a spaloven do recyklace. Aktuální návrh zákona k tomu však zatím nevede," řekl výkonný ředitel České asociace odpadového hospodářství Petr Havelka. Podle evropských směrnic by se do roku 2035 měla recyklace komunálních odpadů navýšit na 65 procent z nynějších 38 procent a skládkování omezit na deset procent.

V připomínkovém řízení k návrhu odpadového zákona se sešlo více než 3000 podnětů. V dubnu byl ministru Brabcovi zaslán otevřený dopis od zástupců svazů, asociací zaměstnavatelů, obcí a měst, ve kterém zákon kritizovali kvůli komplikovanosti a nedostatečné podpory recyklace. "Připomínkové řízení nás nijak zvlášť nepřekvapilo, zákon jsme dlouho předjednávali hlavně s obcemi, které jsou pro nás klíčovým partnerem. Zákon brzy předložíme do vlády," řekl Brabec. Do konce letošního roku chce ministerstvo také nabídnout dotace z evropských fondů pro obce na vybavení odpadové infrastruktury, aby se mohly co nejrychleji přizpůsobit nové legislativě.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

VH

Vladimír Hošek

25.6.2019 11:18
To je pozitivní zpráva, když Hnutí Duha protestuje, to znamená, že to možná bude správné.
Co považuji za nesprávné, že se všichni co se točí kolem zákona o odpadech vůbec nezabývají racionalitou, produktivitou a ekonomikou. Pro ně jsou důležitá směrná čísla kdesi z Bruseli.
Někdo, kdo chce zvýšit množství peněz v odpadovém hospodářství zavedl pojem cirkulární ekonomika (vůbec bych se nedivil, že by to byl někdo z odpadářských firem např. p. Havelka). Je to protimluv, protože tento pojem s ekonomikou nemá nic společného, no a dokonce se i pokouší nerespektovat chemické procesy.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist