https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ekologicke-organizace-modernizacni-fond-dost-nepodpori-komunitni-energetiku
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ekologické organizace: Modernizační fond dost nepodpoří komunitní energetiku Aktualizováno

26.1.2021 01:22 | PRAHA (ČTK)
Hnutí Duha kritizuje, že na komunitní energetiku, zahrnující hlavně obecní a občanské projekty OZE, míří z fondu nejméně ze všech devíti oblastí. Pokud fond získá 150 miliard, bude to zhruba 2,3 miliardy korun.
Hnutí Duha kritizuje, že na komunitní energetiku, zahrnující hlavně obecní a občanské projekty OZE, míří z fondu nejméně ze všech devíti oblastí. Pokud fond získá 150 miliard, bude to zhruba 2,3 miliardy korun.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Modernizační fond spuštěný ministerstvem životního prostředí (MŽP) podle ekologů vyčlenil málo peněz na projekty komunitní energetiky. Plánovaných 1,5 procenta ze zhruba 150 miliard korun, kterými fond může v následující dekádě disponovat, nestačí, uvedlo dnes Hnutí Duha. Podmínky programu podpory nových obnovitelných zdrojů v energetice (OZE) se nelíbí Komoře obnovitelných zdrojů energie (Komora OZE). V tiskové zprávě uvedla, že pravidla zvýhodní velké energetické společnosti. Podle náměstka MŽP Jana Kříže naopak důležitost komunitní energetiky podtrhlo, že má samostatný program. Programový dokument fondu dnes projednala vláda.
 

Fond financovaný z prodeje emisních povolenek má pomoci k tomu, aby se česká energetika stala úspornější a snížily se emise. Ministerstvo fond spustilo loni na podzim zatím formou předregistračních výzev. Ostré výzvy k žádostem o přípěvky mají být vypsány v následujících měsících. Programový dokument uvádí, kolik procent z finančních zdrojů by měl směřovat do každé z devíti podporovaných oblastí. Podíly se ale podle dokumentu ještě mohou změnit.

Hnutí Duha kritizuje, že na komunitní energetiku, zahrnující hlavně obecní a občanské projekty OZE, míří z fondu nejméně ze všech devíti oblastí. Pokud fond získá 150 miliard, bude to zhruba 2,3 miliardy korun.

Expert Hnutí Duha na OZE a komunitní energetiku Tomáš Jagoš uvedl, že by se MŽP mělo v problematice lépe zorientovat a nepodhodnocovat potenciál již existujících projektů. Je podle něj matoucí, že ministerstvo má komunitní energetiku za důležitou a zároveň pro ni určí nejméně peněz ze všech oblastí a odmítá podíl zvýšit.

Hnutí poukázalo na nedávnou analýzu Modernizačního fondu od Evropské federace pro komunitní energetiku REScoop.eu, podle které je podíl peněz plánovaný pro komunitní energetiku nízký a v Česku zatím stále chybí její jednoznačná definice. Analýza varovala, že takový postup může vést ke zneužití konceptu ze strany energetických společností.

Ekologičtí aktivisté také chtějí, aby žadatelé o peníze na komunitní projekty nesoutěžili o podporu z Modernizačního fondu po boku velkých energetických firem. Vidí to jako znevýhodnění. "V aktuálně vypsaných předregistračních výzvách do vybraných programů, ve kterých zatím chybí program pro komunitní energetiku, se mohou zájemci o obecní a občanské projekty hlásit pouze společně s velkými energetickými subjekty," uvedli zástupci Hnutí Duha.

Podle náměstka MŽP Jana Kříže důležitost komunitní energetiky podtrhlo, že má samostatný program. V reakci ČTK napsal, že spolky či družstva v něm tedy nemusí soutěžit s velkými energetikami a tato část cílí hlavně na rozvoj komunitní energetiky a podporu systémů pro řízení dodávek energie. Dominika Pospíšilová pak za MŽP uvedla, že dílčí investice, spadající do tzv. komunitní energetiky, a zdroje bude možné hradit z některých dalších částí fondu či jiných programů MŽP.

Komora OZE za diskriminační označila podobu programu Nové obnovitelné zdroje v energetice. Ten má z celkové částky fondu dostat téměř 39 procent, tedy zhruba 60 miliard korun. Podle komory je problém, že 60 procent alokace má být po tři roky určeno velkým energetickým společnostem spalujícím uhlí.

"Většina pro uhelné elektrárenské společnosti, to by byla prohra pro nás všechny ostatní, domácnosti, malé a střední podnikatele i obce," uvedl předseda Komory OZE Štěpán Chalupa. Obává se enormního tlaku "uhelných matadorů" a apeloval na uhájení rovných podmínek pro všechny. Podle komory hrozí, že velké energetické firmy přihlásí na počátku fungování fondu "ohromující" množství projektů a ostatní hráči na trhu pak budou obtížně stahovat jejich náskok.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

LK

Lukáš Kašpárek

26.1.2021 06:51
Ano, jako obvykle to vypadá na nechuť státu dělat dobré věci pro své obyvatele a raději se zaprodává podporovat již dnes mocné, bohaté a většinou nezodpovědné.... je třeba na podzim vyměnit vládu a začít dělat víc pro slušnou budoucnost běžných lidí než pro pár vyvolených nenažranců.....
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

27.1.2021 13:50 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Stát ovládají ropáci a jaderní geronti. Jenže jsou tak neskutečně neschopní, že ani tendr na jED nejsou schopni vůbec vypsat.
Jsem uzvědavý, jak dlouho bude mít s námi EU trpělivost, když všechny země investují bambilióny do OZE a přenosových sítí a my jen žvaníme a čadíme z uhláků.
Aby nedošlo na slova ropáků, že nám energetika klekne úplně a budem závislí na OZE z Německa a v zime budem potmě.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist