https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ekologickeho-oscara-letos-ziskala-ostravska-spolecnost-nil-textile-recyklujici-obleceni
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ekologického Oscara letos získala ostravská společnost NIL Textile recyklující oblečení

10.9.2023 21:31 | PRAHA (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Vítězem soutěže o nejlepší tuzemský ekologický a udržitelný projekt je ostravská společnost NIL Textile, která recykluje obnošené oblečení a vyrábí z něj nové látky. O vítězi 15. ročníku soutěže E.ON Energy Globe rozhodla veřejnost prostřednictvím on-line hlasování. Cenu převzali zástupci společnosti při slavnostním vyhlášení, které bylo součástí prvního ročníku pražského E.ON Ekofestivalu. Na festival, který se konal v pražských Kasárnách Karlín, dorazily podle pořadatelů v průběhu sobotního odpoledne necelé 4000 lidí.
 

"Hlasy veřejnosti rozhodly a já projektu NIL Textile ze srdce gratuluji k vítězství a zároveň mu přeji, aby naplnil své ambice expandovat do dalších zemí. Pokud se bude dařit snižovat množství textilních produktů, které končí každoročně na skládkách, bude to jen dobře pro nás všechny. A tomu technologie letošního vítěze E.ON Energy Globe může pomoci,“ řekla generální ředitelka společnosti E.ON v České republice Claudia Viohlová.

Do letošního ročníku E.ON Energy Globe Award ČR se přihlásilo podle pořadatelů na 140 projektů, odborná porota vybrala pět finalistů a šestý vzešel z hlasování zaměstnanců společnosti E.ON. O vítězi rozhodly hlasy veřejnosti, od června do konce srpna přišlo podle pořadatelů více než 13 000 hlasů. NIL Textile vyhrála 500 000 korun na další rozvoj a získala možnost účastnit se světového finále Energy Globe Award.

Společnost NIL Textile je na českém trhu známá pod obchodní značkou NILMORE. Nabízí plně recyklovatelný textil a také oblečení vyrobené z recyklovaných materiálů. Zároveň provozuje cirkulární systém, v němž mohou lidé obnošené věci vrátit zpět k recyklaci. V současnosti se NIL Textile zaměřuje především na produkci ekologicky šetrných textilních materiálů z recyklované bavlny, polyesteru, kukuřice a z oceánského odpadu

V rámci festivalu se udělovala i Cena sympatie, kterou si odnesl projekt rybí zahrada Lážovice. O ceně rozhodovali hlasováním sami návštěvníci festivalu. Akvaponická farma Rybí zahrada využívá moderní způsob produkce rostlin.Ty si pomocí speciální technologie berou živiny přímo z vody, kde žijí ryby. Celý proces funguje v uzavřeném cyklu, ryby produkují živiny pro rostliny a ty jim zase čistí vodu. S oceněním získali i částku 50 000 korun.

Během ekofestivalu se lidé mohli zúčastnit přednášek, rozhovorů i workshopů na téma ekologie a udržitelnost. Během dne mohli zhlédnout i několik hudebních vystoupení, zakončením festivalu byl pak koncert skupiny Tata Bojs.

O vítězství se kromě NIL Textile ucházely síť učeben Archimedes, rybí zahrada Lážovice, projekt revitalizace základní školy Českobrodská v Praze, digitální odpadové tržiště Cyrkl, strategická hra o záchraně planety Beecarbonize.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist