Ekologičtí aktivisté se přilepili ke Goyovým obrazům v Pradu
Protestní akce v muzeu Prado, pro kterou si aktivisté vybrali dva známé Goyovy obrazy Nahá maja a Oblečená maja, je další z řady podobných akcí z poslední doby. V říjnu ekologické aktivistky z hnutí Just Stop Oil (Zastavme ropu) v londýnské Národní galerii vychrstly na obraz Slunečnice nizozemského malíře Vincenta van Gogha rajčatovou polévku. Plátno nepoškodily, protože ho chránilo sklo. Při protestu v Postupimi aktivisté potřísnili bramborovou kaší dílo impresionisty Claudea Moneta.
Tento týden byli v Nizozemsku odsouzeni dva Belgičané, kteří se přilepili k obrazu Jana Vermeera Dívka s perlou a polili ho polévkou. V pátek v Římě protestující polili hrachovou polévkou obraz Vincenta van Gogha.
V egyptském letovisku Šarm aš-Šajch v neděli začíná světová klimatická konference (COP27), během které budou zástupci 195 států a vlád společně s odborníky a zástupci nevládních organizací mluvit o dalším postupu v boji proti globálnímu oteplování. Aktivisté upozorňují, že dosavadní opatření jsou nedostatečná a že planetu kvůli rostoucím emisím a stoupajícím teplotám čeká černá budoucnost.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (12)
Karel Zvářal
6.11.2022 06:52Jaroslav Řezáč
6.11.2022 08:42 Reaguje na Karel ZvářalMiroslav Vinkler
6.11.2022 07:52Pisálci jsou zcela mimo mísu , když přejímají bezmyšlenkovitě tvrzení těchto asociálních jedinců, že jde o svérázný projev ekologických protestů.
Ten, kdo je ochoten zničit významná umělecká díla a vydávat se za ekologa, patří buď na psychiatrii nebo vězení.
Viktor Šedivý
6.11.2022 09:09 Reaguje na Miroslav Vinklervaber
6.11.2022 09:32u klasických starých mistrů je to možná dokonalost díla ,ale u moderního umění je to co, rozhoduje se dle autora, bezvýznamí dělají čmáranice ,významní dělají umělecká díla ,
laik čučí na ty dvě malůvky a nevidí rozdíl, odborník vidí gigantický rozdíl a vůbec jim nevadí jak těžké je určit falzifikát,
jednoduchá odpověď je cena ,kterou určuje někdo a někde a jak se mu hodí?
Viktor Šedivý
6.11.2022 17:04 Reaguje na vaberAle můžete být v klidu - neurčuje ji někdo jen tak, určuje ji poměrně transparentně trh.
vaber
7.11.2022 09:24 Reaguje na Viktor Šedivýkdo by to chtěl mít doma ,drtivá většina to nakupuje jen pro budoucí výhodný prodej,
když umělec dostane zakázku na dílo ,třeba od města ,určuje cenu trh?
takových předražených uměleckých děl už u nás bylo,
dnešní umělci by měli předložit kalkulaci ceny,
jak každý jiný ,cena materiálu ,cena práce,
mohou se ohodnotit sami jak se cení v hodinové mzdě
Svatá Prostoto
7.11.2022 13:53 Reaguje na vaberVětšinou ano, protože se velmi často jedná o veřejnou soutěž. Situace, kdy by se starosta/radní/zastupitelé mezi sebou domluvili a zavolali Frantovi, aby jim uplácal něco hezkýho k výročí VŘSR:-) fakt moc není. To nikomu za to velmi reálné riziko průseru fakt nestojí.
Zbyněk Šeděnka
6.11.2022 15:01Svatá Prostoto
7.11.2022 13:55Jako že někdo demonstruje před vládou nebo parlamentem ... ok, proč ne ... ale tohle?