https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ekologicti-aktiviste-v-berline-a-mnichove-opet-zablokovali-dopravni-tepny
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ekologičtí aktivisté v Berlíně a Mnichově opět zablokovali dopravní tepny

20.12.2022 18:31 | BERLÍN (ČTK)
Ekologické hnutí Poslední generace (Letzte Generation) dnes v Berlíně a dalších německých městech opět zablokovalo dopravu na vytížených silničních tepnách. V Berlíně aktivisté na zhruba hodinu omezili příjezd k městské dálnici. Méně úspěšní byli v Mnichově, kde chtěli narušit provoz na rušném náměstí Karlsplatz. Policie jim v tom ale zabránila.
 

V Berlíně se během ranní špičky členové hnutí přilepili k vozovce na ulici Beusselstrasse, která slouží jako přivaděč k vytížené městské dálnici A100. Po necelé hodině policie silnici plně zprůjezdnila.

"Neděláme to z lehkomyslnosti. Problémy způsobené lidem nás mrzí. Nevíme ale o žádných jiných účinných prostředcích, abychom se všichni zachránili," uvedla berlínská pobočka Poslední generace k dnešnímu protestu v metropoli. Mluvčí policejních odborů GdP Benjamin Jendro k tomu poznamenal, že k protestům nehledě na problém musí demonstranti vždy využívat jen zákonné prostředky, jinak hrozí, že pro některá přesvědčení to platit nebude.

"Také nechceme, aby se třeba nacisté přilepovali k silnicím jen kvůli tomu, že jsou přesvědčeni, že musí znovu vyhlásit Třetí říši," řekl Jendro.

Na mnichovském náměstí Karlsplatz známém jako Stachus se chtěla ráno přilepit k vozovce skupina aktivistů, čemuž ale policie zabránila. Policisté aktivisty zablokovali ještě na tramvajové zastávce. Několik členů hnutí se ale přilepilo k silnici u náměstí, policie je ale rychle z vozovky odtáhla. Mnichovská policie sdělila, že celý protest trval asi 45 minut a že dopravu nijak vážně nenarušil.

Bavorská metropole již před dvěma týdny zakázala, aby se demonstranti během svých akcí lepili k silnicím. Zákazem, který platí prozatím do 8. ledna, se Poslední generace odmítá řídit, což ale znamená, že se hnutí vystavuje trestnímu postihu.

Policie v Mnichově také oznámila, že bude po aktivistech vymáhat finanční náhrady, které by mohly pro každého demonstranta činit mezi 250 až 1500 eury (6000 až 36 000 Kč). Tato částka by měla pokrýt náklady na rozpouštědla a práci zasahujících policistů.


reklama

 
Aleš Zápotocký
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (4)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

mara polasek

mara polasek

20.12.2022 19:31
Ekologické hnutí Poslední generace - jako ze blbouni vymrou a svet se zacne ridit fyzikalnimi zakony a selskym rozumem? ... tak to beru!!!
Odpovědět
PP

Petr Pekařík

21.12.2022 09:19
Ztotožnit( pro vymáhání pokuty) a ponechat vymrznout na místě přilepení. Už po pár hodinách si budou potřebovat odskočit - další pokuta za znečištění veř. prostranství popř. exhibici na veřejnosti :-)
Pořád se ta banda spoléhá na to, že je do pár hodin někdo odlepí a dá teplé kafe na policejní stanici
Odpovědět
MJ

Marcela Jezberová

21.12.2022 11:49 Reaguje na Petr Pekařík
Souhlas. Nechat je přilepené. Přeci jim nebudeme bránit v jejich bohulibém počínání. Auta? když dobrzdí a vyhnou se - bezva. Když nedobrzdí, budou protestující opravdu příslušníci "poslední generace". Ukáže se, že měli pravdu.
Odpovědět

Viktor Šedivý

21.12.2022 15:56 Reaguje na Marcela Jezberová
Tohle by stačilo. Když chtějí být pevnou součástí vozovky, nechť jsou. Škody na zdraví jsou jejich volba.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist