https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ekologove-cesko-by-melo-vice-prispivat-k-ochrane-klimatu-2
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Česko by mělo více přispívat k ochraně klimatu, doporučují ekologické organizace

27.3.2019 07:05 (ČTK)
Česká krajina není podle ekologických organizací na změny klimatu připravena.
Česká krajina není podle ekologických organizací na změny klimatu připravena.
Česká republika by měla zvýšit výrobu energie z obnovitelných zdrojů (OZE) minimálně na 24 procent, měla by stanovit povinnost obnovovat lesy, regulovat počty přemnožené zvěře a více přispívat na pomoc rozvojovým zemím, které zasáhla klimatická změna. Ve společné tiskové zprávě to uvedly ekologické organizace Hnutí Duha a Zelený kruh a České fórum pro rozvojovou spolupráci (FoRS), které své návrhy poslaly poslancům jako podklady pro středeční schůzi Sněmovny, jejímž jedním tématem bude ochrana klimatu. Ekologické organizace už delší dobu doporučují také vyšší daně z uhlí, splnění limitů pro uhelné elektrárny a nerozšiřování těžby na velkolomu Bílina.

 

"Aktuálně podíl obnovitelných zdrojů na konečné spotřebě energie činí 15 procent. Je ale možné, aby výroba obnovitelné elektřiny vzrostla do roku 2030 na dvojnásobek," uvedli zástupci ekologických organizací. Hlavní překážkou rozvoje OZE je podle nich absence státní podpory, kvůli čemuž odvětví přes pět let stagnuje.

Podle náměstka pro energetiku René Neděla z ministerstva průmyslu a obchodu stát ročně přispívá 26 miliard korun na OZE, elektřinu z druhotných energetických zdrojů a elektřinu z kombinované výroby elektřiny a tepla. "ČR patří mezi 11 zemí EU, které již splnily cíl pro OZE do roku 2020. ČR dokonce může reportovat vyšší cíl, než který ji byl legislativou EU určen," sdělil ČTK Neděla.

Česká krajina není podle environmentálních organizací připravena na změny klimatu mimo jiné i kvůli tomu, že hospodáři nemohou chránit lesy před suchem. Navrhují proto zahrnout do novely lesního zákona povinnost obnovovat lesy nebo usměrňovat počty přemnožené zvěře. Jejich návrh obsahuje i možnost zavedení zemědělských dotací, které by měly pomoci vytvořit na aspoň deseti procentech zemědělských ploch přírodní prvky, které by bez použití chemických přípravků sloužily jako útočiště pro zvěř, ptáky či hmyz, a ke zkvalitnění zemědělské půdy a ke zmenšení souvislých ploch jedné plodiny na nejvýše 20 hektarů.

Ministerstvo zemědělství (MZe) podle mluvčího Vojtěcha Bílého v současnosti pracuje na přípravě nového návrhu lesního zákona, která řeší přemnoženou zvěř i povinnost obnovovat lesy. "Od ledna se také více než zdvojnásobily plochy přírodních prvků, z cca 10,5 procenta na cca 25 procent. Od začátku příštího roku bude omezena výměra jedné plodiny na erozně ohrožených půdách na maximálně 30 hektarů," řekl ČTK Bílý.

Podle zástupců FoRS Česko neplní mezinárodní závazek poskytovat 0,33 procenta hrubého národního důchodu na rozvojovou pomoc chudým zemím, které se musí ve větší míře potýkat s dopady změn klimatu. Český příspěvek patří podle nich mezi nejnižší v Evropské unii a je potřeba ukázat, že si ČR uvědomuje svou odpovědnost, chce více přispět na další léta a také vypracovat plán postupného zvyšování příspěvků. "Část financí mohou zajistit výnosy z prodeje emisních povolenek," řekl ředitel FoRS Pavel Přibyl.

Ve středu budou poslanci projednávat bod o ochraně klimatu, který prosadila Pirátská strana. Do Česka včera přijel generální ředitel pro oblast klimatu Evropské komise Raffaele Mauro Petriccione a poslancům a senátorům představil evropskou dlouhodobou strategickou vizi klimaticky neutrální ekonomiky EU Čistá planeta pro všechny.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

J

Jiří Svoboda

27.3.2019 13:41
Nerozumím větě: "Hlavní překážkou rozvoje OZE je podle nich absence státní podpory, kvůli čemuž odvětví přes pět let stagnuje."

Přece tu máme zákon o podporovaných zdrojích č. 165/2012 Sb. a FV je podporována v rámci programu Nová zelená úsporám. O jaké absenci zástupci ekologických organizací hovoří?
Odpovědět
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist