El País: Nejvyšší větrná elektrárna na světě bude v Zaragoze
Německá společnost Enercon plánuje v sedmitisícovém městečku Zuera nedaleko Zaragozy zkušebně postavit největší větrnou elektrárnu na světě, informuje server ElPais.com. Jedná se o model E-126, jehož výška stožáru je 198,5 metru a disponuje výkonem 7,5 megawattu. Nová větrná turbína je zhruba o 75 metrů vyšší a má více než dvojnásobný výkon než ostatní dnes běžně stavěné ve Španělsku.
V roce 1999 Greenpeace a Evropská společnost pro větrnou energii (EWEA) společně vytvořili zprávu, v níž se předpovídalo, že v roce 2009 budou ve světě nainstalovány větrné elektrárny o výkonu 140 000 MW, zatímco Mezinárodní energetická agentura (IEA) očekávala pouze 40 000 MW. Ve skutečnosti letošní rok překoná odhady a skončí s 200 000 megawatty. Částečnou příčinou tohoto pokroku jsou dotace, díky kterým se řada států otevřela větrné energii. A samozřejmě také došlo k technologickému pokroku a pokaždé se staví větší a lepší turbíny.
To je i případ elektrárny Enerconu, píše ElPais.com. Tento gigant, tvořený 198 metrů vysokým stožárem osazeným tak velkými lopatkami (63 metrů každá), že musejí být dopravovány po částech a smontovány až na místě, je schopen vyrobit energii pro 5 000 domácností. Aragonská vláda, na jejímž území má elektrárna stát, vydala rezoluci žádající vyjádření o dopadu na životní prostředí.
Zdroje z Enerconu objasňují, že v belgickém Estinnes již existuje park jedenácti podobných elektráren s nižším výkonem a v Německu, poblíž továrny Enerconu, stojí prototyp modelu E-126 plánovaného pro výstavbu v obci Zuera. Původně se zdálo, že tendence stavět čím dál větší zařízení je vhodná pro mořské oblasti, především v Severním moři, kde je malá hloubka a dostatek větru. Nicméně nyní se ty největší větrníky plánují postavit na pevné zemi.
Enercon není žádným nováčkem a E-126 žádným osamoceným směrem. Společnost založená v roce 1984 má 17 000 větrných agregátů postavených po celém světě. Podle údajů Španělské větrové energetické asociace (Asociación Empresarial Eólica, AEE) byla ve Španělsku v roce 2009 pátou firmou v počtu postavených větrných elektráren (za společnostmi Gamesa, Vestas, Acciona a Suzlon).
Cena plánovaného giganta zůstává záhadou. Zdroje z oboru hovoří o nákladech na elektrárnu ve výši jednoho milionu eur na megawatt, nicméně dodávají, že jelikož se v tomto případě jedná prakticky o prototyp, nelze toto pravidlo aplikovat a celková suma bude vyšší.
Španělský trh má stále velký potenciál, mimo jiné i kvůli výměnám zastaralých zařízení za nová s větším výkonem, a tak je zájmem firmy otestovat účinnost elektrárny na Pyrenejském poloostrově, kde se vítr díky členitějšímu terénu mnohem více mění a je ve srovnání s Německem značně nárazovitý. Údolí řeky Ebro, kde se nachází Zuera, je jednou z největrnějších oblastí celého Španělska.
Podle zprávy Rafaela Méndeze „Un molino de viento casi tan alto como Torrespaña“ zveřejněné na serveru ElPais.com dne 1. listopadu 2010.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Využití větru... - 18. 11. 2010 - AlešPro státy Eu , které omezují svůj jaderný program z politických důvodů se vítr stal nejlevnější alternativním zdrojem energie. Jistě že technické potenciály díky lepší technologii raketově vzrostly jenže VTE jsou nestabilní často vyrábějí el. energii v období nebo čase její nejmenší spotřeby. Proto se vítr nikdy nestane ničím jiným než dopňkem k základním zdrojům. To že je někde technický potenciál ještě neznamená že ho lze využít a připojit do sítě.Španělsko má 3. největší podíl výroby VTE na světě - aktuálně cca 14% , to je více než dvojnásobek podílu v Německu. Španělsko už prakticky svoje možnosti výroby el. energie z větru vyčerpalo a do budoucna se dá očekávat jen pomalý růst instalovaného výkonu. Možná že jednou budou propojeny sítě tak, že bude možné vyvádět výkon na velké vzdálenosti a tím se zmenší celková nestabilita VTE, protože nestabilita větru nad celým evropským kontinentem je menší než nad Španělskem... (to ostatně platí i o FV panelech), ale to jsou otázky na desítek let a pochybuji, že něco takového bude ekonomicky efektivní. |