https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/elektrarny-chvaletice-a-opatovice-zatim-neziskaly-vyjimku-z-emisnich-limitu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Elektrárny Chvaletice a Opatovice zatím nezískaly výjimku z emisních limitů

18.8.2021 11:30 | CHVALETICE/OPATOVICE NAD LABEM (ČTK)
Obě velké uhelné elektrárny v Pardubickém kraji ve Chvaleticích a Opatovicích nad Labem zatím nezískaly pravomocnou výjimku z nových emisních limitů. Ty nabyly účinnosti dnes a jsou přísnější než předchozí. Elektrárny žádaly o přechodnou úlevu při vypouštění rtuti a oxidů dusíku do ovzduší, proti vydané výjimce se však buď odvolaly ekologické organizace, nebo úřad dosud nerozhodl.
 

Elektrárna Chvaletice získala výjimku již třikrát, dvakrát ji ale ministerstvo životního prostředí zrušilo, naposledy se proti ní odvolaly ekologické organizace Greenpeace a Hnutí Duha. "Věříme, že ministerstvo životního prostředí o odvolání v dohledné době rozhodne," řekla ČTK Gabriela Sáričková Benešová, mluvčí skupiny Sev.en Energy, které patří elektrárna ve Chvaleticích

O výjimkách rozhodují kvůli možné podjatosti krajské úřady v jiných regionech, o Chvaleticích v Olomouci a o Opatovicích v Jihlavě. Jihlavský krajský úřad zatím rozhodnutí nevydal.

Jak dříve uvedla Mladá fronta Dnes, krajský úřad v Pardubicích chce počkat, zda elektrárny pravomocné rozhodnutí o výjimce z emisních limitů nezískají. "Podle obdržené metodiky ministerstva životního prostředí je v odůvodněných případech akceptovatelné poskytnutí dodatečného časového prostoru pro dokončení probíhajících řízení, a to v řádu jednotek týdnů," uvedl pro deník mluvčí Pardubického kraje Dominik Barták.

Obě elektrárny v minulosti podstoupily modernizaci za miliardy korun. Aby dosáhly požadovaných emisních limitů pro rtuť a oxidy dusíku, musely by investovat další vysoké sumy, což je podle nich neúměrné poměrně malému snížení emisí. Chtěly proto na šest až osm zachovat dosavadní limity. "Ze 23 parametrů už nyní 21 bez problémů plníme. Pro zbylé dva žádáme dočasnou výjimku, abychom na přechodné období mohli v některých dnech překročit emisní koncentrace oxidů dusíku a stopové rtuti," uvedla Sáričková Benešová. Ekologické organizace ale trvají na tom, že času na příprav bylo dost a majitelé energetických firem chtějí pouze ušetřit na úkor zdraví lidí.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (20)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

VK

Václav Kain

18.8.2021 14:33
Tisíce rodin zásobují tyto elektrárny el.energií a teplem.To je ale zeleným ekoteroristům úplně jedno.V zimě můžete mrznout a svítit nemusíte asi vůbec.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

18.8.2021 15:25 Reaguje na Václav Kain
to je z bláta do louže...tvrdit že jsou nějací ekoteroristé je ubohé. K čemu vám bude elektřina, když těm samím lidem ničí zdraví. Ono jste si asi zvyk, že to co člověka nezabije do 48 hodin je vlastně zdravé, ale takhle krátkozrace se o tom přemýšlet nedá. Se zdravím se kompromis nehraje.
Odpovědět
FF

Franta Frantíků

18.8.2021 16:09 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Takže tedy bez elektřiny a tepla budou lidé zdravější?
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

18.8.2021 18:30 Reaguje na Franta Frantíků
elektřina se dá vyrábět i bez exhalací, rtuti, oxidu dusíku, CO2, strusky a popílku
Odpovědět
FF

Franta Frantíků

18.8.2021 18:37 Reaguje na Jaroslav Řezáč
A jak prosím? Narážím samozřejmě na zimní období...
Odpovědět
EN

Emil Novák

18.8.2021 20:17 Reaguje na Franta Frantíků
Přesně tak, nejspíš se místo toho vyrobí v jiné, méně efektivní a tím pádem ještě "špinavější" a dražší uhelné elektrárně, protože všechny elektrárny bez exhalací už dávno vyrábějí na maximum a víc začít vyrábět nemohou.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

18.8.2021 22:02 Reaguje na Franta Frantíků
Jen na doplnění, v případě Opatovic bude problém pro Pardubice, Hradec Králové a Chrudim v podobě nedodaného tepla.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

1.9.2021 08:38 Reaguje na Franta Frantíků
V zimě se dá vyrábět čistá elektřina z větru, vody, geotermálu, biopaliva, syntetiky, vodíku atd. atd.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

18.8.2021 16:36 Reaguje na Jaroslav Řezáč
U elektřiny je náhrada z jiných zdrojů možná i v relativně krátké době. U tepla ani smykem, takže pokud chcete teplárnu zavřít, musíte mít zajištěné zásobování těch lidí teplem jinak. Pokud nemáte, musíte nechat tu teplárnu fungovat. Jinak na vás vezmou vidle ... pravděpodobně doslova. Nejpozději někdy v průběhu října;-).
Odpovědět
FF

Franta Frantíků

18.8.2021 18:35 Reaguje na Svatá Prostoto
No tu elektřinu můžeme (stejně jako teplo) nahradit akorát plynem. A to je právě ta situace "z bláta do louže".
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

1.9.2021 08:39 Reaguje na Franta Frantíků
Pokud ten plyn bude zelený vodík, je problém vyřešen.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

18.8.2021 18:38 Reaguje na Svatá Prostoto
o tom, že se bude dekarbonizovat se ví 15 let, to je doba, kdy se zavřely první doly a rekultivovaly, to je jasné, že tohle nemohlo jinak dopadnout, ale na Titaniku se pořád hraje, že?...
Odpovědět
FF

Franta Frantíků

18.8.2021 19:06 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Teď jste uhodil hřebíček na halvičku!
Na Titaniku se hrálo a potopil se. Ale i kdyby ta kapela tenkrát nehrála, šel by stejně ke dnu. V tom je právě problém!

My prostě nemáme technologie na masivní skladování elektřiny. Lithium je na to nevhodné, nemá dostatečnou kapacitu. A nic lepšího zatím není. Celá energetická koncepce EU je postavena na tom, že se do té doby "něco vymyslí". Jenomže nové typy akumulátorů politické kecy nevyrobí.

Není to prostě o politických deklaracích, ale o technologickém pokroku. A ten je bohužel za tou politikou dost pozadu. Výzkumné ústavy můžou relativně snadno získat peníze, jenže chybí výzkumníci.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

1.9.2021 08:43 Reaguje na Franta Frantíků
Pán asi nic neví o energetické koncepci EU, hlavně že kritizuje.
Všimněte si datování článku.

https://oenergetice.cz/evropska-unie/evropska-komise-oficialne-sazi-vodik-prijala-dlouho-ocekavane-strategie/
Odpovědět

Viktor Šedivý

18.8.2021 23:38 Reaguje na Jaroslav Řezáč
A když vám někdo řekne předem, že budete potřebovat perpetuum mobile, tak vám to pomůže?
Energetické fantasmagorie si zelení všeho druhu vymýšlejí už dávno, potíž je v tom, že se z tohohle náboženství stalo náboženství státní.
Odpovědět
VS

Va Shek

19.8.2021 06:33 Reaguje na Viktor Šedivý
Na diskuzích o energetice v ČR je zásadní už jen jedna otázka.
Přispívají už jen trolove a nebo to jsou potomci trollu.
Je smutné jak trolly slovník je na všech fórech stejny.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

20.8.2021 11:11 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Že se bude dekarbonizovat se ví sice dlouho, ale ne úplně jasně s dostatečným předstihem vědělo a ví přesně jak. U investic za mld Kč, které v obou případech v nedávné minulosti proběhly přitom fakt nelze počítat s tím, že majitel tam ty mld nasype a já mu za rok či dva změním celkem zásadně podmínky.

Mně osobně to může být úplně fuk, já tam nebydlím, a navíc spalování a těžbu uhlí považuji za fakt prasárnu. Ale tímto způsobem to dělat fakt nelze.

Navíc jak jsem psal, ta výjimka prostě musí být udělena, min na pár let, bo pokud by majitelé ty své obludy vypli, tak tu máte celkem právem povstání zmrzlého lidu.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

1.9.2021 08:48 Reaguje na Svatá Prostoto
Právě proto, aby majitelé OZE nekrachovali, zavedli v normálních zemích energetické aukce.
Ta zaručují, že na OZE sice nikdo nezbohatne, ale taky nezkrachuje.
Právě proto se to u nás nemůže prosadit, protože oligarchie se na tom mohutně balíkuje a rozvoj se rovná skoro nule.
Odpovědět
PK

Pavel Karel

31.8.2021 09:29 Reaguje na Václav Kain
Roční nadúmrtnost může být v řádu tisíců obyvatel. Jestli máte rád peníze, spočítejte si, kolik do nich společnost v průběhu života investovala a v jakou hodnotu práce oni odvádějí (+neplacená aktivita, jako péče o děti, staré lidi, okolí...)...
a teď si proti tomu postavte ty miliardy, které na špinavé energii vydělává Tykač s Křetínským s vědomím toho, že 40% el. energie v současnosti exportujeme za dumpingové ceny!
JEŠTĚ VÁM TO NEDOCHÁZÍ?!?
Odpovědět
juraj Gaspar

juraj Gaspar

19.8.2021 18:52
Trocha vážne na uvedenú tému tvorby spalín všeobecne , Eko filter na výuste komínov pri spaľovaní uhlia : hodnoty namerané pred zaradením filtra a hodnoty po zaradení" Eko filtra": PRED -HCHO -1,999 mg/m3, PO -0,765 mg/m3, TVOC PRED -9,999 mg/m3, po -0,063 mg/m3, CO2 PRED -1310 ppm , PO- 0,780 ppm ,enviroment: PRED :41*C /64% HUM, PO :38*C /43% HUM .Uvedený Eko filter premieňa spaliny dreva aj orig. ropy. Ak to zaujme,som ochotný spolupracovať pre dobro veci.J.G.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist