https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/elektrina-v-libereckem-kraji-pochazi-hlavne-z-ekologickych-zdroju
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Elektřina v Libereckém kraji pochází hlavně z ekologických zdrojů

21.5.2019 00:10 | LIBEREC (ČTK)
Více než dvě třetiny elektrické energie vyrobené v Libereckém kraji pochází z alternativních zdrojů, jako jsou solární, vodní nebo větrné elektrárny. / Ilustrační foto
Více než dvě třetiny elektrické energie vyrobené v Libereckém kraji pochází z alternativních zdrojů, jako jsou solární, vodní nebo větrné elektrárny. / Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Více než dvě třetiny elektrické energie vyrobené v Libereckém kraji pochází z alternativních zdrojů, jako jsou solární, vodní nebo větrné elektrárny. V celém Česku se přitom alternativní zdroje podílejí na výrobě elektřiny jen asi z desetiny. Podle statistik Energetického regulačního úřadu (ERÚ) se loni v kraji vyrobilo téměř 417 gigawatthodin (GWh) elektrické energie. Největším zdrojem byly solární panely, které v uplynulém roce do sítě dodaly více než 123,5 GWh.
 

Na celkové produkci elektřiny v Česku se alternativní zdroje loni podílely z 10,7 procenta. Hlavním zdrojem byly parní elektrárny, které dodaly 51 procent z téměř 88.002 GWh elektrické energie, které se v republice vyrobily. Třetinu elektřiny vyrobily jaderné elektrárny. V podhorském Libereckém kraji jsou ale významným zdrojem solární elektrárny s celkovým instalovaným výkonem skoro 111 megawattu (MW), přestože pro ně není region podle odborníků z pohledu slunečního záření nejvhodnější lokalitou.

Největší boom zažily solární elektrárny v kraji v roce 2010. Zatímco v roce 2009 dosahoval instalovaný výkon v kraji jen 3,6 MW, o rok později stoupl díky výhodným výkupním cenám třicetinásobně na 105,6 MW. Od té doby už kvůli méně výhodným podmínkám přibývají jen malé domovní solární elektrárny.

Ještě v roce 2011 byly největším alternativním zdrojem elektřiny v kraji vodní elektrárny. Teď ale za těmi solárními výrazně zaostávají. Loni se navíc na jejich produkci výrazně projevilo sucho, a tím způsobený úbytek vody v potocích a řekách. Do sítě dodaly vodní elektrárny v kraji jen 51,5 GWh, což bylo nejméně za posledních devět let. Třeba v roce 2011 byla produkce elektřiny z vodních elektráren v Libereckém kraji více než dvojnásobná, ačkoli instalovaný výkon byl nižší.

Čtvrtina elektřiny vyrobené loni na území Libereckého kraje pak pocházela z větrných elektráren. V závěru roku 2017 přibylo totiž v kraji 13 větrných věží o celkovém instalovaném výkonu 26 MW u Václavic nedaleko Hrádku nad Nisou na Liberecku. Projekt se připravoval přes deset let. Instalovaný výkon větrných elektráren v kraji se díky tomu zdvojnásobil. Loni do sítě dodaly 107,9 GWh, což bylo o 76 procent víc než v roce předcházejícím. Ve srovnání s rokem 2012 vzrostl objem větrné energie desetinásobně.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat  twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

LB

Lukas B.

7.11.2019 15:56
jak již bylo komentováno včetně dohledání zdrojů k článku v obdobném duchu o 2(?) roky dříve, liberecký kraj je čistý dovozce elektřiny a na jeho území se nenachází žádná větší "konvenční" elektrárna. šermování statistikou o podílu jednotlivých zdrojů na výrobě elektřiny bez uvedení tohoto nejzákladnějšího faktu (poměr výroby ku spotřebě) nelze nazvat jinak než tendenční blábol.
Odpovědět
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist