https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/emise-co2-z-produkce-elektriny-letos-stoupnou-nejvice-za-deset-let
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Emise CO2 z produkce elektřiny letos stoupnou nejvíce za deset let

20.4.2021 11:57 | LONDÝN (ČTK)
Loni spotřeba elektřiny kvůli pandemii nemoci covid-19 klesla. Emise oxidu uhličitého z produkce elektřiny se tak snížily o 5,8 procenta na 31,5 miliardy tun. Na vrchol se emise dostaly v roce 2019, kdy činily 33,4 miliardy tun.
Loni spotřeba elektřiny kvůli pandemii nemoci covid-19 klesla. Emise oxidu uhličitého z produkce elektřiny se tak snížily o 5,8 procenta na 31,5 miliardy tun. Na vrchol se emise dostaly v roce 2019, kdy činily 33,4 miliardy tun.
Licence | Volné dílo (public domain)
Zdroj | Piqsels
Globální emise oxidu uhličitého z produkce elektřiny letos vzrostou o téměř pět procent na 33 miliard tun. Nárůst o 1,5 miliardy tuny bude nejvyšší od oživení z finanční krize před více než deseti let. Vyplývá to ze zprávy, kterou zveřejnila Mezinárodní agentura pro energii (IEA).
 

"Je to strašlivé varování, že ekonomické oživení po koronavirové krizi je v současné době pro naše klima cokoliv jiného než udržitelné," uvedl v prohlášení výkonný ředitel IEA Fatih Birol. Letošní růst podle něj potáhne hlavně vyšší využití uhlí a patrný bude zvláště v Asii.

Zpráva zřejmě zvýší tlak na vlády, aby jednaly a zabránily změnám klimatu. Americký prezident Joe Biden tento týden uspořádá virtuální summit pro desítky světových vůdců, aby na toto téma jednali před letošním globálním zasedáním ve Skotsku, uvedla agentura Reuters.

Loni spotřeba elektřiny kvůli pandemii nemoci covid-19 klesla. Emise oxidu uhličitého z produkce elektřiny se tak snížily o 5,8 procenta na 31,5 miliardy tun. Na vrchol se emise dostaly v roce 2019, kdy činily 33,4 miliardy tun.

IEA pro svoji zprávu analyzovala nejnovější národní údaje z celého světa, trendy hospodářského růstu a nové energetické projekty, které mají spustit provoz. Poptávka po elektřině se má letos zvýšit o 4,6 procenta a dostane se nad úroveň z roku 2019. Růst potáhnou hlavně rozvojové země.

Letos poroste také poptávka po všech fosilních palivech. Uhlí a plyn se dostanou nad úroveň z roku 2019. Očekávaný nárůst použití uhlí převyšuje růst obnovitelných zdrojů elektřiny o téměř 60 procent, přestože se zrychlí poptávka po elektřině ze slunce, větru a vody. Více než 80 procent předpokládaného růstu poptávky po uhlí bude letos pocházet s Asie, v čele s Čínou. Na vzestupu je rovněž poptávka po uhlí v USA a EU, ale zůstane zde nadále pod úrovní z doby před krizí, dodala IEA.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (5)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

SP

Svatá Prostoto

20.4.2021 11:55
"Více než 80 procent předpokládaného růstu poptávky po uhlí bude letos pocházet s Asie, v čele s Čínou."

Sakra ... tohle už se smí psát? Otázkou je, zda jde jen o onu pověstnou první vlaštovku, která jaro nedělá (a letos teda rozhodně ne, podle té kosy venku), nebo nastává období nějaké zelené glasnosti:-))).

A doufám, že si Greta koupí mapu a vyrazí na cesty:-))).
Odpovědět
va

vaber

20.4.2021 15:33
žil jsem v omylu ,že celková produkce CO2 způsobená člověkem je 32miliard tun, je to prý jen z výroby el.energie říká článek,
v článku,,Nejvíce CO2 vypustily Počerady,, je tabulka podle které celková produkce CO2 od největších spalovačů uhlí je asi 30mil tun,
spotřeba benzinu a nafty u nás v r.2019 byla asi 8miliard litrů ,
spálením 1 litru se vyrobí 2kg CO2 a to je celkem 15milionů tun CO2 z benzinu a nafty,
v celém světě bude asi větší produkce CO2 ze spalování ropných produktů ,než ze spalování uhlí
Odpovědět
Katka Pazderů

Katka Pazderů

20.4.2021 20:30
Růst potáhnou hlavně rozvojové země. No bodejť, vždyť je Čína rozvojová země. Se svými rychlovlaky, sekvenováním DNA i testy PCR.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

21.4.2021 10:39 Reaguje na Katka Pazderů
To je vždy otázkou s kým/čím to posuzujete.

Rusko je taky vědecká, vojenská a kulturní velmoc ... a nic to nemění na tom, že to je prostě pr..l světa. Bylo, jest a bude. Osudu neporučíš:-))).
Odpovědět
ms

21.4.2021 00:53
Vyspělý svět loni ukončil produkci elektřiny z uhlí v instalované kapacitě 19 GWe. Ovšem Čína v rozdílu zavřených a nově otevřených kapacit přidá v uhelných elektrárnách kapacitu 30 GWe. A na novou pětiletku Čína v uhlí otevře elektrárny s kapacitou 247 GWe. To je více než celá energetická kapacita Německa. I když v EU doslova zničíme svou karbonovou a tím i celou ekonomiku (snad kromě jaderné Francie, vodního Norska a kombinovaného Švédska), tak Asie v čele s Čínou a Indií se v hospodářském růstu a tedy i v emisním růstu zastavit nedají. A co s tím kdo udělá???
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist