https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/emise-sklenikovych-plynu-v-eu-loni-klesly-o-vice-nez-13-procent
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Emise skleníkových plynů v EU loni klesly o více než 13 procent

16.4.2021 14:16 | BRUSEL (ČTK)
Evropská komise má v červnu představit návrhy na dosažení nových klimatických cílů, včetně reformy trhu s emisními povolenkami.
Evropská komise má v červnu představit návrhy na dosažení nových klimatických cílů, včetně reformy trhu s emisními povolenkami.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Emise skleníkových plynů spadající pod evropský systém obchodování s emisními povolenkami (ETS) se loni snížily o 13,3 procenta. Z toho emise leteckého sektoru klesly o téměř dvě třetiny. Uvedla to Evropská komise (EK). Prostřednictvím ETS je v současnosti regulováno zhruba 40 procent produkce skleníkových plynu v EU.
 

Emise z letectví se propadly o 64,1 procenta na 24,5 milionu tun, vzhledem k tomu, že na toto odvětví měla nejvážnější dopad pandemie nemoci covid-19. Emise v energetickém sektoru klesly o 14,9 procenta díky nižší spotřebě energie a dalším faktorům, jako je nahrazování uhlí zemním plynem při produkci elektřiny. Emise v průmyslu klesly v průměru o sedm procent. Největší podíl na tom mělo odvětví železa a oceli.

Celkové emise skleníkových plynů z pevně stojících zařízení, jako jsou elektrárny a továrny, loni činily 1,331 milionu tun. Meziročně klesly o 11,2 procenta, uvedla agentura Reuters.

Evropský systém obchodování s emisemi ETS je hlavním nástrojem pro snížení emisí skleníkových plynů. Stanovuje limity celkového množství skleníkových plynů, které mohou vypouštět sektory v jeho působnosti, a zároveň umožňuje podnikům získat nebo zakoupit emisní povolenky, s nimiž lze podle potřeby obchodovat. Když se jejich cena zvyšuje, roste i motivace společností snižovat emise.

Evropská komise má v červnu představit návrhy na dosažení nových klimatických cílů, včetně reformy trhu s emisními povolenkami. Cílem je přidat do systému emise z lodní a další dopravy či výstavby.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (5)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ss

smějící se bestie

16.4.2021 18:58
To bude tím, že nelétala letadla.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

16.4.2021 20:17
EU se podílí asi 10% na globálních emisích CO2. Potom 13% změny u 10% je kolik ??
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

16.4.2021 20:39 Reaguje na Miroslav Vinkler
Někdo musí být první. Právě tím, že EU rozjela ve velém OZE a snižování emisí, dostala se opět na světovou vývojovou špičku.
Cena elektřiny už dnes jde dolů, přesně naopak, jak věštili ropáci.
Dopadlo to jak dycky, ropáci prorokovali úpadek, zaostávání, likvidaci průmyslu a podobně cypoviny, skutečnost je přesně opačná.

https://oenergetice.cz/rychle-zpravy/prumerna-cena-silove-elektriny-nemecku-vloni-poklesla-temer-petinu
Odpovědět
MG

Milan G

18.4.2021 21:03 Reaguje na Pavel Hanzl
Zase ty vaše zblitky, soudruhu.

A cena pro koncové odběratele v Německu opět stoupla, soudruhu. Rodina, 4000kWh odběr, průměrná cena

rok 2018 - 1153 Eur

rok 2019 - 1190 Eur

rok 2020 - 1217 Eur
Ta cena jde pořád nahoru, soudruhu, ten údaj je převzatý z Eurostatu.
Odpovědět
J

Jiří Svoboda

17.4.2021 12:26
Víc kovidu míně emisí. Možná by se mohl kovid stát oficiálním nástrojem grýndýlu.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist