https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/energeticka-krize-probudila-obrovsky-zajem-o-domaci-solarni-elektrarnu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Energetická krize probudila obrovský zájem o domácí solární elektrárny

6.1.2022 13:21 | PRAHA (Ekolist.cz)
Instalace fotovoltaického panelu. Ilustrační snímek.
Instalace fotovoltaického panelu. Ilustrační snímek.
Zdroj | Media:list
V loňském roce se v Česku podle údajů Solární asociace instalovalo celkem 62 megawattů nových solárních elektráren. Je to o 20,6 procent více než v roce 2020. Zatím vedou malé střešní instalace. Zájem o ně se zvedl kvůli zdražování energie, jejich dostupnost zároveň zvýšily dotace pro rodiny a firmy. Podle Solární asociace je ale budoucí trend ve velkých střešních a pozemních elektrárnách.
 
„Instalační firmy měly plné ruce práce hlavně v druhé polovině roku, kdy strmě stoupající ceny elektřiny a události jako krach Bohemia Energy probudily obrovský zájem o domácí fotovoltaiku,” říká výkonný ředitel Solární asociace Jan Krčmář. Na druhé pololetí připadá celých 58,6 % zprovozněných fotovoltaických elektráren.

Poptávka po nových instalacích již dnes naráží na strop kapacit instalačních firem. Problémem může být i nedostatek solárních panelů z důvodu dopadů pandemie covid na celosvětovou ekonomiku.

Loni bylo v Česku připojeno 9 321 nových fotovoltaických elektráren (FVE). Je to o 3 028 více než v roce 2020. Nadále dominují menší střešní výrobny; průměrná velikost nové elektrárny se loni dokonce snížila na 6,7 kWp. I proto nárůst počtu zprovozněných elektráren téměř o polovinu zvýšil meziročně nově nainstalovaný výkon pouze o 20,6 %.

Celkem bylo v roce 2021 proplaceno cca 6 500 žádostí o dotaci na výstavbu domácí solární elektrárny z programu Nová zelená úsporám (4 846 v roce 2020), z toho 80 % žadatelů vsadilo na pokročilý hybridní systém s ukládáním elektřiny do baterie (78,8 % v roce 2020).

Snaha ušetřit na elektřině ze sítě ale není jediným argumentem pro pořízení vlastního solárního zdroje. „Výzkum zabývající se motivací domácností k investici do fotovoltaiky ukazuje, že hlavním důvodem pro pořízení fotovoltaiky jsou osobní benefity. Nefinanční benefity, rozdělené na společenské a osobní, jsou přitom zvažovány ve stejné míře jako finanční přínosy. Investory také méně zajímá výše současné investice ve vztahu k budoucím úsporám nákladů a jsou ochotnější stát se aktivními zákazníky a podílet se na své spotřebě a výrobě energie,“ doplňuje k motivaci českých domácností Michaela Makešová z Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze.

Přestože zájem o vyšší energetickou soběstačnost v současnosti stoupá i v podnikové a municipální sféře, výstavba v tomto segmentu loni zpomalila. Na střechách firem a komerčních objektů vyrostlo necelých 400 instalací s celkovým výkonem 19,2 MWp. Co do počtu projektů je to sedmdesátiprocentní pokles oproti předloňsku. Jedním z důvodů dočasného ochlazení zájmu firemních investorů je podle Solární asociace složitá administrativa spojená s výstavbou a zdlouhavá realizace projektů.

V roce 2022 patrně začnou elektřinu do sítě dodávat první pozemní elektrárny podpořené prostředky z Modernizačního fondu a zároveň odstartuje nový program Národního plánu obnovy, který cílí na firemní střešní elektrárny.

Zvýšená poptávka investorů po větších projektech v kombinaci s obecnými problémy postcovidové ekonomiky (vyššími cenami a přepravními náklady a nedostatkem zboží a surovin) podle Solární asociace pravděpodobně ještě prodlouží čekací dobu pro instalace na rodinných a obytných domech.

Jan Krčmář v souvislosti s tím upozorňuje, že v reakci na nevídanou poptávku se na trhu objeví nové instalační firmy. „Ty logicky nebudou mít v oboru takové zkušenosti jako ty dlouhodobě zavedené. Proto v asociaci zavádíme systém kontroly standardů kvality instalačních firem, jež jsou našimi členy," říká Krčmář. Ty, které splní kritéria asociace, budou uvedeny v mapě na webu Solární asociace.


reklama

 

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (22)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

RV

Richard Vacek

6.1.2022 14:15
To známe i z minulosti. Když nebyl stát schopen zajistit dostatek ovoce, zeleniny a masa, tak se lidé dali na samozásobování.
V žádném případě se nejedná o pozitivní trend, neboť to ukazuje, jak je společnost méně efektivní a člověk se namísto věnování své specializaci musí věnovat i jiným oblastem, kde je jeho produktivita nízká.
Jiná věc je, pokud se u chování slepic nebo výroby elektřiny jedná o koníček - koníček totiž plní jiný účel, než nahradit nedostatkový statek.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

6.1.2022 15:36 Reaguje na Richard Vacek
Tohle není ptákovina jako koníček, to je trend v energetice a vlastní fve se stane velmi vítaným doplňkem domu. A celé zařízení vám vyprojektuje a dodá jedna firma, většinou seženou i dotace. Vy si jen vymyslíte co vlastně chcete a zaplatíte to.
Odpovědět
VK

Václav Kain

6.1.2022 22:58 Reaguje na Pavel Hanzl
Hanzle, vy jste vylízaný jako kornout zmrzliny.Pokud má někdo možnost si dát na svém domku panely,tak nic proti tomu,ale dneska a nejen dneska bude mít spousta občanů jiné starosti.Již jsou ke koupi rozestavěné rod.domy.Lidé investoři nemají na dostavbu.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

7.1.2022 09:22 Reaguje na Václav Kain
Já to píšu pořád, babišistán se nám bude mstít ještě dlouho.
Národ, který si zvolí do vedení země něco tak děsivého, nemá šanci na prosperitu a dobrou životní úroveň. 8 let zcela příšerného hospodaření a vytvoření státních mafií a mohutné korupce se prostě za jedno období normální vlády spravit nedá.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

6.1.2022 15:08
Díky gryndýlu se zvedne cena elektřiny a plánovaně se tím následně "prokáže výhodnost" FVE. To je fakt pokrok jak vyšitý !
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

6.1.2022 16:08 Reaguje na Miroslav Vinkler
"Hlavní ale je, že se potvrdily podzimní informace, že podstatným důvodem extrémního růstu cen za ruský plyn byla snaha Kremlu dostat Evropu na kolena snížením dodávek a zvyšováním cen. Navíc v podmínkách, kdy si Rosatom zakoupil velké kapacity v zásobnících v Evropě a nechal je záměrně prázdné, a tudíž Evropu bez rezerv. Americká dodávka tuto brutální vyděračskou hru utnula".
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

6.1.2022 16:23 Reaguje na Pavel Hanzl
Růst cen v Evropské unii způsobený zejména zdražováním energií v listopadu opět zrychlil. Meziroční míra inflace vystoupila na 5,2 procenta, což je nejvýše za poslední dvě desetiletí. Ve své závěrečné zprávě to v pátek uvedl statistický úřad Eurostat.
/nesmíte poslouchat po nocích Rádio Jerevan/
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

6.1.2022 17:18 Reaguje na Miroslav Vinkler
Poslouchal jsem Rádio Jerevan, a na dotaz KDY BUDE LÉPE SDĚLILI, ŽE DOBŘE UŽ BYLO.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

7.1.2022 09:26 Reaguje na Miroslav Vinkler
Samozřejmě. Přes Bratrství jde do Evropy asi třetina plynu, co normálně, u ostatních plynovodů to asi o moc lepší nebude.
Z Norska jde už víc plyno z Ruska, takže musíme ve velém kupovat z USA, což se prostě prodraží. Normálka, je ale potřeba se nenechat vydírat, o to Putinovi jde.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

7.1.2022 09:28 Reaguje na Miroslav Vinkler
"Ruský plynárenský gigant Gazprom loni nesplnil svůj vlastní, konzervativní cíl pro vývoz plynu do Evropy a Turecka. Vyplývá to z výpočtu agentury Bloomberg, které vycházejí z údajů od firmy. Snížený tok plynu přispěl k nejhorší krizi v dodávkách energie na evropském kontinentě za poslední desetiletí."
https://oenergetice.cz/plynarenstvi/bloomberg-gazprom-vyvezl-do-eu-a-turecka-mene-plynu-nez-se-zavazal
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

7.1.2022 15:32 Reaguje na Pavel Hanzl
To už jste sem bez pardonu nasral pokolikáté? Po třetí? Nebo po čtvrté?

A že absolutně nechápete o čem se tam píše jsem vám vysvětloval v jiných vláknech, už na to jebu.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

8.1.2022 17:17 Reaguje na Svatá Prostoto
Chápu. Jenže to jsou nesmysly, vylhanosti a různé demagogie.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

6.1.2022 18:06
Tonoucí se stébla chytá a pak se modlí, ať svítí sluníčko a ať v létě
proud někdo odkoupí. Už vidím na každém domě panely tlačící v létě
elektřinu do stávajících rozvodů elektřiny a naprázdno běžící generátory.
Večer útrum, nabuzení generátorů a opačný tok do domácností, ale už za
násobek vykoupené energie, protože zálohu musím platit i přia nečinnosti.
Zatím dotace, podpora výkupu a při přesycení sítě co? Maření výkonu
a nebo odpojení od sítě? Podmínkou dotace by měl být ostrovní systém
a případný dokup elektřiny by si měli nechat dodavatelé sakra dobře
zaplatit. Nebereš elektřinu stabilně? Tak plať i zálohováni a nikoliv
totéž, co stálí odběratelé, pro které je síť konstruována.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

6.1.2022 18:36 Reaguje na Břetislav Machaček
V tom je ten problém, systém generující v podstatě náhodným způsobem elektřinu je paradoxně horším zlem pro energetiky než kdyby nebyl vůbec postaven.
Buď jdi do ostrovního systému , dostaneš sakra zaplaceno, anebo nedělej nic.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

7.1.2022 09:45 Reaguje na Miroslav Vinkler
A jak to teda dělají ti hloupí ghermáni, když mají z fve asi 40 TWh ročně??
Z toho je rozhodující podíl na střešních instalacích, který je ve skutečně výrazně vyšší, protože se počítá jen to, co jde do sítě.
A ostaní normální země, které svoje lidi nebuzerují za to, že chtějí odlehčit síti?? Navíc si ještě nabíjí elauto ze solárů, to bych zakázal úplně!! A všude bych poslal policajty a kdo bude přistižen, tomu se ouředně propíchnou gumy.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

7.1.2022 09:50 Reaguje na Miroslav Vinkler
FVE je daleko lépe předvídatelná než uhlák nebo jaderka, Slunce v podstatě nemůže zhavarovat a nepotřebuje ani odstávky. Každý den víte na vteřinu přesně, kdy slunce vyjde a kdy zajde.
Mraky to ovlivní málo, skoro nikdy není zataženo na celém území a podzimní inverze atd. se znají taky dost předem.
Takže můžete nachystat záložní zdroje předem, v případě výpadku vekého zdroje je to daleko větší problém.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

7.1.2022 15:39 Reaguje na Pavel Hanzl
To s tím malým vlivem oblačnosti mne fakt pobavilo:-).

Ale jinak předvídatelné slunce je. Třeba v noci nesvítí vůbec, na to je spoleh. A od cca října do března je to s ním teda fest slabota. Ostatně, když se podívám z okna ... tak bych se na FVE fakt spoléhat nechtěl:-).

A taky se mi líbí to s těmi záložními zdroji ... jaký výkon by tak měly mít. Aby nám všechno šlapalo jak má. Třeba v takovém lednu:-))).

U vás si člověk vždy říká, že horší to být už fakt nemůže a ... a vy to nakonec vždy dáte:-). To je jak s primátory v Praze:-))).
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

8.1.2022 17:21 Reaguje na Svatá Prostoto
Zeptejte se Němčourů, kteří měli loni přes polovinu elektřiny z OZE. Nevím, jestli bude někdo ochoten to vysvětlovat, ale vím tutově, že z toho nepochopíte ani ťok.
Vy jste se dostal mentálně na tak vysokou úroveň, že jste pochopil, ve v noci slunko nesvítí.
Dál už by to mohla být brnkačka, ale nebude. Klidně za rok tu Ameriku objevíte znovu.
Odpovědět
DB

Darth Bane

9.1.2022 09:35 Reaguje na Pavel Hanzl
Nemcii to vyřešili tak, že od vytápění akumulackama a elektrokotel přešli na LTO. Tím spotřebu elektriny snížili, A celkový energetický tok z fosilní jim zase stoupnul přes 80 procent.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

7.1.2022 09:38 Reaguje na Břetislav Machaček
Vaše bolševická nátura se nezapře, je potřeba člověka, který se snaží, pořádně probuzerovat.

Co kdybyste se na to podíval jako normální Evropan a ne jako blbý mužik?

Fve na střechách je velmi potřeba, protože šetří výrobu i síť. Tak uděláme podmínky. Noc není problém, to si každý vyřeší baterií, problém jsou 3 zimní měsíce. Takže nachystám studenou zálohu v nějaké odepsané elektrárně, která stojí minimum a startuje se jen na podzim asi na 3 měsíce.
Ten proud bude samozřejmě dražší a i kdyby stál dvojnásobek, vyplatí se to elektrárně i lidem. Časem se může zima pokrýt vodíkem přes palivový článek, tam jsou nižší ztráty.
Evropský a Americký přístup k realitě prokazatelně funguje, Ruský nikoliv.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

7.1.2022 11:58 Reaguje na Pavel Hanzl
Vaše rady omlouvá absence technického vzdělání, když si
myslíte, že je možné zakonzervovat "odepsanou" elektrárnu.
Stále tvrdím, že ať si zálohy vytvoří sám solárník!
Co vám brání mít panely na střeše a kogenerací si v
zimě a v noci vyrábět z ruského plynu svoji elektřinu?
Já vám povím co! Všechny přesvědčujete, ale umíte si to
dobře spočítat. Ne každá konstrukce střechy se hodí pro
fotovoltaiku( zesílení konstrukcí, výměna krytiny atd.,
Pak je tu regulace, revize, kogeneraci znám z druhé
ruky a je to investice jako hrom s dlouhou návratností.
Vy nám tu fotovoltaiku růžově malujete stále stejně.
Podmínkou je ideální střecha bez nutnosti změn, dostat
dotaci na fotovoltaiku a výhodný odkup nevyužitého výkonu
v létě. Nejlépe ještě dostat zvýhodněný tarif pro proud
ze sítě a starosti o stabilitu sítě přenechat dodavateli. Ano, to je výhodné a přesto nejdete ani touto cestou. Asi
opravdu umíte počítat a víte, že za pár let života se vám
ty náklady nevrátí. Já jsem na tom stejně a je nás tisíce.
To, že nás chtěli k tomuto dotlačit dotacemi selhalo, tak
nastoupil "gryndýl", který nás bude chtít k tomu dotlačit
cenou energií. Některé možná ano, ale jiné dotlačí k prodeji
a odchodu do domova důchodců a nebo k bydlení v zahradní
chatce. Tak totiž skončil můj kamarád, který si na části
zahrady postavil pastoušku a v ní má sporák na dříví, postel, WC a sprchovací kout. Vedle nevytápěnou kůlnu na
nepotřebné věci a smutně kouká na svůj dům, který koupil
spekulant a pronajímá jej "Indům". Na plot mezi pozemky
instaloval žiletkový drát a obden uklízí odpadky od těch
"sousedů". I tak fungují "úspory", které v původním domě
neutáhl a nový vlastník je neudělal, neboť náklady hradí
sociálka. To by mohlo být řešení i pro vás. Jeho náklady
na energie jsou 7 000 za naštípané bukové dříví z Polska
a 8 000 za elektřinu ročně. Otázkou je, zda po 45 letech
v hutích si zaslouží žít jako lidé před sto léty ve dvou pokojích a v ložnici topit pouze večer. Takový "pokrok"
je opravdu cílem "gryndýlu" ? Bohatý si vytápí i bazén,
chudší bydlí v zahradní chatce a nemajetnému vše platí
sociálka i s plýtváním energií. Výsledkem je potrestání
slušných lidí za celoživotní dřinu a těm ostatním jsou
nějaké "gryndýly", úspory a uhlíkové stopy ukradené.
Koukejte kam VIP létají za teplem, kolik pokojů mají jejich
vily a kolik maří energie na deset minut plavání v bazénu
denně. Námitka, že je to za jejich peníze je správná, ale
to neznamená, že když na to mám, tak mohu plýtvat a udílet jiným rady, jak se uskrovnit, aby pro mne zůstalo dost energií i do budoucna. Ano to je asi bolševická nátura, protože mě štve plýtvání některých a poučování jiných,
jak šetřit. Když, tak všem stejný příděl energie za přijatelnou cenu a tu navíc X krát drážší. A už vidím ,
jak budou ti bohatí nadávat, protože by zaplatili za plýtvání více, než dosud a nezbylo by jim na létání do
Indie jako vám.
Odpovědět
DB

Darth Bane

9.1.2022 09:40 Reaguje na Břetislav Machaček
Ona nějaká smradlava nekvalifikovana lopata je nějaký etalon životní úrovně, jo???? Já bych řekl, že tenhle nemand si zaslouží tak tretinovou životní úroveň proti učiteli nebo zdravotní sestře. To je tak globální standard.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist