https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/envidata-prehledne-zpracovani-dat-o-pocasi-klimatu-stavu-vod-a-kvalite-ovzdusi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Envidata - přehledné zpracování dat o počasí, klimatu, stavu vod a kvalitě ovzduší

23.9.2021 09:50 | PRAHA (Ekolist.cz)
Brno, Tuřany. Koncentrace PM10 v jednotlivé kalendářní dny.
Brno, Tuřany. Koncentrace PM10 v jednotlivé kalendářní dny.
Zdroj | Envidata
Na českém internetu jsou k dispozici řady sad veřejně dostupných dat o životním prostředí. Mimo jiné se jedná i o historická data o počasí, klimatu, stavu vod a kvalitě ovzduší. Co však dosud chybělo, bylo přehledné zpracování těchto dat, a to srozumitelnou a graficky atraktivní formou.
 
"Právě proto vznikl projekt Envidata, jehož hlavní cíl byl právě tato data lidem prezentovat tak, aby jim rozuměli. Cílovou skupinou je jak laická veřejnost, novináři, tak i odborníci, kteří potřebuji data přehledně zpracovaná," říká autor projektu Jáchym Brzezina, pracovník Českého hydrometeorologického ústavu, který se ve volném čase věnuje datové analýze a vizualizaci.

Na stránkách projektu Envidata najdete desítky tisíc datových souborů zpracovaných do stovek různých grafů a vizualizací. Tabulky je možné exportovat do různých běžně používaných formátů a s daty lze pracovat přímo na stránkách.

V tuto chvíli jsou k dispozici data z českých stanic Českého hydrometeorologického ústavu za období až 1961-2020, či v rozmezí intervalu, kdy byla daná stanice v provozu.

Zajímá vás, jak se v České republice otepluje? Kdy jsou nejvyšší koncentrace znečišťujících látek během roku a zda se v ČR kvalita ovzduší zlepšuje? Jaké byly historické průtoky na českých tocích? To vše na stránkách najdete, s popisným textem a jasnými daty, které dané informace dokládají.

Projekt se bude v budoucnu dále rozšiřovat, a to jak po stránce funkcionalit (typy grafů, zpracování a dalšího hodnocení), tak po stránce rozsahu datových souborů a typů dat, které se na stránkách nachází.

Envidata

předchozí    další
Brno, Tuřany. Měsíční teplotní charakteristiky
Brno, Tuřany. Měsíční teplotní charakteristiky
Zdroj | Envidata
Brno, Tuřany. Měsíční teplotní charakteristiky
Svratka, průměrný denní průtok.
Brno, Tuřany. Teplotní mapy charakteristických dní
Výběr stanic
Brno, Tuřany. Teplota vzduchu v jednotlivé kalendářní dny.
Brno, Tuřany. Průměrná měsíční rychlost větru.
Brno, Tuřany. Roční odchylka od dlouhodobých průměrů.
Brno, Tuřany. Průměrné koncentrace suspendovaných částic PM10.


reklama

 

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

MD

Marek Drápal

23.9.2021 11:03
Je bezvadné, že konečně je něco takového dostupné. Myslím, že je na místě poděkovat datovým novinářům ČRo, bez nich a jejich soudních sporů by asi tato data jen tak zpřístupněna nebyla...
Teď ještě trochu zahustit síť měřících stanic a navýšit množství senzorů. Je naprosto tristní jak málo dat se měří např. v Jablonci nad Nisou.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist