https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/eph-uzavre-v-nemecku-dve-uhelne-elektrarny-vyhral-aukci-na-kompenzace
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

EPH uzavře v Německu dvě uhelné elektrárny, vyhrál aukci na kompenzace

2.4.2021 02:16 | PRAHA (ČTK)
Spolkový úřad v aukci prémií rozhodl, že příspěvek na odstavení získá i elektrárna Mehrum ve spolkové zemi Dolní Sasko. Ta patří Křetínského holdingu EPH.
Spolkový úřad v aukci prémií rozhodl, že příspěvek na odstavení získá i elektrárna Mehrum ve spolkové zemi Dolní Sasko. Ta patří Křetínského holdingu EPH.
Foto | littlenelly (rare but there) / Flickr
Energetický a průmyslový holding (EPH) podnikatele Daniela Křetínského uzavře v Německu dvě uhelné elektrárny - větší černouhelnou Mehrum ve spolkové zemi Dolní Sasko a menší hnědouhelnou Deuben v Sasku-Anhaltsku. ČTK to dnes oznámil mluvčí holdingu Daniel Častvaj. EPH podle něj uspěl v aukci na platby za odstavení uhelných zdrojů. Výši finanční kompenzace mluvčí nesdělil.
 

"Zmíněné elektrárny nebudou moci vyrábět a dodávat elektřinu od 8. prosince 2021. Toto rozhodnutí ještě podléhá přezkoumání a schválení ze strany provozovatelů přenosových soustav a síťového regulátora," řekl Častvaj.

Agentura DPA informovala, že německý regulační úřad pro energetiku Die Bundesnetzagentur (BNetzA) vybral další tři elektrárny, které od 8. prosince nebudou smět spalovat uhlí. Kromě zdrojů EPH jde o další dolnosaskou černouhelnou elektrárnu v přístavu Wilhelmshaven.

Častvaj uvedl, že černouhelná elektrárna Mehrum má instalovaný výkon 690 megawattů (MW), hnědouhelný Deuben pak 67 MW. "Operátorem Deubenu je Mibrag, který je rovněž součástí EPH, respektive jeho dceřiné společnosti EP Power Europe," připomněl mluvčí.

"Tento krok sníží produkci oxidu uhličitého v portfoliu elektráren EPH přibližně o 2,5 milionu tun ročně. EPH připravuje - ve spolupráci s představiteli regionů – následný rozvoj obou lokalit," dodal. Velká tuzemská hnědouhelná elektrárna Počerady ze skupiny Sev.en Energy má instalovaný výkon pětkrát 200 MW.

EPH s uhlím v Německu zcela nekončí, holding tam spolu se skupinou PPF Investments vlastní společnost LEAG, která provozuje lignitové povrchové doly a elektrárny, například Jänschwalde nebo Schwarze Pumpe. "Na základě dohody provozovatelů uhelných elektráren a německé spolkové vlády dojde k uzavření všech těchto výrobních zdrojů do konce roku 2038. Provozovatelé obdrží finanční kompenzace určené na rekultivační práce," řekl dnes ČTK Častvaj.

Výši přiděleného odškodného z aktuální aukce dnes nesdělila ani spolková agentura DPA. Dodala ale, že zájem o příspěvky na odstavení byl vyšší, než mohla uspokojit. V první aukci koncem loňského roku získalo příspěvek od spolkové agentury na ukončení činnosti 11 elektráren s celkovým výkonem téměř 4800 megawattů. Tehdy si mezi sebou rozdělily 317 milionů eur (8,3 miliardy Kč). Celkem je v plánu osm aukcí, přidělovaná částka se bude postupně snižovat.

EPH byl založen v roce 2009. Společnosti, které jsou součástí skupiny EPH, zaměstnávají kolem 25.000 lidí. Holding zahrnuje přes 70 společností po celé Evropě. Křetínský je podle loňského žebříčku časopisu Forbes jedním z nejbohatších Čechů s majetkem v hodnotě 78 miliard korun.

Do akcionářské struktury EPH se loni v prosinci vrátil slovenský finančník a jeden ze zakladatelů skupiny J&T Patrik Tkáč. Aktuálně vlastní 44 procent minus jednu akcii holdingu. Majoritní podíl nadále patří Křetínskému a skupině manažerů, kteří v EPH drží 56 procent a jednu akcii. Křetínskému, který vykonává manažerskou kontrolu nad holdingem, nepřímo patří 50 procent akcií firmy a jedna akcie.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (7)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

kk

karel krasensky

2.4.2021 18:11
Poskytnu vám cennou bezplátnou rádu.Nekupujte si elektrokolo.Stímhle postupem za pár lét jsme v EU bez elektřiny
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

2.4.2021 19:31 Reaguje na karel krasensky
To nebude elektrokolem. To se jmenuje babišistán.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

2.4.2021 19:34 Reaguje na Pavel Hanzl
Za situaci v Německu může Babiš? To je mi novinka.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

2.4.2021 19:51 Reaguje na Jaroslav Studnička
Proč zrovna v Německu? A jakou tam mají situaci?
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

2.4.2021 21:11 Reaguje na Pavel Hanzl
Si přečtěte alespoň nadpis článku.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

3.4.2021 08:13 Reaguje na Jaroslav Studnička
Německo zavírá uhláky. To je dobře nebo špatně? A co s tím má společného Babiš?
Odpovědět
J

Jiří Svoboda

3.4.2021 10:34 Reaguje na Pavel Hanzl
Vy fakt reagujete jako úplný blbeček. Toho Babiše jste vytáhl sám, tak si sám odpovězte!
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist